Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Neplaťte víc, než musíte. Nezapomeňte si snížit daňový základ

Inzerce

Inzerce

Neúprosně se blíží doba podání daňového přiznání. Celý účetní rok probíhal ke spokojenosti podnikatele. Obrat zboží nebo služeb rostl, náklady nebyly vysoké a tak nezbývá, než se zaradovat z pěkného výsledku. Zisk bude určitě zajímavý. Právě se objevila zpráva od účetní. Zisk je skutečně vysoký.

Inzerce

Zisk podnikatele – dobrá, nebo špatná zpráva?

Zisk – tedy příjmy, od kterých byly odečteny náklady, jsou daňovým základem, z nichž se vypočítá daň. A daň poputuje do státní pokladny. Účetní ale k tomu zisku připojuje ještě několik poznámek. Ze zisku po zdanění zbudou jen cca 2/3 a stáváte se plátcem zálohy na dani. Čtvrtletním, nebo měsíčním. Budete tedy platit státu předem, aniž by stát bral ohled na skutečnost, zda právě ten zisk máte, nebo zda nedošlo k jeho podstatnému snížení. Takže to zpráva příliš příjemná není. Znamená ponechávat si rezervu, možná nebudete moci letošní zisk použít na investici či bude třeba nenakupovat tolik zboží a ponechat si volné prostředky. To všechno může být brzdou dalšího rozvoje firmy, nebo živnosti.

Ale přece musí existovat nějaké řešení?

Musí se zvýšit náklady! Co nejrychleji, aby se neplatilo tolik! Pár inzerátů nabízí snížení daňového základu. Ale tady pozor!

Pokud se taková nabídka, která je spíše za hranou zákona a nelze ji možná ani nazvat „daňovou optimalizací“, objeví a do firmy napochoduje slušně oblečený “zástupce“ společnosti, předloží řadu faktur a požaduje jen pouhých 10 %, pak asi něco nebude v pořádku. Uvedená firma zřejmě v pořádku účetnictví nemá, nemůže přece takový pokles příjmů a zároveň neplacení daní nikterak pokrýt. Dokonce nemusí ani existovat a faktury mohou být falešné.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Na to pamatuje §148 trestního zákona: “Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, úrazové pojištění nebo zdravotní pojištění, poplatek nebo jinou jim podobnou povinnou platbu, bude potrestán odnětím svobody…“ A to až na 12let!

Takže takové nabídky rozhodně nebrat.Jen pro představu – jakmile věc začne šetřit OČTŘ (orgány činné v trestním řízení – policie, státní zástupci a soudy) začnou nepříjemné výslechy, předkládání faktur a daňových dokladů, výdaje na cesty, právníky a případné problémy s trestně-právní odpovědností – jako je odnětí svobody, náhrada škody, blokace majetku a jiné “radosti“. Nemluvě o ztrátě času a nervů.

Jak tedy snižovat daňový základ?

Daňový poradce je jedna z možností. Také “ukrojí“ trochu zisku fakturou. Ale při vzájemné dohodě, zisk legálně a daňově uznatelný sníží ještě více. A zajistí posunutí termínu podání daňového přiznání.

Pokud se pustíte cestou individuální – cestou nákladů…

Potom si faktury dobře zkontrolujte, ať mají všechny náležitosti, firma ať skutečně existuje a služba ať je opravdu provedena. Finanční úřad dává pozor na to, aby právě takové faktury byly reálné, aby ceny v nich odpovídaly ceně obvyklé, běžné, aby se nejednalo o evidentní přecenění služby…

Můžete si nechat zpracovat projekty, upravit webové stránky, napsat PR článek, optimalizovat web ve vyhledávačích, což v budoucnu zvýší zisk a tedy nebude třeba sahat k divokým řešením.

Jako daňový výdaj lze v souladu s § 10 odst. 4 ZDP uplatnit přímé doložené výdaje spojené s dosažením příslušných příjmů. Těmito výdaji mohou být výdaje na právní pomoc, dopravu a jiné výdaje, které považujeme za osobní, ale snadno je můžeme vykázat jako podnikatelské nebo firemní. U právních služeb může být fakturace směřována dle přání klienta, u nákladů na dopravu je třeba si schovávat dopravní doklady, při ubytování si nechávat vystavovat daňový doklad na koho potřebujeme. Na tyto náklady je nutné myslet po celý rok, uschovávat si podklady a snížit si tak daňový základ.

A ještě pozor – náklady vznikají podle údajů fakturace – tedy dat ve faktuře uvedených – podle tzv. zdanitelného plnění. Faktura nemusí být zaplacena, aby byla daňově uznatelná a snížila zisk. Musí ale být správně zaúčtována v účetním období. Volte opatrně a s rozumem.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

Komentáře

Josef Kozák

Před 8 roky

Takto naivně snižovat daně? Falešné faktury?
Proč?
Lze i elegantněji.
1) Naprosto legálním a průhledným způsobem zcela vynulovat daňovou povinnost.
2) Získat bonus ke vkladu 5-10% , vklad je neustále výhradně pod kontorlou vkladatele.
3) Pod podmínkou zachování zdravého rozumu, lze ještě získat významné procenta.
J.Kozák cxpallas(at)emailcz

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

john-vanhara-web

John Vanhara a Jirka Rostecký: Vzdělávejte se a nebojte si říct o pomoc

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

Premium
dalibor-dedek-web

Dalibor Dědek: Jak vybudoval Jablotron?

Premium
michael-rostock-poplar-web

Pokud vám jde o rodinu, tak byznys není pro vás | Michael Rostock-Poplar

Inzerce