Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Inzerce

PPC z pohledu publishera: Vyplatí se PPC reklama na vašem webu?

Cílem většiny majitelů webových stránek, kteří budují web s kvalitním obsahem, je tento obsah zpeněžit. Způsobů, jak tak učinit, je nepřeberné množství – PR články, reklamní plochy, prodej zpětných odkazů, placená brána na prémiový obsah, video reklama, v ČR nově flattr atd. V tomto článku se podíváme na další formu výdělku, a to na PPC reklamu.

Inzerce

Rozhodnete-li se pro implementaci PPC reklamy na váš web, nejprve budete muset vyřešit samotný výběr reklamního systému. Kromě Googlu, jehož systém pro publishery nese název AdSense, si ostatní systémy drží své názvy, pouze je potřeba přihlásit se jako majitel webu, webmaster, publisher – zkrátka tak, jak vás na vybraném místě zrovna nazývají.

Výběr PPC systému

Co by mělo být kritériem při výběru PPC systému? Logicky především zisky, které je takový systém schopen generovat. Následuje výše provize a podmínky pro vyplácení. Nejlepší způsob, jak si vybrat co nejefektivnější systém, je osobně si všechny vyzkoušet. Pokud trochu zabrouzdáte po internetových fórech, obecně nejchválenější je AdSense od Googlu.

Samozřejmě aby byl váš web unikátní, je důležité, jakým způsobem k PPC daný publisher přistupuje či přistupoval. Každý systém si nejlépe osaháte právě tím, že si jej vyzkoušíte, proto to vřele doporučuji. Udělat si malý průzkum konkurence, vám dá prostor pro srovnání. Navíc každý reklamní systém má jiné zadavatele, tedy jiné obsahové sdělení. Vašim uživatelům se může třeba nejvíc líbit reklama zadavatelů v Skliku a budou na ni nejlépe reagovat. Proto bude pravděpodobně nejzajímavější i pro vás.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Musím vás upozornit, že zavedení systému Google AdSense je poměrně časově náročná záležitost. Zatímco např. u Etargetu se registrujete a za „pár minut“ můžete mít reklamu na webu, u AdSense čekáte na ověření webu a korespondenční adresy, korespondenční lístek s potvrzovacím kódem. Pokud se tedy rozhodnete pro AdSense, doporučuji definitivně se rozhodnout tak 14 dní dopředu.

Duplicita PPC systémů na webu

Důležitý je fakt, že není možné kombinovat více reklamních systémů na jednom webu. Všechny systémy mají toto pravidlo zakomponováno v obchodních podmínkách, jejichž porušení je v lepším případě potrestáno dočasným odstavením účtu s podmínkou nápravy, v horším případě trvalou blokací účtu a stornováním vašich provizí.

Podoba PPC reklamy

Dle mého názoru by každý publisher měl k PPC reklamě přistupovat s rozumem. Extrémními případy jsou reklamou přeplácané weby, které mají pro zadavatele ve vztahu k uživatelům nulovou hodnotu. Ale tyto weby těží z návštěvnosti. Jedná se například o weby zprostředkovávající seriály. Takové weby parazitují na jiných, de facto pouze stahují videa odjinud. Pokud se však jedná o plnohodnotný web s jasně definovanou cílovou skupinou, jehož obsahu je věnována daleko větší péče, je pro vás mnohem zajímavější, a především efektivnější prodej bannerových ploch.

Pokud chcete k reklamě přistupovat rozumně, jak má tedy PPC na webu vypadat? Osobně se rád inspiruji těmi největšími a nejlepšími v oboru, jelikož si myslím, že dělají řadu věcí správně. Jedním z nejlepších publisherů, kteří podle mého názoru tvoří zajímavý obsah, je www.ihned.cz. Ihned.cz vydělává na řadě reklamních prvků, má vyhrazené bannerové plochy, některé články jsou schovány za placenou bránou. Za každým článkem však narazíme také na PPC reklamu od Seznamu.

Podoba a umístění reklamy tak, aby uživatele neobtěžovala, ale aby na ni dobrovolně klikali, je velice spekulativní. Z řady pokusů a omylů se tak vyselektovala známá podoba pod článkem. V reklamním systému www.etarget.cz naleznete tato doporučení:

Barva má vliv na výkon

„Dlouho jsme experimentovali s barvou odkazů Etarget. Doposud nejlepší výkon mají plochy, ve kterých má titulek stejnou barvu jako nadpisy článků na našich www stránkách.“

Berényi Konrád, Onlinemarketing.hu Kft

Umístěte odkazy pod články

„Jako první nás napadlo dát odkazy Etarget do ploch, kde zobrazujeme bannery. Po čase jsme odkazy umístily pod články, tedy na místa, které máme nevyužitá. Tato změna zvýšila zisk o desítky procent.“

Krešimir Drvar, MojBlog.hr

Pod sebou je lepší než vedle sebe

„Jak umístit odkazy pod článek? Za nás mohu říct, že odkazy seřazené pod sebou fungují mnohem lépe než odkazy vedle sebe.“

Martin Čelikovský, webgarden.cz

Vyzkoušejte rotování ploch

„Na jednu podstránku jsme si vyrobili více ploch a rotujeme je. Jednou zobrazíme odkazy na boku, podruhé pod textem, potom zase nad textem. Pro náš typ stránky 100% zlepšení.“

Nikola Švigir, www.zbrka.com

Větší písmo pro lepší výnosy

„Zvětšením písma v odkazech Etarget jsme dosáhli několikanásobně vyšší výnosy. Doporučuji každému.“

Martin Botťánek, ConsultOne.sk

Další PPC vychytávky

Kromě správné podoby a umístění je důležitá také identifikace zákazníka. Na svůj web můžete vložit skript, který sleduje pohyb uživatelů na webu, identifikuje je a díky této znalosti jim dokáže zobrazovat relevantnější reklamy, tudíž se zvyšuje pravděpodobnost zásahu.

Záleží především na vás, zda chcete udělat z PPC stroj na peníze, nebo pouze doplněk k dalším reklamním prvkům. Určitě má smysl využívat nejmodernější technologie sledování, pokud už máte na webu PPC reklamu umístěnou. Ovšem podle mého názoru by její použití mělo být nenásilné.

Pokud nemáte tisíce návštěv denně, obecně vám PPC nevydělá takové peníze, abyste si každý měsíc mohli dovolit nový Mercedes. Ostatně to sami zjistíte, jakmile ji na svém webu vyzkoušíte. Má tedy PPC na webu vůbec smysl? Podle mě ano, ale opět chytře.

PPC systémy standardně umožňují přelít naspořené peníze do kreditu pro inzerci. Tímto způsobem se můžeme dostat do stadia, kdy do propagace vašeho webu nejdou žádné náklady, uživatelé živí propagaci formou PPC a díky zvyšování návštěvnosti vám roste hodnota bannerových ploch a dalších propagačních nástrojů, které na webu nabízíte. Navíc ušetříte za administrativní náklady spojené s PPC.

Odkazy na informace k jednotlivým PPC systémům:

Partnerský program Sklik: http://napoveda.sklik.cz/cz/partner/

Etarget partner: http://www.etarget.cz/partner/index.php

Google Adsense: www.google.com/adsense/

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jan-kodl

Jako soukromý marketingový konzultant pomáhá především středně velkým společnostem vydělávat peníze, optimalizovat náklady a budovat zdravé PR. Jeho filozofie marketingu vychází z učení Sergia Zymana. Více o marketingu a reklamě najdete na jeho webu www.jankodl.cz.

Nenechte si ujít

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
ondrej-vanek-web

Proč jsou malé firmy tak křehké? A jak to změnit? | Ondřej Vaněk (Blindspot)

gabriela-mrkvicova-web

Zkušená networkerka: Jak v byznysu budovat kvalitní vztahy? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

Právě vyšlo

jan-astary-web

Jak se buduje e-commerce agentura? | Ján Aštary (Dexfinity)

Premium
martin-schovanec-web

Jak otočit kormidlo firmy novým směrem? Příběh Xzone | Martin Schovanec

jakub-oska-web

Jirka Rostecký o rozjezdu podnikání: Pokud opravdu chcete, cestu si najdete | Jakub Oška (BYMFIT.cz)

Nejoblíbenější

Premium
daniel-kmoch-web

Finanční ředitel Bonami: Na záchranu firmy jsme měli 6 měsíců | Daniel Kmoch

Premium
dominik-stroukal

Byznys pohledem ekonoma. Na co se teď zaměřit a je správný čas na prodej firmy? | Dominik Stroukal

Premium
ondrej-klega

Hledáte investora pro váš e-shop? Takhle získáte eRockets | Ondřej Klega

Komentáře

Josef P.

Před 10 roky

Ta duplicita systémů není správně, například Sklik to v podmínkách vůbec nemá http://napoveda.sklik.cz/cz/partner/smluvni-podminky-partnera/ u Etargetu jsem to taky nenašel, u Adsense to na některých webech mám a podpora tvrdí, že to nevadí, no a u mClick který tu úplně chybí to také není.

Odpovědět »

Jan Kodl

Před 10 roky

Zdravím, omlouvám se za mystifikaci. Máte pravdu, systémy se mohou volně kombinovat.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP header

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
lukas-uhl-web

Jak řešit krize firem? Příběh Pietro Filipi a Zootu | Lukáš Uhl

Premium
filip-drimalka-web

AI mění řízení firem. Co můžete vyzkoušet už nyní? | Filip Dřímalka

Premium
gabriel-simco-web

Strategie pro úspěšný e-shop krok za krokem | Gabriel Šimčo

Inzerce