Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Role manažera jako leadera

Tým je úspěšný jen tak, jak úspěšný je jeho manažer. I takto se dá jednoduše popsat, jak důležitá je role manažera snad v každé firmě. Ten by měl být zároveň i dobrým leaderem, který motivuje své zaměstnance k lepším výkonům a je zdatný ve vedení lidí. Jaké vlastnosti by měl každý manažer mít, aby se stal i leaderem?

Rozdíl mezi manažerem a leaderem

Mezi managementem a leadershipem se dají vzájemné rozdíly snadno vysvětlit i pomocí prosté definice. Funkce manažera spočívá v tom, že své zaměstnance dokáže schopně řídit a dotáhnout úkoly včas a správně do stanoveného cíle. Zatímco funkce leadera může být spíš definována jako určitý styl vedení lidí, tudíž své kolegy neřídí, ale vede.

  • Leader často lidi inspiruje k lepším výkonům, přináší určitou vizi a něco nového do kolektivu. Nicméně nemusí zastávat žádnou vedoucí pozici ve firmě. Leaderem může být řadový zaměstnanec, který disponuje vůdcovskými vlastnostmi a dokáže inspirovat své kolegy.
  • Manažer je oproti tomu pozice jasně zasazená do hierarchie firmy. Například projektový manažer má svůj tým lidí, kteří se s ním podílejí na práci na přidělených projektech, a on řídí jejich práci, nastavuje termíny a kontroluje plnění úkolů.

Nejefektivnější pro pracovní prostředí je pak propojení těchto dvou rolí, jinak řečeno, když se manažer stane i leaderem.

Vlastnosti leadera

Aby byl manažer i skvělým leaderem, musí mít několik vlastností s tím spojených. Když se v manažerovi protnou tyto dvě role, dokáže vést svůj tým mnohem efektivněji a dosahovat vytyčených cílů.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

1. Skvělé komunikační dovednosti

Aby ve vás vaši podřízení viděli kromě manažera i vůdce, měli byste být zdatní v komunikaci verbální i neverbální. Řeč těla je důležitější, než se může na první pohled zdát. Vystupujte příjemně, uvolněně, a hlavně zdravě sebevědomě, přesně tak vás poté budu vaši kolegové vnímat.

Zároveň není nic nepříjemnějšího, než když dojde ke zbytečnému nedorozumění, které dokáže narušit jinak plynulou a poklidnou práci ve vašem týmu. Mějte proto neustále na paměti, že jasná a zároveň nekonfliktní komunikace s vašimi podřízenými, je krokem tím správným směrem.

2. Organizační schopnosti na vysoké úrovni

Abyste dokázali dobře organizovat práci vašim kolegům, musíte umět hlavně zorganizovat i tu svou. Když budete mít nepořádek ve svých vlastních úkolech, nechtějte ani vědět, jak budou vypadat výstupy vašich podřízených. Musíte pro ně představovat jakýsi vzor, jehož schopnosti je inspirují a vedou k lepším výsledkům.

3. Buďte důvěryhodný

Klíčem k otevřené komunikaci s podřízenými je jejich důvěra ve vás. Pokud vám nebudou věřit, těžko za vámi přijdou s problémy, které se mohou vyskytnout, jelikož nebudou vědět, jakou reakci od vás čekat – jestli pomoc nebo dokonce nějaký nevyzpytatelný podraz.

Vzbuzujte proto ve svých kolezích pocit, že se vám mohou svěřit se všemi problémy – hlavně tedy těmi pracovními, a nemusí se bát přehnané reakce, ale spíš se dočkají návrhu konstruktivního řešení.

4. Vzdělaný ve svém oboru

Každý dobrý leader by měl být vzdělaný ve svém oboru. Když si totiž vaši podřízení řeknou o pomoc s nějakým problémem, měl byste být schopný na jejich dotazy odpovědět a navrhnout řešení. Aby podřízení věděli, že se na vás mohou spolehnout, musíte umět dát dobrou radu.

5. Schopnost připustit si chyby

Přestože jste odborníkem, který má desítky let zkušeností a je vzdělaný ve svém oboru, i tak se může někdy stát, že prostě uděláte chybu. Nejhorší, co můžete v tu chvíli udělat, je si ji nepřipustit nebo nedej bože svést vinu na někoho jiného. Neschopnost přijmout odpovědnost za své chyby rozhodně neplatí mezi vlastnosti správného leadera. Naopak, musíte jít příkladem, svou chybu si připustit a stejně tak se poté nebudou vaši podřízení bát přiznat i svá pochybení. Jen tak posunete sebe i svůj tým dále.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

jiri-kawulok-web

E-commerce v Česku: Co ji čeká a jak se připravit? | Jiří Kawulok (Lemonero)

jiri-peslar-web

Jak dosáhnout svých snů? | Jiří Peslar

Právě vyšlo

Premium
adam-kolesa-web

Jak hledat prostor pro další růst? Takhle to dělá Dáme jídlo | Adam Kolesa

Premium
petr-cernansky-web

Má prý zákaznickou podporu lepší než většina e-shopů. Jak ji Rybízák dělá? | Petr Čerňanský

ruslan-skopal-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? | Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz)

Nejoblíbenější

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Komentáře

TOP header

Premium
matejka-kasa-web

Josef Matějka (CZC.cz) a Petr Kasa (Pilulka.cz): Jak se zbavit operativy?

Premium
filip-drimalka-web

AI mění řízení firem. Co můžete vyzkoušet už nyní? | Filip Dřímalka

Premium
petr-ludwig-web

Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Inzerce