Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Neplaťte víc, než musíte. Nezapomeňte si snížit daňový základ

Neúprosně se blíží doba podání daňového přiznání. Celý účetní rok probíhal ke spokojenosti podnikatele. Obrat zboží nebo služeb rostl, náklady nebyly vysoké a tak nezbývá, než se zaradovat z pěkného výsledku. Zisk bude určitě zajímavý. Právě se objevila zpráva od účetní. Zisk je skutečně vysoký.

Zisk podnikatele – dobrá, nebo špatná zpráva?

Zisk – tedy příjmy, od kterých byly odečteny náklady, jsou daňovým základem, z nichž se vypočítá daň. A daň poputuje do státní pokladny. Účetní ale k tomu zisku připojuje ještě několik poznámek. Ze zisku po zdanění zbudou jen cca 2/3 a stáváte se plátcem zálohy na dani. Čtvrtletním, nebo měsíčním. Budete tedy platit státu předem, aniž by stát bral ohled na skutečnost, zda právě ten zisk máte, nebo zda nedošlo k jeho podstatnému snížení. Takže to zpráva příliš příjemná není. Znamená ponechávat si rezervu, možná nebudete moci letošní zisk použít na investici či bude třeba nenakupovat tolik zboží a ponechat si volné prostředky. To všechno může být brzdou dalšího rozvoje firmy, nebo živnosti.

Ale přece musí existovat nějaké řešení?

Musí se zvýšit náklady! Co nejrychleji, aby se neplatilo tolik! Pár inzerátů nabízí snížení daňového základu. Ale tady pozor!

Pokud se taková nabídka, která je spíše za hranou zákona a nelze ji možná ani nazvat „daňovou optimalizací“, objeví a do firmy napochoduje slušně oblečený “zástupce“ společnosti, předloží řadu faktur a požaduje jen pouhých 10 %, pak asi něco nebude v pořádku. Uvedená firma zřejmě v pořádku účetnictví nemá, nemůže přece takový pokles příjmů a zároveň neplacení daní nikterak pokrýt. Dokonce nemusí ani existovat a faktury mohou být falešné.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Na to pamatuje §148 trestního zákona: “Kdo ve větším rozsahu zkrátí daň, clo, pojistné na sociální zabezpečení, úrazové pojištění nebo zdravotní pojištění, poplatek nebo jinou jim podobnou povinnou platbu, bude potrestán odnětím svobody…“ A to až na 12let!

Takže takové nabídky rozhodně nebrat.Jen pro představu – jakmile věc začne šetřit OČTŘ (orgány činné v trestním řízení – policie, státní zástupci a soudy) začnou nepříjemné výslechy, předkládání faktur a daňových dokladů, výdaje na cesty, právníky a případné problémy s trestně-právní odpovědností – jako je odnětí svobody, náhrada škody, blokace majetku a jiné “radosti“. Nemluvě o ztrátě času a nervů.

Jak tedy snižovat daňový základ?

Daňový poradce je jedna z možností. Také “ukrojí“ trochu zisku fakturou. Ale při vzájemné dohodě, zisk legálně a daňově uznatelný sníží ještě více. A zajistí posunutí termínu podání daňového přiznání.

Pokud se pustíte cestou individuální – cestou nákladů…

Potom si faktury dobře zkontrolujte, ať mají všechny náležitosti, firma ať skutečně existuje a služba ať je opravdu provedena. Finanční úřad dává pozor na to, aby právě takové faktury byly reálné, aby ceny v nich odpovídaly ceně obvyklé, běžné, aby se nejednalo o evidentní přecenění služby…

Můžete si nechat zpracovat projekty, upravit webové stránky, napsat PR článek, optimalizovat web ve vyhledávačích, což v budoucnu zvýší zisk a tedy nebude třeba sahat k divokým řešením.

Jako daňový výdaj lze v souladu s § 10 odst. 4 ZDP uplatnit přímé doložené výdaje spojené s dosažením příslušných příjmů. Těmito výdaji mohou být výdaje na právní pomoc, dopravu a jiné výdaje, které považujeme za osobní, ale snadno je můžeme vykázat jako podnikatelské nebo firemní. U právních služeb může být fakturace směřována dle přání klienta, u nákladů na dopravu je třeba si schovávat dopravní doklady, při ubytování si nechávat vystavovat daňový doklad na koho potřebujeme. Na tyto náklady je nutné myslet po celý rok, uschovávat si podklady a snížit si tak daňový základ.

A ještě pozor – náklady vznikají podle údajů fakturace – tedy dat ve faktuře uvedených – podle tzv. zdanitelného plnění. Faktura nemusí být zaplacena, aby byla daňově uznatelná a snížila zisk. Musí ale být správně zaúčtována v účetním období. Volte opatrně a s rozumem.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

Premium
michal-pohludka-web

Jak vybudovat dlouhodobě úspěšnou firmu? | Michal Pohludka

samuel-ondrisak-web

Jak připravit e-shop na rok 2023? | Samuel Ondrišák (Dexfinity)

huba-babinec-web

Česká e-commerce v roce 2023. Jaká bude? Duel Shoptetu a Skladonu

Právě vyšlo

Premium
martin-mates-web

Rozpad managementu firmy a špatný výběr manažerů | Martin Mates (Econea)

jan-kodytek-web

Jak zanalyzovat stav jakékoliv firmy? Zkuste metodu 3S | Jan Kodytek (JPF)

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

Josef Kozák

Před 7 roky

Takto naivně snižovat daně? Falešné faktury?
Proč?
Lze i elegantněji.
1) Naprosto legálním a průhledným způsobem zcela vynulovat daňovou povinnost.
2) Získat bonus ke vkladu 5-10% , vklad je neustále výhradně pod kontorlou vkladatele.
3) Pod podmínkou zachování zdravého rozumu, lze ještě získat významné procenta.
J.Kozák cxpallas(at)emailcz

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
martin-stibor-web

Rebranding e-shopu Korálky.cz na Manumi | Martin Stibor

michael-rostock-poplar-web

Michael Rostock – Poplar: Vítězové a poražení v byznysu, předpoklady úspěchu, trendy pro startupy

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

michal-koubek-10-web

Michal Koubek: Služby pro zákazníky e-shopů jako nový zdroj příjmu firmy

Inzerce