Patent, slovo, které často slýcháme. V televizi se o něm stále mluví. Společnosti si patentují svoje výrobky, jiné společnosti ty patenty porušují a my pak sledujeme dlouhé soudní pře. Co to patent je a co znamená, když se na nás někdo ochočí s tím, že máme patent na rozum?
Mnoho lidí by při hledání synonyma neváhalo použít slovo „jistota“. Není to tak zcela pravda. Patent je určitá ochrana vynálezů. V posledních dnech se nejvíce mluví o společnosti Apple, která si patentovala svoje odemykání displeje mobilního telefonu. V překladu to tedy znamená, že od této chvíle nikdo na světě nesmí takové odemykání použít. Patent je totiž chráněn zákonem a zajišťuje výhradní právo vlastníka k používání vynálezu. Vlastník může patent převést na někoho jiného nebo udělit souhlas s jeho používáním jiným osobám.
Co to ale ten vynález je? Je to věc, kterou její vynálezce vymyslel, tedy výsledek tvůrčí duševní činnosti. Takový vynález musí být zcela nový a musí se dát využít. Patent zahrnuje vynález samotný, zároveň ale i postup k jeho vytvoření. Vynález nesmí být tzv. součástí techniky, což znamená, že nesmí být součástí čehokoliv, co bylo zveřejněno před přihlášením patentu.
Patent je časově omezen. Jeho vlastník sice má výhradní právo na využívání vynálezu, ale to pouze na dobu dvaceti let. Patent je nutno prodlužovat a samozřejmě za tuto ochranu platit poplatky. Může se zdát nevýhodou i fakt, že patent se vždy vztahuje jen k jednomu státu. Patent přihlášený v České republice se bude vztahovat jen na české území. Pro každý stát je tedy nutno obstarat patent zvlášť.
Patentovat si můžete jakékoliv nové výrobky a technologie. Zároveň ale i třeba léčiva a chemicky vyrobené látky, průmyslové produkční mikroorganismy, biotechnické postupy a produkty, které jste díky nim získali.
Patentovat však nelze například vědecké teorie, nové matematické metody, vnější úpravy již vytvořených výrobků, počítačové programy (software), nové odrůdy rostlin a plemena zvířat, způsoby jejich léčení, včetně léčení lidí, nebo pouhé uvedení nějaké prosté informace.
Tyto věci nelze patentovat a nepovažují se za vynález.
V České republice uděluje patenty Úřad průmyslového vlastnictví. Žádost o patent se podáván formou přihlášky s přiloženou dokumentací o vynálezu. Ta prochází průzkumem a jsou zjištěny nedostatky vynálezu. V dnešní době lze přihlášku podat i elektronicky.
Poplatky za udržování patentu v platnosti jsou různé, liší se podle roku platnosti. Za první rok ode dne podání přihlášky vynálezu zaplatíte 1000 Kč, stejně tak i do roku čtvrtého. Pak se poplatky zvyšují a za dvacátý rok ode dne podání přihlášky je to už 24 000 Kč.
Kompletní seznam poplatků a nejen těch udržovacích naleznete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.
Před 5 dny
Před 5 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 2 týdny
Před 2 týdny