Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Společnost s ručením omezeným vs. akciovka. Co potřebujete právě vy?

inzerce
Před 5 roky

Pokud to ještě nevíte, hned vám poradíme. Téma je to důležité, aby vás hned na začátku podnikání zbytečně nevyvedlo z míry to, co se dá vysvětlit v jednom článku. V čem tedy spočívá rozdíl a co bude pro účely vašeho podnikání to pravé?

Společnost s ručením omezeným a akciová společnost jsou dvě nejčastější podoby českých firem. Zatímco pro jednoduchý rozjezd vlastního podnikání je snazší založit a udržovat v chodu „eseróčko“, promyšlenější byznys se složitější vlastnickou strukturou bude vyžadovat vyšší level. Tedy akciovku.

Rozdíly jsou obvykle v tom, kdo může společnost založit, jak vysoký kapitál k tomu potřebuje nebo čím zakladatel a společníci, případně akcionáři ručí.

Společnost s ručením omezeným

Založení s. r. o. je mnohem snazší. Jako základní kapitál a vklad společníka postačí 1 Kč, ale když chcete mít dobré jméno, je vhodné vložit aspoň 30 000 Kč za osobu. Založit ji může klidně i jedna fyzická nebo právnická osoba a obvykle to trvá asi 1 měsíc.

Inzerce

Společníci za svoje závazky ručí jen do výše svého vkladu. Podíl společníka se pak určuje na základě výše jeho vkladu, pokud smlouva nestanoví jinak.

Společností s ručením omezením je u nás dnes téměř 600 tisíc.

Akciová společnost

Vyšší dívčí českého podnikání. Akciovku může založit jedině právnická osoba a výše základního kapitálu jsou 2 000 000 Kč nebo 80 000 eur, pokud chce společnost vést účetnictví v této měně. Základní kapitál je rozdělen na jednotlivé akcie podle výše vloženého podílu jednotlivými společníky. Do té částky taky ručí za závazky společnosti. Obecně tedy akciová společnost ručí za své závazky celým svým majetkem.

V případě, že bude společnost nabízet své akcie veřejně, musí disponovat kapitálem v minimální výši 20 000 000 Kč.

Akciovky mají povinnost zveřejňovat své stanovy v listinné podobě, jsou tedy lidem víc na očích. Založení trvá o něco déle než u s. r. o., protože je třeba nejen založit živnostenské oprávnění, ale taky vyřešit podepsání zakladatelské listiny u notáře. Právě v tom je kámen úrazu – notáři jsou dnes přetížení a na volný termín můžete čekat i několik týdnů.

Samotný proces založení něco stojí a 1 000 Kč za vznik živnostenského oprávnění je to nejmenší. Notář obvykle požaduje odměnu pohybující se kolem 12 000 Kč a zápis společnosti do Obchodního rejstříku vyjde na 8 000 Kč. Teprve po něm společnost jako taková vzniká.

Další zásadní rozdíl je ve struktuře. Akciová společnost musí mít svou valnou hromadu, což je nejvyšší orgán společnosti tvořený všemi akcionáři, dále pak představenstvo, tedy statutární orgán tvořený minimálně jednou osobou, a dozorčí radu, jež dohlíží na chod společnosti. Proto je vhodnější zvolit akciovku tam, kde se očekává složitější struktura a víc zainteresovaných osob než u společnosti s ručením omezeným.

Akciových společností bylo na konci roku 2018 celkem 26 391.

Jak probíhá založení společnosti s ručením omezeným a akciovky?

V obou případech je postup velmi podobný. Nic extra příjemného to není a může se to táhnout, zvlášť v případě akciovek.

Jak založit s. r. o.

Pokud chcete založit s. r. o. jako jediný společník, bude vám k tomu stačit zakladatelská listina. V případě, že bude společníků více, musíte sepsat společenskou smlouvu. V každém případě ale musíte zajít za notářem, který tento dokument sepíše, a když budete chtít, podá za vás návrh na zapsání společnosti do Obchodního rejstříku. Sepsání zakladatelské listiny nebo společenské smlouvy obvykle stojí asi 4 000 Kč bez DPH.

Co budete potřebovat: občanské průkazy společníků a jednatelů, výpisy z jejich trestních rejstříků (ne starší než 3 měsíce), souhlas majitele budoucího sídla společnosti s tím, že budete mít společnost v jeho nemovitosti.

Jak založit a. s.

U notáře sepíšete zakladatelskou listinu (v případě, že jste jediný společník), nebo zakladatelskou smlouvu (pokud vás bude víc). Členové představenstva si musí zajistit živnostenské oprávnění na a. s. Po sepsání náležitostí u notáře přijde na řadu návrh na zápis do Obchodního rejstříku.

Co budete potřebovat: občanský průkaz, výpis z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), k ustanovení akcionářem pak ještě počet nabývaných akcií.

Jde to i rychle a bez starostí

Zdá se vám založení s. r. o. nebo a. s. příliš složité a zdlouhavé, a čím víc o tom na internetu čtete, tím víc se do toho zamotáváte? Jednoduše si pořiďte hotovou společnost a pusťte se do podnikání v plné síle. S administrativou v počátku nemusíte vůbec ztrácet čas.

Tzv. ready-made společnosti jsou velmi populární mezi lidmi, kteří se v zakládání firem nevyznají, nebo jen šetří síly na samotné gró svého podnikání. Společnost s ručením omezením nebo akciovou společnost už můžete koupit založenou a s veškerými vyřízenými náležitostmi. Žádné čekání na živnostenské oprávnění, žádné jednání s notářem. Jen „běžný“ nákup a k tomu ušetřené nervy i čas.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého