Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Michal Kubíček: Budování pasivního příjmu nevychází z pasivity, ale z těžké aktivity

Jiří Rostecký
Před 11 roky

michal-kubicek-velkyBudování pasivního příjmu může být mnohdy velmi ožehavým tématem diskuze. Poslední dobou mám pocit, že o něm slýchám stále častěji. Když se mi před nedávnem známý svěřil s tím, že si chce vlastní pasivní příjem vybudovat, začal jsem se ohlížet po tom, co je příčinou této skoro davové hysterie s cílem vydělávat peníze bez jakékoliv práce.

Hledal jsem, ptal jsem se a dost jsem při tom narážel na jméno Michala Kubíčka. Ten totiž před několika týdny spustil svůj blog PasivníPříjem.eu, kde se v prvním článku pochlubil překrásnými čísly, které pasivně vydělává každý měsíc. Objevilo se zde affiliate, PPC, dividendy a další. Řada lidí si Michala vzala za  vzor a rozhodla se rovněž něco pro svůj život udělat. Začala budovat pasivní příjem. Nedalo mi to a oslovil jsem přímo autora blogu, aby mi k celé věci řekl více.

Jak se Michalovi povedlo vybudovat pasivní příjem?

Moje první otázka byla jasná, ptá se na ni totiž mnoho zděšených lidí, kteří mnohdy o pasivním příjmu doposud ani neslyšeli. Odpověď mě překvapila, protože Michal si svůj pasivní příjem původně budovat ani nechtěl. „Začal jsem se obecně zajímat o investice, a tak jsem část svých peněz vložil do akcií. Původně to bylo asi 3000 Kč,“ vzpomíná Michal a dodává, že byl velmi konzervativním investorem, který akcie kupoval tehdy, kdy podniky začaly strádat, a následně prodával, když se jim začalo dařit. „U většiny titulů se to povedlo, u dvou, které dodnes držím, jsem vrchol propásl a dnes jsou pod nákupní cenou. Mám aktuálně v akciích asi 50.000 korun. Za akcie, kterých jsem se včas zbavil, byl celkem průměrný zisk 203 %. Osobně to spíš považuju za štěstí začátečníka.“

Jenomže Michala to začalo bavit a začal kupovat své první projekty, i když ne vždy se mu dařilo. „Jeden z prvních webů byl z krátkodobého hlediska provar. Koupil jsem jej za 30.000 Kč, ale následně jsem zjistil, že měl zfalšovanou návštěvnost. Přesto mi ale dnes generuje kolem 20 až 30.000 Kč za rok.“ Naštěstí měl ale i šťastnější ruku, a to například při koupi webu za 15.000 Kč, který po dvou měsících začal vydělávat 25.000 korun měsíčně a po roce jej prodal za 150.000 korun.

Inzerce

Právě v oblasti koupě a prodeje webů vydělal Michal asi nejvíce. Sám ale přiznává, že nejsnazším způsobem, jak si pasivní příjem vybudovat, je PPC reklama. „Máte seriózního partnera, který vás nemá potřebu podvádět. Google ani Seznam nemá potřebu okrádat publishery.“ Michal se rovněž odráží od své zkušenosti s affiliate, kde se nejednou setkal s neseriózním jednáním či pozdními platbami. „Je červen a já mám na stole neuhrazenou fakturu od jednoho relativně velkého a známého obchodu s nábytkem. Už několikrát mi majitel psal, že je faktura těsně před vyplacením a stále nic. A to jde přitom o zhruba deset tisíc korun. Jiní partneři pak mají zvláštní podmínky plynoucí z minimálního výdělku, termínů fakturace, po kterých odmítají vyplácet a podobně. Trh prostě ještě v tomhle nedospěl,“ dodává úspěšný internetový podnikatel a autor tří knih o zvyšování návštěvnosti, přičemž všem provozovatelům eshopů a affiliate programů doporučuje affiliate školení, o němž jsme vás již informovali.

Jak si lze pasivní příjem vybudovat?

Pasivní příjem lze vybudovat mnoha způsoby, nejen prostřednictvím virtuálního světa. Můžete pronajímat nemovitosti, prodávat licence, nakupovat podíly z projektů či firem, dluhopisy a podobně. Mnoho příkladů je i v knihách typu Bohatý táta, chudý táta, jejíž koupi doporučuje i Michal. Řada lidí ale namítá, že pasivní příjem ve skutečnosti neexistuje. Vždy za ním stojí mnoho práce a úsilí. „Je to o úhlu pohledu. Obecně ale platí, nebo alespoň já to tak vnímám, že pasivní příjem je takový, na jehož získání není v danou chvíli nutno vynaložit nějaké vyšší úsilí, energii, prostředky a čas. Samozřejmě ideálně se jedná o pravidelný příjem. Takový příjem bezesporu existuje. Co asi neexistuje, je příjem, který by vznikl z pasivity. Pasivní příjem nevzniká z pasivity,“ popisuje svůj názor Michal a přidává, že lze takový příjem vybudovat v podstatě ihned, pokud máte dostatečné prostředky, schopnosti a vhodné okolnosti. „Minimálně na začátku je třeba být aktivní. Pečení holubi, ať je to sebevíce lákavé, do úst opravdu nelétají. Na druhou stranu v okamžiku, kdy máte pasivní příjem nastartovaný, tak se jedná opravu o příjem s minimem námahy. Zejména z dlouhodobého hlediska.“

Jako příklad si můžeme uvést Michalův projekt, který v roce 2009 koupil za 300.000 Kč. „Protože jsem momentálně neměl tyto peníze volné, požádal jsem jednoho našeho zákazníka, aby mi zaplatil (se slevou tuším asi 20 %) dopředu na celý rok. Peníze přišly na účet a já jel koupit web. Těch 300.000 jsem ‚odpracovával‘ po celý rok, i když ne samozřejmě denně a po celých osm hodin. Web neměl skoro žádné náklady, jen webhosting. A ročně vydělává stabilně bez zásahu asi 100.000 korun. Za tři roky byla má roční práce zaplacena a nyní již jen vydělává. Jedná se opravdu o pasivní příjem. Takže dnes s minimem námahy a před několika lety s námahou a vidinou budoucího pasivního příjmu.“

Pasivní příjem podle něj mohou vybudovat i lidé bez jakýchkoli zkušeností, ale za cenu vyšších ztrát. Přesto to ale mají zkusit. „Kdybych já postupoval tak, že nebudu dělat to, čemu nerozumím, nebyl bych tam, kde jsem. Naštěstí je dnes hodně kvalitních zdrojů, kde se může člověk dozvědět plno zajímavých informací. Lidé, ke kterým jste dřív neměli šanci se ani přiblížit, blogují, můžete je sledovat na Twitteru, Facebooku, mluvit s nimi na fórech a barcampech. Důležitá je ale praxe.“

Michala jsem se musel zeptat i na mladé lidi, kteří často touží po pasivním příjmu a snaží se jej budovat. Překvapil mne tím, že je sám obdivuje. „Znám pár kluků, kteří už na střední škole rozjíždí firmy. Já v tu dobu cestoval a o podnikání neměl ani páru. Je fakt, že tehdy byla trochu jiná doba.“ Jejich představy ale považuje někdy i za nereálné, což k tomu však patří. „Čím mladší jste, tím jste méně opatrní a jste schopni se pustit do věcí, které byste později třeba neudělali. A ono to může často vyjít. Takže čím výš se díváte, tím výš se dostanete.“

Jak lze pasivní příjem ztratit?

Vybudovat si pasivní příjem je jen část z celého celku. Musíte si jej umět i udržet, což je krásná představa asi každého z nás. I podle Michala existuje mnoho důvodů, kvůli kterým je možné o pasivní příjem přijít. Jednou z hlavních chyb je nedostatek trpělivosti. „Nedávno jsem slyšel jeden podcast od Maria Roženského, kde mluvil o tom, jak se vrhl do podnikání s farmou webů a jak na tom prodělal. Byla to směsice nezkušenosti a netrpělivosti. Taky jsem na začátku dělal moc chyb a dodnes je dělám, ale většinou mám trpělivost se přes počáteční neúspěch přenést. No a co, tak prostě nezačne projekt vydělávat druhý měsíc. Druhým rokem ale vydělá už většina z nich. Některý víc, jiný méně. Je to asi o úhlu pohledu.“

Dalšími důvody pro ztrátu vybudovaného pasivního příjmu může být třeba změna situace, trhu, nesledování aktuálních trendů a další. „Když budete mít nemovitost a necháte si spadnout střechu na hlavu, také přijdete o nájemníky. Nebo když včas nezareagujete na to, co se děje v okolí vaší nemovitosti, tak také můžete prodělat. Představte si, že máte dům a blízko něj otevřou novou stanici metra. Nebo naopak zakáže radnice v oblasti parkování aut. Cena nájmu se změní a vy na to musíte reagovat. U online projektů je to stejně,“ přirovnává Michal a v případě affiliate doporučuje vyhledávat nové programy, u PPC reklamy sledovat nové trendy a změny v umístění reklam a třeba u PPP sledovat konkurenci a podobně.

Na závěr stačí zopakovat to, co Michal ve svých velmi pozitivních odpovědích zmínil. Nebojte se to zkusit, realizujte svoje vize a miřte vysoko. Čím výše se díváte, tím výše se dostanete. Michalovi za odpovědi moc děkuji a jako motivaci přikládám ještě jednou odkaz na jeho nový blog.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Michal Vilimovsky

Před 11 roky

S pasivním příjmem je to tak jak říká Pat Flynn: „pracujme tvrdě nyní, abychom si mohli užívat výhod později“. Tohle je velká pravda. Nikdy pasivně nic nefunguje. Sám jsem se o tom přesvědčil díky mému neúspěšnému projektu, na kterém jsem nakonec prodělal skoro milión korun. Myslel jsem si, že to bude fungovat bez mého zásahu, ale kde není vedení, nemůže to fungovat. I pro pasivní příjem je nutné ten projekt nejprve vyladit, najít třeba redaktory a zajistit, aby to mohlo fungovat bez mého zásahu. A dovést jakýkoli projekt do stavu kdy si vydělá sám bez zásahu majitele je velmi těžká práce. Kupovat hotové projekty také není jednoduché a musí se to umět. Já jsem dokázal v online prostředí vydělávat jen na flash herních webech, které mají určitý potenciál i dnes. Michal to dělá dobře a jako jeden z mála opravdu rozumí tomu jak je to potřeba dělat, aby to fungovalo. Pasivního příjmu 10 – 20 tisíc měsíčně ale podle mě může dosáhnout každý, kdo se bude nějakému projektu věnovat dostatečně dlouho. Takže šance tady opravdu je, ale rychle zbohatnout se na tom nedá.

Odpovědět »

Honzik

Před 11 roky

Ja mam treba zkusenost, ze se pasivni prijmy daji vybudovat. Vymyslel jsem system MFA, ktery byl zalozeny na SEO a Adsense (takova masinka na penize). Programovani mi zabralo cisteho casu cca 30 hodin. Jakmile se ukazalo, ze to funguje, zacal jsem mnozit tyto projekty (cca 200) a brzy se ukazalo, ze je to vynosny business (300-400 tis/mes.) – absolutne bez prace. Bohuzel ale jen kratkodoby, protoze to zacal Google banovat ze vsech stran (search i adsense :)). Dnes je tento konkretni model uz nerealny, ale myslim si, ze se daji vymyslet dalsi zpusoby. Staci dostat ten napad.

Otevrelo mi to oci, ze se daji vydelat zahimave penize pasivne pomoci internetu.

Odpovědět »

Kali

Před 11 roky

Pokud to za 30 hodin + třeba 1 hodina pro každý web na clon vydělávalo 300-400 tis. Kč, tak i jedno měsíční obrat zaplati všechno.. Předpokládám, že to mohlo fungovat min 6 měsíců, ale spíše 1-2 roky… Pak si určitě za vodou a máš se krásně :-)

Odpovědět »

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

lukas-jaburek-web

Jak se buduje byznys affiliate sítě? | Lukáš Jabůrek (eHub)

ondrej-hajek-web

E-shopům roste podíl affiliate na obratu. Jak to? | Ondřej Hájek (eHub)

david-brenner-web

SEO e-shopu jako hlavní zdroj objednávek? | David Brenner (Klenota.cz)

lukas-adamek-web

Affiliate marketing v e-shopu Trenýrkárna.cz | Lukáš Adámek

milan-pichlik-web

Milan Pichlík: Aktuální stav v českých e-shopech, affiliate marketing, doporučení pro partnery

ondrej-hajek-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Jak správně přistupovat k vašemu affiliate manažerovi?

ondrej-hajek-6-web

Jak úspěšně rozjet vlastní affiliate marketing?

ondrej-hajek-pa-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Nejúspěšnější příběhy české affiliate scény