Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Škola vs. Podnikání: Co si zvolit, co upřednostnit a jakou cestou se vydat?

Jiří Rostecký
Před 11 roky

Měsíc březen představuje pro mnoho studentů čas těžkého rozhodování o tom, zdali se vydat na vysokou školu, nebo se raději věnovat jiným věcem. Jsme podnikatelský magazín a sleduje nás řada mladých lidí, kteří už rozjeli svá podnikání, a toto rozhodnutí je právě může čekat. Existuje správná cesta, kterou se vydat?

Ne nadarmo se říká: „Dej studentovi čuchnout k penězům a stane se problém.“ Je to pravda. Nejen na internetu se pohybují desítky a možná i stovky lidí, náctiletých snaživců, kteří více či méně prahnou po tom, být podnikateli. Založení živnosti po dovršení osmnácti let dnes už není problém, takže nic nebrání tomu, aby se studenti vrhli na vlastní podnikatelskou kariéru a třeba se i stali úspěšnými. Většina takových mladých ale řeší jeden základní problém – školu.

Je škola pro podnikatele přínosná?

Není. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, škola z nás dělá zaměstnance. Shoduje se na tom mnoho autorů známých knih, mezi něž patří například Robert T. Kiyosaki, jež se proslavil citátem: „Většina lidí zápasí s penězmi, protože se ve škole dozvěděli jen to, jak pracovat za peníze.“ Škola podnikatele skutečně nevychová, není k tomu zařízena a ani to není její cíl. Studenti se učí plnit úkoly, sbírat známky a zvládat zkoušení. V dnešní době je už i maturita považována za základ a střední škola za jakýsi odrazový můstek na vysokou. Mít dnes maturitní vysvědčení už není takové terno jako v minulosti. Naštěstí se ale objevuje stále více lidí, kteří si uvědomují smysl školy a třeba jí už nepřisuzují takovou váhu.

Kdo kdy hledal na internetu nové spolupracovníky či zaměstnance, možná si všiml zajímavého jevu. Mezi zájemci o někdy i otrocky placenou práci jsou držitelé různých titulů. Od inženýrů až po magistry. Ti všichni jsou schopni pracovat i za méně než 100 Kč za hodinu jenom proto, že nemohou najít práci. Už dávno neplatí rčení, že s titulem to dál dotáhneš. Možná ano, ale titul rozhodně není jistotou v získání zajímavé a hlavně jisté práce.

Inzerce

Názory jsou různé. Někteří lidé hájí školní systém a stále jej považují za základ. Člověk by se měl vzdělávat, ale je otázkou, zda jedině škola nabízí vzdělání v takové míře, v jaké bychom chtěli, a zda vzhledem k časové náročnosti školní docházky je výsledek úměrný. Odpověď je na každém z nás, stejně jako cesta, kterou se vydáme.

Podnikat, nebo studovat?

Podnikání při studiu s sebou nese několik výhod, ale i mnoho nevýhod. Pokud máte živnostenské oprávnění a status studenta, zbavíte se sociálního a zdravotního pojištění, což dělá několik tisíc měsíčně. Jste-li se svým podnikáním v začátcích, mohla by taková částka být nezvladatelná. Na vysoké se rovněž můžete dostat k mnoha dalším bonusům – snadněji a levněji cestovat, sbírat kontakty, potkávat nové lidi a podobně. V neposlední řadě si také prodloužíte mládí. Makat už budete celý život.

Na druhou stranu se upřednostněním podnikání zbavíte velkého žroutu času. Škola je sama o sobě časově skutečně velmi náročná, takže není divu, že na všechny své aktivity nemusíte mít čas. Jen nízké procento prosezených hodin je pro vás přínosné, stejně jako počet informací, jež obdržíte. To je smutná realita. Škola je schopna cílit přesně na vaše potřeby a zájmy, vždy se ale musíte učit i něco, co je vám naprosto k ničemu. Tak už je to od základky.

Zároveň musíte počítat se smutným, ale pravdivým rizikem. Podnikání se nemusí vyvést. To, že se vám daří teď, nevěští úspěch do budoucna. Za rok či dva můžete zkrachovat, což teď možná nečekáte. Pak se vám již podnikání nepovede nastartovat a začnete postrádat titul, který vám při hledání zaměstnání rozhodně může pomoci.

Podnikatelé tělem i duší

Mnoho úspěšných lidí vysokou školu nemá. Lze mezi ně zařadit například Billa Gatese, Steva Jobse a další; z českého prostředí třeba Czech Made Mana Zdeňka Kubíka. Jsou ale i tací, co školu na chvíli odložili, rozjeli svůj byznys a po pár letech se do školy opět vrátili. A samozřejmě existuje i řada podnikatelů, kteří studovali při svém podnikání a vše zvládali. Ne každému se to ale může povést.

Rozjet před vysokou úspěšný byznys není snadné, ale také to není nereálné. I mezi školáky existuje řada úspěšných podnikatelů a bylo tomu tak vždy. Ivo Lukačovič založil svůj Seznam.cz ve svých 22 letech, ve stejném věku založil Ondřej Tomek portál Centrum.cz a zapomenout nemohu na Jana Řežába, který v sedmnácti založil firmu RedBoss s milionovými obraty. Příkladů je samozřejmě více.

Lidem, kteří už mají nějaký odstup, se to může mnohdy zdát až banální. Problém je ale uvnitř. Řada mladých podnikatelů má problém se školou, způsobený úspěchy v podnikání, zažitý ve svém nitru. Pokud je někdo podnikatelem tělem i duší, velmi těžko se mu povede klidně zvládat studium vysoké školy, do níž musí třeba i dojíždět. Každý má jiné důvody. Někdo si vytvořil takové množství práce, že školu nestíhá, někdo třeba jen prostě chce podnikat, ne studovat.

Pro podnikání jsou klíčové zkušenosti, což prokázal i průzkum společnosti Ernst & Young, která oslovila celkem 685 podnikatelů. Výsledky ukázaly, že 33 % respondentů považuje zkušenosti za nejdůležitější faktor při dosahování úspěchu. Dále se povedlo zjistit, že 45 % z dotázaných začalo podnikat po dovršení 30 let věku, 60 % bylo v minulosti zaměstnanci, tři z deseti podnikatelů považují vysokoškolské vzdělání za nejlepší možnost, jak zkušenosti získat, a čtvrtina je nabyla díky svému mentorovi (zdroj iDnes.cz).

Foto
David Lörincz
projektový manažer a správce sociálních sítí v New Travel.cz, bloger
„Studium vysoké školy bylo ještě před 10-15 lety nutností, pokud chtěl člověk získat informace a vzdělání. Dnes, kdy jsou informace zcela přístupné a nemusíme se učit něčemu, co nevyužijeme, jejich opodstatnění pomalu zaniká. Ano, titul stále ještě o člověku asi nejrychleji vypoví, zda je vzdělaný nebo jen ňouma, ale upřímně – pokud někdo studoval před 15 lety vysokou školu, zbyl mu z let na vysoké škole opravdu už jen ten titul. A to je pramalá hodnota za 6 let investic.“
Foto
Tomáš Kánský
internetový bavič, moderátor
„Pokud má člověk už na střední škole rozběhnutý byznys, odmaturuje a přemýšlí, co dál, jestli je lepší vrhnout se na vejšku a dál podnikat jen částečně, tak už je jasný, že člověk, který tohle vypustí z pusy, ať se radši drží školy a byznys má jen bokem, protože podnikání funguje jen jako buď a nebo – vášeň a nebo nic.
Můj názor teda je ukončit školu. Čím dřív, tím líp, ale bude to těžká dřina. Pojďmě žít svůj sen!“
Foto
Petr Šatra
úspěšný podnikatel
„Škola mi nikdy nijak zásadně nevadila, krom toho, že je to opravdu velký žrout času. A kupa nezáživné teorie. Osobně jsem po úspěšném ukončení střední školy cíleně a plánovitě odložil své vysokoškolské studium z důvodu co nejrychlejšího získání praxe – zkušeností a podnikání. Přesto jsem tam někde vzadu měl, že se do vysokoškolského studia pustím – abych sám sobě dokázal, že to zvládnu jako výzvu – a stalo se. Dostudoval jsem dálkově bakalářský stupeň při podnikání. Získal kontakty, všeobecný rozhled, naučil se samostatnosti, ale také jsem si udělal jasno v tom, že vysokoškolské studium je to, bez čeho se člověk rozhodně principiálně obejde.“
Foto
Mário Roženský
úspěšný podnikatel, bloger

„Pokud se rozhodujete, zda jít studovat, nebo se hned vrhnout do pracovního procesu, tak vám doporučím jednu věc – 100% jděte na vysokou školu! Proč? Protože pokud se necháte zaměstnat ihned po škole, tak přijdete o spoustu možností a příležitostí a jakmile se jednou ocitnete v pracovním procesu a pronajmete si / koupíte si byt, splácíte auto atd., tak se jen velmi těžko z tohoto pohodlí odchází. Takže i když dostanete podnikatelský nápad, tak jej jen velmi těžko budete realizovat. Pokud by vás zajímalo, jaké to je pracovat z domu a váš zaměstnavatel toto nenabízí, tak to opět nezjistíte.

Proto jděte na vysokou školu. Získáte 3-5 let času na rozmyšlenou, jaká životní cesta je ta pravá. Můžete vyzkoušet spoustu „zaměstnání“ a oborů formou brigád. Ve většině případů vás minimálně ze začátku budou dotovat rodiče. Bydlení, cestování, vstupy, zboží, vše máte s obrovskými slevami. Nikdy v životě již takové výhody, jako na VŠ, mít nebudete. Využijte tento čas na vyzkoušení co nejvíce věcí a navázání co nejvíce kontaktů. Rozhodně vysokou školu neprochlastejte! To, kolik kontaktů a zkušeností naberete během školy, určuje, jak následujících 10 let bude vypadat váš život a vaše kariéra.

Já osobně jsem založil svou první firmu již na vysoké škole po prvním ročníku. Během mého studia víceméně spala a využíval jsem ji převážně k fakturaci za drobné zakázky. Během studia jsem vyzkoušel dělání zakázek pro malé i větší firmy a zjišťoval, jak to kde chodí. Takže po dokončení školy jsem věděl, že v tomto směru chci pokračovat a že chci pracovat z domu.

Dodnes se navíc velmi rád setkávám se svými spolužáky a zjišťuji, jak si můžeme v podnikání vzájemně pomoci. Už 2x jsem byl svědkem toho, jak mnozí mí kamarádí změnili svá zaměstnání. A to vše právě díky kontaktům a vazbám, které si na škole vybudovali.

Co se týče samotného vzdělání, tak to není špatné. Já osobně titul Ing. nepoužívám, nic konkrétního mi nepřináší. A za obecný rozhled děkuji, ale po těch 5 letech, co jsem z VŠ pryč, se stejně obrovské množství věcí změnilo. Sám jsem po bakaláři chtěl školu opustit, vždyť přece vydělávám a podnikání by bylo lepší volbou než dřepět ve škole. Dnes jsem velmi rád, že jsem to neudělal a že jsem na škole zůstal.“

Jaký na to máte názor vy?

[poll id=“7″]

Není to lehká otázka a odpověď na ni není jednoznačná. Napište nám do komentářů, jaký máte názor. :)

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

stephan

Před 11 roky

Skola neni pro podnikatele prospesna? Jde videt, ze jsi jeste na VS nestudoval.

Celkove odstavec je „Je skola pro podnikatele prinosna?“ blabol. VS skola ti da moznosti a zalezi na kazdem, jak se k nim postavi. Pises, ze mnoho uspesnych podnikatelu nedostudovalo. Ano, je to pravda, ale pocet takovychto podnikatelu vzhledem k celkovemu mnozstvi podnikajicich osob je maly.

Odpovědět »

kacenocka

Před 11 roky

uplny suhlas… a navyše tiež mam podobny nazor a podobne skusenosti ako Marian Roženský

Odpovědět »

Josef P.

Před 11 roky

Jo Stephane, já to vidím u nás v ulici dnes a denně jak je VŠ prospěšná. Mám tu dva vrstevníky, jeden je podle některých „ubohý“ instalatér, až na to, že má ve 34 letech jednu z největších firem u v okolí a 50 zaměstnanců a o dvě patra nad ním bydlí velký ING. 4 krát zkrachovalej super podnikatel, kterej má to ING i na autě, aby to každý věděl, jakej je to blb. Chudák jeho táta co nosil 6 let jednu košili aby mohl jeho syn být na VŠ. Ano má sice titul v oboru elektrotechniky, měření a regulace, ale neumí ani Ň. Takže je to vždycky o lidech, někomu je VŠ k ničemu je to pro něj jenom zašívána za peníze rodiny a pro někoho bude mít obrovský přínos, kdy to dokáže využít, a hlavně když tam jde s tím, že to chce využít. Jestli si někdo myslí, že studium na VŠ způsobí nějaký zázrak a podnikání půjde samo od sebe, tak je blázen, bohužel si to někteří stále myslí.

Odpovědět »

stephan

Před 11 roky

Je to vzdy o pristupu. VS je o moznostech a zalezi pouze na tobe, jak je vyuzijes. Uz to neni pouhe vodeni za rucicku jako na ZS a SS. Vidim to kolem sebe denne, vetsina lidi studuje pouze proto, aby ziskali titul. Nemaji zajem o obor, ale chteji titul. V takovychto pripadech neni skola moc prospesna, ale vetsinou se z techto lidi pote nestavaji podnikatele, ale radovy zamestnanci. Tudiz zde pozbyva tvrzeni „VS je k nicemu“ platnost.

Naopak studenti, kteri vyuzivaji moznosti, ktere VS nabizi, se vetsinou profiluji jako budouci podnikatele. Diky VS naleznes mnoho kontaktu, vycvicis si odolnost vuci stresu, praci v tymu,atd. Tech moznosti, jak udelat studium na VS pozitivem, je mnoho. Ale zalezi pouze na kazdem jedinci.

Jako neni spasonosne vystudovani VS, tak neni ani spasonosne zalozeni zivnostaku a byt ihned „podnikatelem“. Vsechno je to o praci a cilech –> neni mozne jednoznacne rici, ze VS je k nicemu jako to je napsano v textu.

Odpovědět »

Milan

Před 11 roky

A co ty Jirko? Přiznej barvu

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 11 roky

stephan: V článku uvádím, že jsou různé názory. Můj je tento. Někteří z dotazovaných mají názor odlišný, je zde zveřejněn, a někteří lidé mají názor stejný. Tvůj názor ti neberu a nepovažuji jej za blábol. Díky za komentář. :-)

Milan: To, jak jsem se rozhodl já, není pro tento článek relevantní, Milane. Do článku jsem schválně vložil i opačné názor některých lidí, abych nepsal jen subjektivně.

Odpovědět »

stephan

Před 11 roky

Ano, v textu uvadis vice nazoru. Ale predtim odpovis jednoznacnym „Neni“ na otazku „Je skola pro podnikatele prinosna? Nikde neni napsano „Dle meho nazoru…“, ale primo podsouvas nejake tvrzeni jako pravdu.

Beres to z pohledu stredoskolaka, takze na skolu pohlizis jako na organizaci, ktera se te snazi vodit za rucicku. Pokud se nebudes snazit VS jenom proplouvat, tak zjistis, ze je VS prospesna pro kazdeho podnikatele. Soucasneho i budouciho. Vice v komentari pod Josefem P.

Milanovi jsi odpovedel vyhybavym zpusobem. Jdes tedy na VS nebo ne? Dle clanku bych soudil, ze nepujdes. Takze by mne v opacnem pripade zajimalo, proc jdes studovat, kdyz si myslis, ze je to zbytecnost?

Odpovědět »

Martin Tuma

Před 11 roky

Souhlasím s Jirkou. Co se týče podnikání na internetu, tak je škola naprosto k ničemu. Ovšem myslím tím po obsahové stránce. Není skoro žádná škola, kde by ses naučil něco určitého, co v praxi využiješ.
Takhle bych na školu nahlížel po obsahové stránce, kde mi tři dobře vybrané školení dají více informací, jak 3 roky na VŠ. Druhý pohled na školu je zajímavý v tom, co škola přinese. Tou jsou bezesporu kontakty a třeba i jednání s lidmi. To je fakt, který se nahradit nedá nikde jinde. Jenže v tomto případě bych to nebral už jako zásluhy školy, ale spíše prostoru, který dává dohromady jedince podobného rázu. A i to se dá dle mého nahradit, takže jsem toho názoru, že škola je dobrá pouze pro určité směry jako doktor, architekt a podobné specializované profese, ale do podnikání a kor na internetu škola nepřinese nic.

Odpovědět »

snoblondrei

Před 11 roky

VŠ jedině z zahraničí. VŠ především pro KONTAKTY. VŠ tedy prospěšná určitě ano, ovšem tak trošičku se zapomíná na lidi, kteří si VŠ z jakéhokoliv důvodu nemohli dovolit. Pak je podnikání v podstatě jediná cesta jak být svobodný;)

Odpovědět »

David

Před 11 roky

Volbu mezi školou a prací řeším už od gymplu. Na gymplu bylo jasno: hlavně udělat maturitu. Pak jsem šel na vejšku do Brna na Podnikatelskou fakultu. Naivně jsem si myslel, že se tam o podnikání něco dozvím. Překvapivě nedozvěděl. Je to běžná ekonomická škola – a ještě na dost nízké úrovni.

Přesto, že škola pro mě nebyla nikdy priorita, rozhodl jsem se zahodit tento rok (úspěšně zakončený) a šel to zkusit znovu – do Prahy na VŠE. Studium je o dost náročnější, ale zjistil jsem, že v podnikání mi také nepomůže. To, v čem jsem ale pocítil znatelný rozdíl bylo, že se mi najednou otevřelo mnoho nových možností. Mnoho dobrovolných přednášek od úspěšných lidí, hodně studentů, kteří mají už svůj byznys, mnoho učitelů z praxe, kteří se občas zmínili o něčem, co ve škole použitelné nebylo, ale mně to v praxi strašně pomohlo, atd. Dělám VŠE druhým rokem a za tu dobu jsem se toho strašně moc naučil, získal plno nových kontaktů a také teď nově začal spolupracovat s reklamní agenturou.

Můj závěr: běžte studovat, ale najděte si takovou školu, ze které vytěžíte maximum a nevěnujte se jenom té škole. Plno lidí jede ve škole na jedničky, věnují se jenom studiu, potom školu skončí a jdou na pracák. Dnes jsou prostě potřeba praxe a zkušenosti.

Z vlastní zkušenosti ale vím, že se dá škola s prací skloubit :-)

Odpovědět »

Lukáš

Před 11 roky

Určitě záleží na oboru, ve kterém chce člověk podnikat. Pokud je člověk spíše online podnikatel, tam mu ekonomická VŠ nedá tolik jako člověku, který chce rozjet výrobní podnik s tisíci zaměstnanci. Navštěvuji ekonomickou střední školu a jsem za to neskutečně rád i přes to, že se tam učíme mnoho zbytečností, tak stále tam jsou užitečné předměty jako účetnictví. Někdo může říct, že na účetnictví najdu účetního … To je sice pravda, ale člověk, který umí dobře číst v rozvaze, výkazu zisku a ztrát a cashflow, vám dokáže přesně zhodnotit situaci firmy, i kdyby ji nikdy nenavštívil. Navíc často velké společnosti odchytávají dobré studenty rovnou na VŠ. Člověk nemusí v nějaké firmě shnít až do konce života, ale za rok dva může nasbírat mnoho zkušeností, které pak může přenést do svého businessu. A jak tu již bylo zmíněno, tak kontakty jsou k nezaplacení.

Odpovědět »

Jan Šimečík

Před 11 roky

Mám před maturitou, takže je tohle téma na dennodenním pořádku v mé hlavě.
Když si sesumíruju to důležité, co jsem se ve škole naučil vypadá to následovně:
Gympl – čeština (gramatika), angličtina
Střední škola obor IT – HTML, CSS, základy C#, základy grafiky a znalosti z HW
Když se naopak zamyslím nad tím, co jsem musel dostat do hlavy (hlavně na IT škole, gympl je přece jenom obecnějšího zaměření), abych vůbec „prolezl“, jen kroutím hlavou.
O online podnikání mi nikdo neřekl ani slovo, vše jsem se naučil (a učím) jako samouk, díky zkušenostem a radám ostatních na internetu. Má tedy cenu jít na vysokou školu a opět se probrat tím nepotřebným/nezáživným učivem? A proč se tím probírat? Kvůli titulu, který, jak píše Jirka, skoro nic neznamená (někde jsem četl, že Česko je mezi prvníma v počtu vysokoškoláků) nebo informacím, které stejně tak můžu vydolovat ze specializovaných přednášek a zdrojů, jak píše Martin?

Jediné argumenty, stojící za uvážení, jsou kontakty a úleva na daních. Kvůli nim se nakonec s velkou pravděpodobností na VŠ přihlásím, ale už teď vím, že podnikání bude na prvním místě.

Ještě přidám přednášku Setha Godina, který má na školství názor podobný tomu mému. – http://www.youtube.com/watch?v=sXpbONjV1Jc

Jirko, díky ti za článek.

Odpovědět »

Radek Vymazal

Před 11 roky

Přílišné zobecnění. Je potřeba vztahovat užitečnost studia k určitým oblastem. Pokud chce někdo podnikat v oblasti IT, tak vzdělání nemá valného významu, protože si to může dostudovat za běhu. Také je vhodné mít na mysli s jakou rychlostí se znalosti v tomto oboru vyvíjí a mění, což vše jen potvrzuje názor – Ano, škola je zbytečná. Naopak pro jiné sféry (typicky přírodní vědy, medicína), kde podnikání není možné tak rychle realizovat je vzdělání nezbytností. Jednak pokud se k těmto znalostech chcete dostat, tak nestačí něj googlit, ale také kypět v laboratořích a učit se, učit se, učit se. Mimo to se mezi lidi co tuto oblast dělají nedá tak rychle integrovat jako mezi lidi podnikající na internetu. Pokud nemáte PhD, bude na Vás koukáno přes prsty. Kdybych to měl shrnout jednou větou tak: Následujte svoji vášeň, dělejte co milujete a finance není potřeba řešit. Bohatství je stavem mysli, nikoliv stavem peněženky.

Odpovědět »

Jana

Před 11 roky

Tak já jendoznačně souhlasím s názorem Mária Roženského. Když nic, tak ti VŠ dá čas. Čas na to si podnikání rozjet. Pokud místo na VŠ půjdeš do práce, bude rozjezd podnikání mnohem mnohem těžší. Vím, co říkám. Škoda, že jsem to nevěděla, když jsem byla na VŠ. Teď jsem na rodičovské dovolené a maximálně toho využívám k rozjezdu svého podnikání. Neříkám, že mít dítě nezabere čas, ale jsem s ním doma a můžu doma pracovat. Rozhodně víc, než když jsem celý den strávila v práci. A vidím to i na svém muži. Rozjíždí podnikání při práci a je to o poznání těžší a pomalejší, než můj rozjezd při rodičovské.
Takže pokud chceš podnikat, rozjet to, nabrat kontakty, jdi na VŠ. Získáš čas a spoustu dalších výhod. Však můžeš VŠ kdykoliv nechat. Ale z pracovního procesu zaměstnance už se tak snadno nevyskakuje…
Vím, že konkrétně Ty, JIrko, už podnikání rozjeté máš a máš asi i celkem jasno. Takže tohle není rada přímo pro Tebe, ale názor někoho, kdo už má něco za sebou :) Třeba pomůže nějakým jiným začínajícím podnikatelům… ;)

Odpovědět »

basti

Před 11 roky

Záleží jaká škola a s jakým přístupem. Každý si může vybrat co a jak bude studovat. Jak psal stephan – můžu být poslušná ovečka a proplouvat – jenže pak zkrachuju i jako podnikatel, takový přístup nikam nevede. Nebo se budu snažit, půjdu na dobrou fakultu, vyberu si dobrého školitele, dobrý projekt a budu makat. Podnikat se dá i při škole. Většina lidí jsou ovečky a nestanou se vlkem jenom proto, že místo na VŠ začnou podnikat. Jinak VŠ je relativně málo užitečná třeba v ekonomii nebo IT, protože se to naučím i sám, líp a bez hromady balastu. Pokud něco podobného zkusíte v medicíně nebo přírodních vědách, tak hodně štěstí :D

Jinak Jirko, to že někdo s magistrem (třeba já) dělá za míň než stovku na hodinu není bezcenností vzdělání, ale extrémní pokřiveností trhu práce a zejména ceny práce v ČR. Podívejte se 200 km směrem na západ a svět vypadá úplně jinak, on totiž svět nekončí hned za humny…

Odpovědět »

David Petr

Před 11 roky

Jsem tvrdě proti škole, možná také proto, že školním systémem právě probíhám. I u tohoto tématu se však dá inspirovat u chytrých či bohatých lidí – například Albert Einstein neměl potřebu cpát si do hlavu fakta, která jednoduše najde v knihách – ale jen, když to bude potřebovat. Proto neměl ve škole nejlepší výsledky, ale následně byl v životě velmi kreativní a přišel na velké věci. Škola nám však v mnoha případech nepotřebná fakta cpe hlava nehlava, a nenechává nikoho si vybrat.

Robert Kiyosaki je také dobrým příkladem. Ve škole nevynikal, ale po škole své vrstevníky strčil do kapsy a stal se bohatým. Podle mě by škola měla nabízet různé typy učení pro různé typy inteligence – v dnešní podobě totiž nutí všechno všem. Někdo třeba neoplývá numerickou inteligencí ale pro změnu vyniká v oblastech potřebujících fyzickou inteligenci, někdo má hudební inteligenci ale pro změnu se ztrácí v interpersonální inteligenci atd. Pro nalezení typu učení pro váš typ inteligence doporučuji například knihu Bohatý táta, chudý táta, ale tu snad přečetl každý.

Leo Babauta také sepsal dvě pravidla o učení, která se naučil za 39 let života. Těmi jsou:
Většinu toho, co jsem se naučil, jsem se nenaučil ve škole.
Většina toho, co se moji žáci (a děti) naučili, se naučili sami.

Další věcí od Lea Babauty, která se mi moc líbí, je článek znovuzrozená společnost na mnmlistu. Například by školu by úplně zrušil a vytvořil malá místa, kde by se každý mohl dobrovolně naučit co chce. Má to sice pár much, jako například že by se mohlo vyskytnou několik jedinců neučících se vůbec, ale ty se dají snadno doladit. Je to úžasný nápad, kéž by tak vypadal svět…
Tady je ten článek přeložený na českém mnmlistu: http://www.mnm-list.cz/znovuzrozena-spolecnost/
Na něj navazuje článek http://www.mnm-list.cz/znovuzrozena-spolecnost-jak-ji-ucinit-realitou/
Oba doporučuji přečíst, kdyby to takto dělal každý, třeba by se ze snu stala skutečnost…

Odpovědět »

honza

Před 11 roky

Davide, ale ty nemluvíš o své zkušenosti…..pouze tu cituješ kupu motivačních bullshitů, které z pusy někoho, kdo ta slova nepřevedl v činy znějí, jako slepé následování něčeho, co jsi si vsugeroval, že je 100% správné. Až to budeš moci potvrdit a říci z vlastní zkušenosti, udělej to :)

Odpovědět »

Adam Pýcha

Před 11 roky

Pro korektnost by chtělo uvést, že Albert Einstein byl po dobu svého studia na všech stupních vzdělávacího systému skvělým studentem, tedy premiantem. Měl velký přesah do humanitních oborů a v hlavě měl tedy mnoho ,,zbytečností,, které najdeme v knihách :)

Odpovědět »

bee

Před 11 roky

Podle mě je studium na VŠ užitečné, ale trvá zbytečně dlouho resp. za dlouhou dobu nabídne málo užitečných věcí. Velký problém v celém českém vzdělávacím programu je podle mě nemožnost sestavit si vzdělání „na míru“ . Chápu, že základní popř. střední škola mají pomáhat budovat všeobecný rozhled studenta. Od vysoké školy bych ale očekával, daleko větší variabilitu. Přecejen Studenty VŠ jsou již dospělé osoby, které mají jistá očekávání od života a měli by mít právo rozhodovat se o tom, co konkrétně chtějí studovat, v čem se zdokonalovat a co je zbytečnost.
Štve mě, jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, že kvůli dosažení titulu, který v dnešní době už také není tím, čím býval, musí člověk absolvovat hodiny a hodiny teorie k ničemu, projektů které jsou k ničemu…

Východiskem by bylo:
1) zkrátit dobu studia a poskytovat jen užitečné informace.
2) zanechat dobu studia stejnou, ale poskytovat jen užitečné informace :D .

Takže abych vyslovil nějaký jasný názor. Pokud někdo opravdu podniká již na střední škole a má nápady jak své podnikání zlepšovat i do budoucna, ten by měl podnikat naplno a školu odložit „na později“ protože podnikání ani škola podle mě nejdou dělat jen tak napůl. Pokud ale člověk má po maturitě a rád by podnikal, ale ještě nemá zcela vymyšlené financování nebo dokonce předmět podnikání doporučil bych VŠ protože ta je zdrojem (mimo zbytečné a nepoužitelné informace) kontaktů (společníků), užitečných informací a také poskytuje čas ve kterém není potřeba odvádět daně a platit si soc a zdarv.

Odpovědět »

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký

daniel-musil-web

Revenue operations: Co to je a proč by to vaše firma měla řešit? | Daniel Musil (AITOM)

jiri-jemelka-web

Roste vám konkurence? Jak to na to reagovat? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
jiri-rostecky-topline3

TOP Line #3: Rostou ceny reklamy i tržby e-shopů | Petr Miklík (Grizly) a Ondřej Chvojka (Shoptet)

Premium Nyní zdarma
jirkovi-klienti-3

Jirkovi klienti #3: Úspěšné podnikání neexistuje

Premium
jiri-navratil-web

Dr. Max roste. Co ho odlišuje ve velmi konkurenčním prostředí? | Jiří Navrátil

jaroslav-pokorny-web

Růst malé firmy na miliardu. Co je potřeba změnit? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)