Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Naučte se strategicky přemýšlet nad vaším byznysem.
Získejte praktické tipy, jak řídit vaši firmu chytřeji a efektivněji.
Poslechněte si zkušenosti TOP byznysmenů.
Zjistit více

Inzerce

Jak a kde hledat redaktory pro svůj magazín? Nejlepší je vychovat si své vlastní…

Pod článkem o pravidelném publikování obsahu se nám objevil komentář, ve kterém se jeho autor ptá na způsoby vyhledávání nových redaktorů pro svůj magazín. Shánění redaktorů je velmi obtížné, a proto jsem se rozhodl sepsat několik možností, jak svoji vlastní redakci obohatit o nová jména…

Kdo by měl být vaším redaktorem?

Při shánění nových redaktorů je potřeba si uvědomit dvě základní věci – kdo je váš redaktor a co od něj vlastně očekáváte. Hledáte pouze pisálka, který naplní váš web textem, aby nebyl prázdný? Hledáte člověka se znalostí základní optimalizace pro vyhledávače, protože se potřebujete v SERPu posunout nahoru? Anebo hledáte redaktora, jehož články budou pro vaše čtenáře maximálně přínosné, budou hýřit přidanou hodnotou a čtenáři je nasdílí na sociální sítě?

Všechny tyto typy textařů jsou odlišné. Uvědomte si také to, že textař nemá stejné zájmy jako vy. Za několik let najímání podobných lidí jsem si uvědomil, že jsem to většinou pouze já, komu jde o rozvoj webu a zvýšení jeho zisků a kvality obsahu. Textaři mají pouze jeden zájem – odevzdat objednanou práci a vystavit fakturu. Vaše zájmy nejsou jejich zájmy, což vás staví do pozice člověka, který jednak musí jasně definovat svoje požadavky a jednak trpělivě vybírat mezi textaři, jež lze nejsnadněji „modelovat“, aby pro vás byli co nejvíce přínosní. Jak to myslím?

Ať už seženete redaktory kdekoliv, potřebujete je seznámit s vašimi cíli. Vaším největším zájmem je to, aby vám jich pomohli dosáhnout, neboť právě oni budou tvořit obsah vašich webových stránek, který je základem všeho. Vy, stejně jako já v minulosti, můžete pouze diktovat témata nových článků, ale to vám příliš nepomůže. Musíte na vše pečlivě dohlížet, odvedenou práci kritizovat a své redaktory nasměrovat tam, kam chcete s magazínem jít. A když to nepůjde, jednoduše musíte najít nové. Jinak je platíte zbytečně…

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Kde hledat nové redaktory?

Existuje řada míst, kde můžete najít nové redaktory. Ty základní si rozebereme.

Diskuzní fóra

Webtrh, WebDeal, WebFair a další fóra jsou rájem pro levné textaře, kteří pro vás napíší i o tom, co sami neznají. Hledání mezi podobnými nabídkami je zdlouhavé, ale může vám přinést pár zajímavých objevů. V útrobách těchto fór se skrývá mnoho kvalitních textařů, s nimiž se dá domluvit na podmínkách spolupráce výhodných pro obě strany a zároveň je můžete podrobit i vlastní kritice s cílem posunout práci o kousek výš. Zkuste to sami, spojte se s nimi a vyberte ty nejlepší.

Specializované služby

Pokud nechcete zmíněná fóra probírat sami a chcete se vyhnout stovkám zájemců o spolupráci, z nichž pouhá hrstka bude použitelná, můžete využít specializovaných služeb. Ty vám napíší články podle vašich přání, a i přestože jsou o něco dražší, mohou v ceně nabídnout třeba i korekturu textu a hlavně i prověřené textaře, stabilní spolupráci a zájem o její pokračování. Jednou z podobných prověřených služeb s kvalitními textaři je náš iParťák.cz. Zkuste to na jednom článku a uvidíte :)

Blogy a osobní weby

Máte magazín o něčem, o čem někdo jiný vede zajímavý blog? Spojte se s ním a zeptejte se ho, zdali by nechtěl spolupracovat. U takového člověka máte jistotu kvality jeho článků, které si můžete přečíst na jeho blogu. Získáte tak dobrého redaktora se zkušenostmi v oboru.

Školy a spolky

Píšete o IT? A vyzkoušeli jste nějakou „ajťáckou“ školu, kde se určitě nachází hodně fanoušků toho, o čem píšete? Třeba i zde najdete řadu zkušených lidí, kteří se v oboru vyznají a mohou vám na web přinést novou přidanou hodnotu. Tito lidé se rovněž vyznačují levnými cenami a nízkými nároky na spolupráci, nechají se kritizovat a podřídí se vašim požadavkům.

Guestblogging

Možností, jak získat kvalitní články zadarmo, je již poměrně známý guestblogging. Využít můžete služby GuestBlogging.cz, o níž zde máme i rozhovor s jejím zakladatelem.

Agentury a tiskové zprávy

Filip Číhal ve svém rozhovoru uváděl další zajímavou možnost, kde sehnat kvalitní obsah, a to domluvu s agenturami, firmami a podobně. Možné jsou i tiskové zprávy, které jsou často poměrně rozsáhlé a zajímavé. Navíc si můžete vybrat jen ty nejlepší…

[poll id=“10″]

Nezapomeňte kritizovat

Možností je mnoho. Ze zkušenosti vím, že ti nejlepší textaři „vyplavou tak nějak sami“. Je potřeba hledat a hlavně se nebát kritizovat, protože pokud tak neučiníte, nikdy práci lidí, které platíte, neposunete tam, kde ji chcete mít. Kritika je sice nepříjemná a leckterý textař s vámi dále nebude chtít spolupracovat, ale bez ní se můžete dostat do stavu, kdy budete platit za něco, co vám nejen nepomáhá, ale možná i škodí.

Nejlepší textaře si totiž vychováte sami. Vyberte si toho nejlepšího a snažte se mu zasílat zpětnou vazbu na všechny jeho články. Buďte hodně věcní a zmiňte, jak byste si to představovali jinak a co vám v článku chybí. Zkuste mu navrhnout i lepší řešení a nebojte se přiložit i odkazy, kde se může inspirovat. Je to pro vás sice práce navíc, ale do budoucna si tak můžete vychovat redaktora, který bude psát přesně tak, jak to potřebujete. Seznámíte ho se svými potřebami a naučíte ho být pro magazín prospěšným. Mějte však na paměti, že s cenou 40 Kč za článek to asi nepůjde…

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Premium
martin-mikulenka-web

Vybudujte úspěšnou kamennou prodejnu | Martin Mikulenka

konstantin-margaretis-web

Technologie pro vaši logistiku | Konstantin Margaretis (Skladon)

juraj-harkabuzik-web

Zákaznická podpora: Nejčastější chyby a nevyužité příležitosti | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Právě vyšlo

Premium
jiri-navratil-web

Ziskovost v e-commerce. Naučte vaši firmu počítat | Jiří Navrátil (Dr. Max)

jiri-jemelka-web

Jak budovat management ve firmě? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
samuela-davidova-web

Práce na dálku v praxi. Česká Remote Girl o životním stylu budoucnosti | Samuela Davidova

Nejoblíbenější

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
ondrej-kratky-web

Strategie modrého oceánu v praxi. Takhle se řídí Liftago | Ondřej Krátký

Premium
ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc: Budování managementu firmy (Mall, Reflex Capital)

Komentáře

Jan Šimečík

Před 9 roky

Díky za článek :)

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

Nemáte vůbec za co, klidně zase napište další zajímavé náměty. Snad Vám článek pomohl. :-)

Odpovědět »

David Petr

Před 9 roky

No, tak zase s tiskovými zprávami mám tu zkušenost, že jde o prostý odpad a reklamy. I v knize Restart sepíše to samé…

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

Davide, nemohu souhlasit. Několikrát jsem se setkal se zprávami, které stály za to a vydaly za klasický článek, na kterém bychom sami pracovali několik dní. Obsahovaly zajímavá data, ke kterým bychom třeba ani nedostali přístup. A podobně. Je to o tom si vybrat…

Odpovědět »

David Petr

Před 9 roky

No, já mluvím o tiskových zprávách obecně. Neříkám ale, že stejně jako v případě příjímání levných redaktorů neexistují výjímky. U tiskových zpráv je však takových výjimek více, nežli v případě získávání kvalitních článků od levných redaktorů.

Odpovědět »

Michael

Před 9 roky

Díky, už jsem ho našel :-)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
tomas-budnik-web

Udělejte z nuly jedničku. Bývalý ředitel O2 Tomáš Budník o řízení firem

josef-matejka-web

Josef Matějka (CZC.cz): Smysl života po prodeji firmy, zvládání stresu v podnikání, investice do technologií

Premium
vit-horky-web

Jak prodat firmu? Příběh Brand Embassy | Vít Horký

Premium
martina-horka-web

dm drogerie: Jak se řídí 4 tisíce zaměstnanců? | Martina Horká

Inzerce