Inzerce

Jeff Bezos (Amazon): Příběh nejbohatšího knihovníka světa

Každý z nás už někdy něco koupil na internetu. Ať už to bylo triko za pár stovek nebo třeba nový smartphone za několik tisíc, vždy jste jistě byli vděční za to, jaký komfort tento způsob nakupování nabízí.

Tím, kterému můžeme děkovat za to, že si z pohodlí domova můžeme snadno objednat v podstatě jakoukoliv věc a za pár dnů ji máme přede dveřmi, je bezesporu Jeff Bezos, nejbohatší knihovník světa.

Je chápán jako jeden z nejinovativnějších lidí v současném světě. A také podle toho vydělává. Dle žebříčku amerického Forbesu je 15. nejbohatším člověkem na planetě (jeho jmění se odhaduje na 57,86 miliard dolarů). Nejsou to ale peníze, které by nás měly zajímat, jako spíš jeho životí příběh, přístup k věcem a schopnosti, díky nimž se dostal na chvost světového bohatství.

Dětství a studium: vždycky nejlepší

Jeff Bezos se narodil 12. 1. ve městě Albuerque v Novém Mexiku. Jeho rodiče se v Jeffových čtyřech letech rozvedli a jeho matka si vzala kubánského přistěhovalce, díky němuž Jeff dnes nosí jméno Bezos.

Už od útlého mládí se Jeff zajímal o to, jak věci fungují. Právě z tohoto důvodu proměnil garáž svých rodičů v laboratoř, v níž rozkládal a zase skládal nejrůznější přístroje a spoustu dalších věcí.

Jako teenager se přestěhoval do Miami, kde prožil takřka celé svoje dospívání. Jeho láska k počítačům byla naprosto zřejmá stejně tak jako vřelý vztah ke vzdělání. Na střední škole byl skvělým studentem a premiantem třídy.

Svůj první business rozjel již v rámci střední školy, kde o letních prázdninách pořádal tábor pro studenty, který nesl název The Dream Institute. Jednalo se o vzdělávací tábor, který studentům rozšířil obzory především v rámci počítačové techniky.

Po střední škole pochopitelně následovala univerzita. Vzhledem k tomu, že Bezos byl vždy premiantem, nemohla následovat žádná méně prestižní univerzita než Princetonská. Zde se věnoval oboru počítačové vědy a elektrického inženýrství. Princeton dokončil jako výborný student. Po škole netrvalo dlouho a Bezos si našel lukrativní zaměstnání.

Začátky kariéry a Amazon

Možná se vám bude zdát, že mladý Jeff nezačal úplně ve svém oboru, ale u spousty úspěšných lidí se to zkrátka stává. Začínal na Wall Street ve firmách Fite, Bankers Trust či D. E. Shaw. V poslední jmenované se vypracoval až na vicepresidenta, kde získal cenné kontakty a velmi slušný finanční základ k tomu konečně rozjet vlastní podnikání.

V roce 1994 přišel zlom v Jeffově životě, chtěl začít s něčím novým, a tak se přestěhoval do Seattlu, kde ve vlastní garáži s týmem o pár lidech programovali první verzi Amazonu, online knihkupectví.

V červenci roku 1995 s nulovou pomocí médií se otevřel světu, konkrétně USA a 45 dalším zemím, první online obchod s knihami, který za pouhé dva měsíce provozu dokázal generovat tržby ve výši 20 000 dolarů za týden.

Ačkoliv zavedená nakladatelství po impulzu, který Amazon dal, začala knihy nabízet také na internetu, nikdy se jim nepovedlo přiblížit se, natož předstihnout tohoto internetového giganta.

Za nějakou dobu Amazon začal nabízet širší portfolio produktů, kam zařadil například i CD disky, videa, oblečení, elektroniku nebo hračky.

Ačkoliv byl trh s online nakupováním teprve v plenkách, Amazon dokázal raketově růst a překonal plány jak samotného Bezose, tak i jeho zaměstnanců a lidí zvenku.

Roční prodeje se za 16 let od roku 1995 do roku 2011 vyšplhaly z 590 000 dolarů na 17 miliard dolarů.

V roce 2007 Amazon otevřel úplně novou hru, protože představil revoluční zařízení, které se stalo fenoménem. Objevil se první Kindle, čtečka elektronických knih, která převrátila trh s knihami vzhůru nohama.

V roce 2011 pak Amazon uvedl na trh svůj první tablet Kindle Fire, který sice nezaznamenal takový úspěch jako první Kindle, ale vydobyl pro Amazon místo v dalším segmentu, ve kterém o přístrojích s označením Kindle Fire nesporně ještě uslyšíme.

Amazon a jeho budoucnost

Amazon je jednou z nejrychleji rostoucích společností světa, zůstává ale otázkou, jestli zvládne své tempo udržet. Již vcelku dlouho není vedoucím prodejcem všech možných věcí. Předstihl jej čínský Alibaba.

Několikrát také prosákly informace o otrockých podmínkách, při nichž musejí především pracovníci velkoskladů pracovat. Je to problém v podstatě každé firmy, která má co do činění s logistikou, údajně ale extrémně dlouhá pracovní doba, neustálý stres a desítky nachozených kilometrů denně ve skladu nejsou výjimkou.

Na druhé straně však Amazon plánuje do 4-5 let vypustit oficiálně projekt Amazon Prime Air, díky němuž nebudou k doručování potřeba lidé. Na dron se připevní zásilka do hmotnosti téměř 2,3 kg a automatický letoun pak sám doručí zásilku až před váš práh.

Je to krásná myšlenka, otázkou však zůstává co na to úřad pro civilní letectví a přizpůsobivost zákazníků. Na odpovědi na tyto otázky si však budeme ještě muset pár let počkat. Každopádně držíme Amazonu palce.

Amazon v číslech

  • Založen: 1994
  • Aktivní uživatelé: 244 milionů
  • Prodeje v roce 2014: 88,9 miliard dolarů
  • Velkoskladů: 89
  • Nově přidaných knih za hodinu: 12
  • Položek na Amazonu: 2 miliardy
  • Počet prodávaných knih: 3,4 milionu
  • Čistý zisk za poslední čtvrtletí roku 2014: 14 milionů dolarů


Zdroje: Forbes.com, Biography.com, Expandedramblings.com, Crunchbase.com
Video: ExitShop.cz
Obrázek: Zdroj: Wikimedia, autor: James Duncan Davidson from Portland, USA

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

adam-neuberger-web

Jak začít s investováním? | Adam Neuberger

Pro předplatitele
lenka-ondruchova-web

Jak prodat firmu? Příběh Queens | Lenka Ondruchová

max-kovar-web

Logistika: V čem se liší výrobní od té v e-commerce? | Max Kovář (Skladon)

Právě vyšlo

Pro předplatitele
michal-illich-web

Michal Illich: E-shopy prodejte. Nečeká je velký růst. Mnoho oborů ztratí svou hodnotu

Pro předplatitele
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Pro předplatitele
bara-novakova-web

Psychologie v copywritingu | Bára Nováková

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

Pro předplatitele
radovan-vavra-web

Radovan Vávra: Jak přemýšlet nad budoucností firmy?

Pro předplatitele
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

radkin-honzak-web

Radkin Honzák: Vysoké pracovní nasazení, skutečné vyhoření, vnitřní napětí

Pro předplatitele
pavel-milan-cerny-web

Jak nastavit firmu a žít plnohodnotný život? | Pavel Milan Černý (Econea.cz)

petr-bena-web

Budoucnost e-commerce a role marketplaces | Petr Bena z Alza.cz

petr-hudec-web

E-shopař youtuberem. Jak vytvořit nový byznys? | Petr Hudec (HuráMobil.cz)