Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Náš startup team je odsouzen k zániku: Čím se provinil?

Zakládáte startup a jste plní nadšení a entuziasmu. Sehnali jste partičku skvělých, schopných lidí a nyní všichni pohromadě denně makáte na tom, aby se váš úžasný nápad uskutečnil a hlavně aby uspěl. Jednoho dne si všimnete, že se váš tým ale začíná bortit…

Inzerce

Můžete mít tým plný profíků, ba co víc, profíků, kteří se stali vašimi kolegy a možná i přáteli. I váš nápad, se kterým jste startup zakládali, může po mnoha probdělých nocích a tisíckrát řešených zádrhelích pořád vypadat úžasně. V čem je tedy sakra problém?

Možná v lidech. Jakákoliv týmová spolupráce s sebou kromě nesporných výhod přináší pochopitelně i své stinné stránky, které, nač to zastírat, dřímají pouze a jen v lidech samotných. Každý pracovní tým je tak trochu minové pole, na kterém denně dochází ke konfliktům. Zde se ukáže, zda dokážete řešit problémy – nejen ty technické, nýbrž i mezilidské.

Jaké problémy mohou nastat?

V první řadě je třeba mít na paměti, že lidé budou vždycky jen lidé. To znamená, že neexistují lidé pracující na úrovni A nebo na úrovni C, ale lidé, jejichž pracovní výkonnost se pohybuje mezi A a C a příčiny, proč je dnes jejich výkon takový, jaký je, mohou být velmi různorodé. Je třeba to mít na paměti. Přesto někdy nelze jinak než svého kolegu zařadit do následující kategorie:

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Špatný pracovník  co s ním?

Může se jednat o lidi nedisciplinované, kteří nemají vybudované správné pracovní návyky. Co s nimi provedete, je na zvážení: dáte jim šanci se polepšit, nebo se s nimi nadobro rozloučíte? Najdete za takového „pracanta“ adekvátní náhradu, nebo do vašeho týmu přináší ojedinělou znalost či dovednost? (A kolik takových dovedností, které by ovládala jen hrstka vyvolených, dnes vůbec je?)

Pravda je, že vypořádání se s takovým nedostačujícím členem týmu je pro fungování vašeho startupu zásadní. Tím, že dovolujete takovému člověku setrvávat na pozici, kterou nezvládá, ničíte jeho vlastní kariéru, zároveň ovšem samozřejmě ohrožujete i existenci svého startupu. Poskytněte problematickému člověku upřímný feedback na dlouhodobé bázi, a když ani to nepomůže… Rozlučte se s ním. Mějte na paměti dobro celého týmu.

Sedm smrtelných hříchů startupových týmů

Jinou a možná rozšířenější příčinou problémů v týmu je takzvaně toxické prostředí. Takové prostředí může být zcela mimo dosah vaší působnosti. Třeba v případě rodinných problémů nebo prosté ztráty další motivace k práci na startupu.

Co ovšem ovlivnit můžete, je toxické prostředí, tedy prostředí vytvářené přímo ve vašem týmu. Jste dobrým vůdcem týmu? A co váš tým sám?

Velmi vtipně tuto problematiku shrnuje článek „7 Sins of Doomed Teams“ – tedy Sedm smrtelných hříchů týmů, odsouzených k záhubě. Jaké hříchy to jsou? Samozřejmě ty biblické, staré jako lidstvo samo:

Chtíč

Je pochopitelné, že nablýskaný svět technologických vymožeností neustále nabízí nová, nevyzkoušená lákadla – tady to je nejnovější platforma, zde zase moderní programovací jazyk. Lidé, kteří se v technologickém průmyslu pohybují, jsou přirozeně zvídaví. Jsou přesvědčeni, že jejich práce musí být maximálně efektivní a všechno by mělo být optimalizováno.

Veškeré lákavé novinky však mají svou cenu, někdy neúnosnou: ať už je to čas, který strávíte učením se novému programovacímu jazyku, nepostřehnuté závady či nedokonalosti… To vše vám ubírá čas i energii, kterou  byste měli věnovat startupu. Vykašlete se na taková cukrátka – pracujte s tím, co máte, a pracujte dobře.

Obžerství

Jedná se o hřích ničím nezastavitelného bobtnání: snaha udělat víc, dosáhnout dál, rozprostřít se do větší šířky. A tak startup utěšeně boubelatí, píšou se nepotřebné kódy, přidávají se nadbytečné prvky a cenné hodiny programování se mění v sádlo zmaru.

Ve výsledku zjistíte, že vám váš Otesánek začíná nepěkně přerůstat přes hlavu a vy nestíháte ani předem dané základní termíny. Udržujte svůj startup v kondici – pátrejte po všem, co pro jeho funkci není vyloženě nezbytné, a v pravou chvíli nemilosrdně řízněte.

Chamtivost

Můj kód. Můj modul. Moje hřiště. Nezní vám to povědomě? Přesně takové prostředí vytváří chamtivost – prostředí, kde se nic nesdílí a kde se nespolupracuje. Takové nezdravé ovzduší samozřejmě významně ovlivní vztahy celého týmu. Dbejte na spolupráci a vzájemnou podporu – třeba ve formě párového programování.

Lenost

Larry Wall, autor Perlu, prohlásil, že lenost je jednou ze tří ctností programátora. Nepleťme si ale lenost s naprostou apatií. Necháváte nefunkční části kódu svému osudu a neobtěžujete se opravovat své chyby? Pak jste možná právě hříchem lenosti ohroženi. Neexistuje žádný důvod, proč za sebou nechávat taková pochybení. Že to jsou detaily? Ale kdepak – právě pečlivá práce je základním kamenem zdravé pracovní hygieny.

Zloba

Možná už jste je také potkali – ty takzvané alfa geeky, které všichni respektují a zároveň se jich stejným dílem obávají. Lidi, kolem kterých všichni našlapují po špičkách a ani za nic by s nimi neotevřeli nějaké kontroverzní téma.

Tito alfa geekové se vyznačují tím, že si zkrátka berou, co se jim zachce, a umí přitom být velmi nevybíraví, až agresivní. Je samozřejmé, že takové lidi ve svém týmu nechcete, a pokud se v něm nějakým nedopatřením už ocitli, uděláte nejlépe, když se jich elegantně zbavíte.

Závist

Situace, kdy se místo o budování vlastního startupu staráte více o to, jak se daří nebo nedaří jinému a v čem je lepší než ten váš. Pokud jste s něčím nespokojeni a věříte, že existuje lepší možnost, je to skvělé. Udělejte tedy vše pro to, aby se tato možnost stala součástí vašeho startupu. Sedět na židli a trousit jedovaté komentáře o práci jiných lidí je ale cesta do pekel.

Pýcha

Některé týmy – nebo aspoň někteří jejich členové – jsou až moc chytří, řeklo by se přechytralí. Mají až moc sebedůvěry a nikdy nepožádají o pomoc. Co je horší, myslí si, že by všechno měli udělat oni. A ačkoliv toho mohou být reálně schopni, selhávají. Nedokážou rozpoznat, co je důležité a co není. Ve své snaze být nejlepší a nejchytřejší někdy urazí dlouhou cestu, jen aby zjistili, že objevili Ameriku…

Jaké máte zkušenosti s týmovou prací? Setkali jste se s některými z výše zmíněných hříchů nebo si naopak své kolegy nemůžete vynachválit?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
petr-cernansky-web

Má prý zákaznickou podporu lepší než většina e-shopů. Jak ji Rybízák dělá? | Petr Čerňanský

ruslan-skopal-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? | Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz)

jiri-peslar-web

Jak dosáhnout svých snů? | Jiří Peslar

Právě vyšlo

Premium
viktor-kustein-web

Z mladých talentů budoucí hvězdy firmy. Takhle to dělá Vivantis nebo Rockaway | Viktor Kustein

patrik-babinec-web

Balení zboží e-shopů: Jak se v něm odlišit od konkurence? | Patrik Babinec (Skladon)

Premium
martina-bechynova-web

Platí na sítích „náš zákazník, náš pán“? Nastavte komunikaci jako Liftago | Martina Bechyňová

Nejoblíbenější

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP header

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Premium
martina-horka-web

dm drogerie: Jak se řídí 4 tisíce zaměstnanců? | Martina Horká

Premium
petr-ludwig-web

Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí

Premium
michal-mesko-web

Strategie knihkupectví Martinus | Michal Meško

Inzerce