Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Role manažera jako leadera

Inzerce

Inzerce

Tým je úspěšný jen tak, jak úspěšný je jeho manažer. I takto se dá jednoduše popsat, jak důležitá je role manažera snad v každé firmě. Ten by měl být zároveň i dobrým leaderem, který motivuje své zaměstnance k lepším výkonům a je zdatný ve vedení lidí. Jaké vlastnosti by měl každý manažer mít, aby se stal i leaderem?

Rozdíl mezi manažerem a leaderem

Mezi managementem a leadershipem se dají vzájemné rozdíly snadno vysvětlit i pomocí prosté definice. Funkce manažera spočívá v tom, že své zaměstnance dokáže schopně řídit a dotáhnout úkoly včas a správně do stanoveného cíle. Zatímco funkce leadera může být spíš definována jako určitý styl vedení lidí, tudíž své kolegy neřídí, ale vede.

  • Leader často lidi inspiruje k lepším výkonům, přináší určitou vizi a něco nového do kolektivu. Nicméně nemusí zastávat žádnou vedoucí pozici ve firmě. Leaderem může být řadový zaměstnanec, který disponuje vůdcovskými vlastnostmi a dokáže inspirovat své kolegy.
  • Manažer je oproti tomu pozice jasně zasazená do hierarchie firmy. Například projektový manažer má svůj tým lidí, kteří se s ním podílejí na práci na přidělených projektech, a on řídí jejich práci, nastavuje termíny a kontroluje plnění úkolů.

Nejefektivnější pro pracovní prostředí je pak propojení těchto dvou rolí, jinak řečeno, když se manažer stane i leaderem.

Vlastnosti leadera

Aby byl manažer i skvělým leaderem, musí mít několik vlastností s tím spojených. Když se v manažerovi protnou tyto dvě role, dokáže vést svůj tým mnohem efektivněji a dosahovat vytyčených cílů.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

1. Skvělé komunikační dovednosti

Aby ve vás vaši podřízení viděli kromě manažera i vůdce, měli byste být zdatní v komunikaci verbální i neverbální. Řeč těla je důležitější, než se může na první pohled zdát. Vystupujte příjemně, uvolněně, a hlavně zdravě sebevědomě, přesně tak vás poté budu vaši kolegové vnímat.

Zároveň není nic nepříjemnějšího, než když dojde ke zbytečnému nedorozumění, které dokáže narušit jinak plynulou a poklidnou práci ve vašem týmu. Mějte proto neustále na paměti, že jasná a zároveň nekonfliktní komunikace s vašimi podřízenými, je krokem tím správným směrem.

2. Organizační schopnosti na vysoké úrovni

Abyste dokázali dobře organizovat práci vašim kolegům, musíte umět hlavně zorganizovat i tu svou. Když budete mít nepořádek ve svých vlastních úkolech, nechtějte ani vědět, jak budou vypadat výstupy vašich podřízených. Musíte pro ně představovat jakýsi vzor, jehož schopnosti je inspirují a vedou k lepším výsledkům.

3. Buďte důvěryhodný

Klíčem k otevřené komunikaci s podřízenými je jejich důvěra ve vás. Pokud vám nebudou věřit, těžko za vámi přijdou s problémy, které se mohou vyskytnout, jelikož nebudou vědět, jakou reakci od vás čekat – jestli pomoc nebo dokonce nějaký nevyzpytatelný podraz.

Vzbuzujte proto ve svých kolezích pocit, že se vám mohou svěřit se všemi problémy – hlavně tedy těmi pracovními, a nemusí se bát přehnané reakce, ale spíš se dočkají návrhu konstruktivního řešení.

4. Vzdělaný ve svém oboru

Každý dobrý leader by měl být vzdělaný ve svém oboru. Když si totiž vaši podřízení řeknou o pomoc s nějakým problémem, měl byste být schopný na jejich dotazy odpovědět a navrhnout řešení. Aby podřízení věděli, že se na vás mohou spolehnout, musíte umět dát dobrou radu.

5. Schopnost připustit si chyby

Přestože jste odborníkem, který má desítky let zkušeností a je vzdělaný ve svém oboru, i tak se může někdy stát, že prostě uděláte chybu. Nejhorší, co můžete v tu chvíli udělat, je si ji nepřipustit nebo nedej bože svést vinu na někoho jiného. Neschopnost přijmout odpovědnost za své chyby rozhodně neplatí mezi vlastnosti správného leadera. Naopak, musíte jít příkladem, svou chybu si připustit a stejně tak se poté nebudou vaši podřízení bát přiznat i svá pochybení. Jen tak posunete sebe i svůj tým dále.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

Premium
jan-prochazka-web

Jak firmu připravit na příchod finančního ředitele? | Jan Procházka (4camping)

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

Komentáře

Vybraná témata

TOP header

Premium
dalibor-dedek-web

Dalibor Dědek: Jak vybudoval Jablotron?

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
jitka-dvorakova-web

Jitka Dvořáková: Co brzdí růst firem v e-commerce?

Inzerce