Inzerce

Inzerce

Neplaťte víc, než musíte. Nezapomeňte si snížit daňový základ

Neúprosně se blíží doba podání daňového přiznání. Celý účetní rok probíhal ke spokojenosti podnikatele. Obrat zboží nebo služeb rostl, náklady nebyly vysoké a tak nezbývá, než se zaradovat z pěkného výsledku. Zisk bude určitě zajímavý. Právě se objevila zpráva od účetní. Zisk je skutečně vysoký.

Zisk podnikatele – dobrá, nebo špatná zpráva?

Zisk – tedy příjmy, od kterých byly odečteny náklady, jsou daňovým základem, z nichž se vypočítá daň. A daň poputuje do státní pokladny. Účetní ale k tomu zisku připojuje ještě několik poznámek. Ze zisku po zdanění zbudou jen cca 2/3 a stáváte se plátcem zálohy na dani. Čtvrtletním, nebo měsíčním. Budete tedy platit státu předem, aniž by stát bral ohled na skutečnost, zda právě ten zisk máte, nebo zda nedošlo k jeho podstatnému snížení. Takže to zpráva příliš příjemná není. Znamená ponechávat si rezervu, možná nebudete moci letošní zisk použít na investici či bude třeba nenakupovat tolik zboží a ponechat si volné prostředky. To všechno může být brzdou dalšího rozvoje firmy, nebo živnosti.

Ale přece musí existovat nějaké řešení?

Musí se zvýšit náklady! Co nejrychleji, aby se neplatilo tolik! Pár inzerátů nabízí snížení daňového základu. Ale tady pozor!

Pokud se taková nabídka, která je spíše za hranou zákona a nelze ji možná ani nazvat „daňovou optimalizací“, objeví a do firmy napochoduje slušně oblečený “zástupce“ společnosti, předloží řadu faktur a požaduje jen pouhých 10 %, pak asi něco nebude v pořádku. Uvedená firma zřejmě v pořádku účetnictví nemá, nemůže přece takový pokles příjmů a zároveň neplacení daní nikterak pokrýt. Dokonce nemusí ani existovat a faktury mohou být falešné.

Na to pamatuje §148 trestního zákona: “Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, úrazové pojištění nebo zdravotní pojištění, poplatek nebo jinou jim podobnou povinnou platbu, bude potrestán odnětím svobody…“ A to až na 12let!

Takže takové nabídky rozhodně nebrat.Jen pro představu – jakmile věc začne šetřit OČTŘ (orgány činné v trestním řízení – policie, státní zástupci a soudy) začnou nepříjemné výslechy, předkládání faktur a daňových dokladů, výdaje na cesty, právníky a případné problémy s trestně-právní odpovědností – jako je odnětí svobody, náhrada škody, blokace majetku a jiné “radosti“. Nemluvě o ztrátě času a nervů.

Jak tedy snižovat daňový základ?

Daňový poradce je jedna z možností. Také “ukrojí“ trochu zisku fakturou. Ale při vzájemné dohodě, zisk legálně a daňově uznatelný sníží ještě více. A zajistí posunutí termínu podání daňového přiznání.

Pokud se pustíte cestou individuální – cestou nákladů…

Potom si faktury dobře zkontrolujte, ať mají všechny náležitosti, firma ať skutečně existuje a služba ať je opravdu provedena. Finanční úřad dává pozor na to, aby právě takové faktury byly reálné, aby ceny v nich odpovídaly ceně obvyklé, běžné, aby se nejednalo o evidentní přecenění služby…

Můžete si nechat zpracovat projekty, upravit webové stránky, napsat PR článek, optimalizovat web ve vyhledávačích, což v budoucnu zvýší zisk a tedy nebude třeba sahat k divokým řešením.

Jako daňový výdaj lze v souladu s § 10 odst. 4 ZDP uplatnit přímé doložené výdaje spojené s dosažením příslušných příjmů. Těmito výdaji mohou být výdaje na právní pomoc, dopravu a jiné výdaje, které považujeme za osobní, ale snadno je můžeme vykázat jako podnikatelské nebo firemní. U právních služeb může být fakturace směřována dle přání klienta, u nákladů na dopravu je třeba si schovávat dopravní doklady, při ubytování si nechávat vystavovat daňový doklad na koho potřebujeme. Na tyto náklady je nutné myslet po celý rok, uschovávat si podklady a snížit si tak daňový základ.

A ještě pozor – náklady vznikají podle údajů fakturace – tedy dat ve faktuře uvedených – podle tzv. zdanitelného plnění. Faktura nemusí být zaplacena, aby byla daňově uznatelná a snížila zisk. Musí ale být správně zaúčtována v účetním období. Volte opatrně a s rozumem.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

pavel-roder-web

Jak mohou startupy získat velké klienty? | Pavel Röder (OMG Nest)

vit-endler-web

Financování e-shopu: Crowdfunding jako nedoceněná možnost | Vít Endler (finGOOD.cz)

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

Právě vyšlo

cerny-prokes-web

Výroba hmotného produktu, tvorba e-shopu a práce s invalidy | Jan Prokeš a Jiří Černý

martin-mates-web

Růst firmy a budování managementu | Martin Mates (Econea.cz)

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

Nejoblíbenější

petr-bena-web

Budoucnost e-commerce a role marketplaces | Petr Bena z Alza.cz

margareta-krizova-web

Margareta Křížová: Rozjezd podnikání, ženy a kariéra, podnikání ve vyšším věku

michal-koubek-web

Jak spočítat náklady na vytvoření managementu firmy? | Michal Koubek

Komentáře

Josef Kozák

Před 5 roky

Takto naivně snižovat daně? Falešné faktury?
Proč?
Lze i elegantněji.
1) Naprosto legálním a průhledným způsobem zcela vynulovat daňovou povinnost.
2) Získat bonus ke vkladu 5-10% , vklad je neustále výhradně pod kontorlou vkladatele.
3) Pod podmínkou zachování zdravého rozumu, lze ještě získat významné procenta.
J.Kozák cxpallas(at)emailcz

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Doporučené články

vojtech-schwangmaier-web

Vojtěch Schwangmaier (Pneumatiky.cz): Zvládání sezónnosti, neatraktivní zboží, kamenní prodejci

Facebook mafie: Žádné samopaly, ale spousta lajků a sdílení

eva-stepankova-web

Eva Štěpánková (Ryor): Osobní život a práce, chyby v podnikání, předání firmy dceři

kosiky-cerna-web

Jak naučit zákazníky nakupovat opakovaně?

Inzerce