Inzerce

Pavel Fara: Cílem finančního poradce mají být spokojení klienti, ne provize

pavel-fara-1„Z USA se do ČR dostala krabicová hra Cash flow a později i česká hra Finanční svoboda. Obě hry jsem vyzkoušel a napadlo mě, že je škoda, aby je lidé hráli jen na stole.“ Tak na svých webových stránkách popisuje začátky své činnosti Pavel Fara, který dnes radí finančním poradcům, jak se stát úspěšnými.

Inzerce

Vytvořit rozhovor s někým, kdo mentoruje finanční poradce, mne velmi zaujalo. Kolem mě se totiž pohybuje hned několik desítek náctiletých poradců, kteří se snaží lidi přesvědčit k podpisu různých smluv, za což inkasují provize. Vzhledem k jejich mnohdy nešťastnému přístupu jsem si k nim vytvořil určitou averzi, a tak jsem se těšil na rozhovor s člověkem, který za prací finančního poradce nevidí jen člověka, bojujícího za provizi, ale někoho, kdo lidem dokáže opravdu pomoci.

Pavle, hned ze začátku na sebe prásknu, že nemám rád finanční poradce. Mám ve svém okolí několik náctiletých rádoby odborníků na finance, kterým ve skutečnosti vůbec nerozumí, a přesto lidem radí, jak s nimi zacházet. Jak vnímáte podobné finanční poradce, kteří ještě ani nevyšli střední školu, Vy?
To máte Jirko podobné jako hodně lidí v Česku. Hodně lidí nemá rádo finanční poradce, protože s nimi většinou nemají dobré zkušenosti. Já se na to dívám poněkud pragmatičtěji. Lidi nemají rádi taky třeba politiky, protože s nimi mají většinou špatné zkušenosti. Příběh s krabicí od bot určitě nedělá politikům dobrou reklamu. Ale neznamená to přeci, že každý politik je apriori lump.

A podobně je to s finančními poradci. Co se týká náctiletých, tak těch je mezi poradci opravdu hodně. Myslím, že člověk, který ještě ani nedodělal střední školu snad ani nemůže mít licenci od ČNB, protože dokončené středoškolské vzdělání je jednou z podmínek pro její vydání.

Vadí mi i jejich přístup k práci. Přijde mi, že jejich jediným cílem je, aby klient podepsal smlouvu, kterou mu ani pořádně nejsou schopni vysvětlit. Je to podle Vás opravdu tak a co by mělo být hlavním cílem finančního poradce?
Tak to je jasná věc, že každý finanční poradce chce prodat. Získatelské provize jsou hlavně u investičních pojistek hodně vysoké a svádějí právě k velkému tlaku na opakované nové prodeje. A co by mělo být cílem finančního poradce? Tak pokud se touhle prací bude chtít živit dlouhodobě, tak potřebuje mít dostatek spokojených klientů. Pravda ovšem je, že hodně lidí očekává rychlé výdělky vysokých částek teď hned a budoucnost příliš neřeší.

Jak vnímáte Vy společnosti, které podobné poradce zaměstnávají? Nejsou to podle Vás černé ovce z Vaší branže?
Jsem přesvědčený o tom, že nejde o společnosti, ale o jednotlivce.

Jak mám poznat „správného“ finančního poradce, který mi nebude radit se stejnými úmysly jako tito?
Při hledání správného finančního poradce doporučuji zapojovat zdravý selský rozum. Nejlepší je udělat to stejně, jako když hledáte dobrého řemeslníka. Chcete udělat nové obklady v koupelně? Tak se zeptáte známých, jestli nevědí o nějakém šikovném obkladači. Podle mého je to jeden z nejrozumnějších způsobů. Když jsou s ním spokojení ostatní, tak je velmi pravděpodobné, že budu spokojený  já.

 

pavel-fara-3

 

Může dělat finančního poradce každý?
Podle mého ne. Na poradce musí být člověk komunikativní, musí mu dělat dobře, že je denně mezi lidmi. Pokud to takhle někdo nemá, tak se bude trápit. Ta práce mu nebude dělat radost.

Kdo je podle Vás typickým klientem finančního poradce, respektive kdo ho potřebuje?
Finančního poradce by měl mít každý, kdo chce se svými penězi dělat správné věci. Učím poradce, jak udělat srozumitelný finanční plán. To je to nejdůležitější, co by měl finanční poradce umět.

Jaký je největší rozdíl mezi poradcem, kterého mi nabídne banka, a poradcem – soukromníkem? Komu mohu více věřit?
Takhle se to nedá paušalizovat. Opět napoví reference.

Měl by mít podnikatel vlastního poradce? Pomůže jeho podnikání?
Myslím, že finanční poradci jako takoví nejsou schopni pomáhat podnikatelům v jejich podnikání. Finanční poradci, o kterých se bavíme, se zabývají hlavně zprostředkováním finančních služeb. Podnikatelům s jejich podnikáním spíše poradí jiní specialisté. Finanční poradci coby zprostředkovatelé v budování firem prostě nejsou specialisté.

Prostřednictvím svého projektu MilionováPříležitost.cz učíte, jak se stát poptávaným poradcem. Co svoje svěřence chcete naučit?
V projektu učím poradce, jak získávat nové obchody z internetu. Dělat na internetu správné věci, tedy hlavně dávat o sobě vědět tím, že dávám lidem rady dobré pro jejich peněženky. Tím o sobě jednak dávám vědět a hlavně buduji důvěru. Pokud takto radím dostatečně velkému množství lidí, časem se mi lidé začnou sami ozývat v situacích, kdy chtějí řešit konkrétní situace, chtějí třeba pojistit auto nebo uzavřít hypotéku.

Co Vás k založení takového projektu přivedlo?
Před pěti lety jsem zprovoznil aplikaci ekonzultant.cz, která pomáhá poradcům získávat obchody z internetu. Poradcům to funguje, a to je dobrý důvod k tomu, to naučit další poradce na trhu.

Jak jsou na tom finanční poradci v jiných zemích? Jsou tam vnímáni lépe nebo hůře? Máme se co učit?
Nemám k takovému srovnání dost informací, ale myslím, že u nás je pošramocená pověst finančních poradců způsobena hlavně šířením finančních služeb prostřednictvím MLM sítí. 130 tisíc zprostředkovatelů na 4,2 milionu domácností. Snad každý má mezi příbuznými nebo známými nějakého poradce.

Jak se neblahá situace finančních poradců v Čechách dá zlepšit?
Přibývají úvahy o různých regulacích. Podle mého tomu ale pomáhá i rozvoj internetu a dostupnější informace. Spotřebitelé jsou ve financích více vzdělaní. Na internetu jsou vidět i ty reference, o kterých jsem mluvil.

Děkuji Vám za rozhovor. Na závěr si dovolím ještě jednu perličku. Finanční krize, byla/nebyla, je/není, bude/nebude? Co myslíte?
Nejsem odborníkem na téma finanční krize, ale z pohledu investičních příležitostí máme za sebou dobrou dobu pro nákup levných akcií :)

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

juraj-harkabuzik-web

Rozjezd nové služby, outsourcing zákaznické podpory, české e-shopy | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Pro předplatitele
vit-horky-web

Jak prodat firmu? Příběh Brand Embassy | Vít Horký

Pro předplatitele
daniel-hejl-web

Úspěch Productboardu: Jak vytvořit produkt s miliardovou hodnotou? | Daniel Hejl

Právě vyšlo

Pro předplatitele
ladislav-vesely-web

Strategie Slevomatu: Jak firma připravuje nový produkt? | Ladislav Veselý

pavel-pajkrt-web

Jak nastavit spolupráci s freelancery? | Pavel Pajkrt (Skillminers)

jiri-rostecky

Ještě lepší rozhovory. Spouštíme předplatné

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
pavel-milan-cerny-web

Jak nastavit firmu a žít plnohodnotný život? | Pavel Milan Černý (Econea.cz)

Pro předplatitele
jiri-hlavenka-web

Jiří Hlavenka: Jak vybudovat skutečně hodnotný e-shop?

zdenek-jahoda-web

30 let v byznysu, budování značky Emco, řízení lidí | Zdeněk Jahoda

Komentáře

Lukáš Charvát

Před 9 roky

Můj kamarád ze ZŠ s tím taky u OVB začínal už na střední, nehnal se ale jen za podpisy smluv a dnes má přes 200k a půl roku zpět si koupil Mustang. V tomhle oboru se u mladých lidí dá docela poznat člověk co to dělá za vidinou snadného výdělku, a člověk, který si na tom chce udělat kariéru a opravdu se snaží, každý nový materiál studuje…

Odpovědět »

Lukáš Charvát

Před 9 roky

přes 200k měsíčně, samozřejmě.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

max-kovar-web

Skladník e-shopu: Jak se připravit na sezónu a jak řídit sklad? | Max Kovář (Skladon)

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

marian-jelinek-web

Marian Jelínek: Úspěšný člověk je pro mě ten, kdo extrémně miluje, co dělá, a chce za to extrémně hodně