Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jeff Bezos (Amazon): Příběh nejbohatšího knihovníka světa

Jakub Vrbický
Před 8 roky

Každý z nás už někdy něco koupil na internetu. Ať už to bylo triko za pár stovek nebo třeba nový smartphone za několik tisíc, vždy jste jistě byli vděční za to, jaký komfort tento způsob nakupování nabízí.

Tím, kterému můžeme děkovat za to, že si z pohodlí domova můžeme snadno objednat v podstatě jakoukoliv věc a za pár dnů ji máme přede dveřmi, je bezesporu Jeff Bezos, nejbohatší knihovník světa.

Je chápán jako jeden z nejinovativnějších lidí v současném světě. A také podle toho vydělává. Dle žebříčku amerického Forbesu je 15. nejbohatším člověkem na planetě (jeho jmění se odhaduje na 57,86 miliard dolarů). Nejsou to ale peníze, které by nás měly zajímat, jako spíš jeho životí příběh, přístup k věcem a schopnosti, díky nimž se dostal na chvost světového bohatství.

Dětství a studium: vždycky nejlepší

Jeff Bezos se narodil 12. 1. ve městě Albuerque v Novém Mexiku. Jeho rodiče se v Jeffových čtyřech letech rozvedli a jeho matka si vzala kubánského přistěhovalce, díky němuž Jeff dnes nosí jméno Bezos.

Inzerce

Už od útlého mládí se Jeff zajímal o to, jak věci fungují. Právě z tohoto důvodu proměnil garáž svých rodičů v laboratoř, v níž rozkládal a zase skládal nejrůznější přístroje a spoustu dalších věcí.

Jako teenager se přestěhoval do Miami, kde prožil takřka celé svoje dospívání. Jeho láska k počítačům byla naprosto zřejmá stejně tak jako vřelý vztah ke vzdělání. Na střední škole byl skvělým studentem a premiantem třídy.

Svůj první business rozjel již v rámci střední školy, kde o letních prázdninách pořádal tábor pro studenty, který nesl název The Dream Institute. Jednalo se o vzdělávací tábor, který studentům rozšířil obzory především v rámci počítačové techniky.

Po střední škole pochopitelně následovala univerzita. Vzhledem k tomu, že Bezos byl vždy premiantem, nemohla následovat žádná méně prestižní univerzita než Princetonská. Zde se věnoval oboru počítačové vědy a elektrického inženýrství. Princeton dokončil jako výborný student. Po škole netrvalo dlouho a Bezos si našel lukrativní zaměstnání.

Začátky kariéry a Amazon

Možná se vám bude zdát, že mladý Jeff nezačal úplně ve svém oboru, ale u spousty úspěšných lidí se to zkrátka stává. Začínal na Wall Street ve firmách Fite, Bankers Trust či D. E. Shaw. V poslední jmenované se vypracoval až na vicepresidenta, kde získal cenné kontakty a velmi slušný finanční základ k tomu konečně rozjet vlastní podnikání.

V roce 1994 přišel zlom v Jeffově životě, chtěl začít s něčím novým, a tak se přestěhoval do Seattlu, kde ve vlastní garáži s týmem o pár lidech programovali první verzi Amazonu, online knihkupectví.

V červenci roku 1995 s nulovou pomocí médií se otevřel světu, konkrétně USA a 45 dalším zemím, první online obchod s knihami, který za pouhé dva měsíce provozu dokázal generovat tržby ve výši 20 000 dolarů za týden.

Ačkoliv zavedená nakladatelství po impulzu, který Amazon dal, začala knihy nabízet také na internetu, nikdy se jim nepovedlo přiblížit se, natož předstihnout tohoto internetového giganta.

Za nějakou dobu Amazon začal nabízet širší portfolio produktů, kam zařadil například i CD disky, videa, oblečení, elektroniku nebo hračky.

Ačkoliv byl trh s online nakupováním teprve v plenkách, Amazon dokázal raketově růst a překonal plány jak samotného Bezose, tak i jeho zaměstnanců a lidí zvenku.

Roční prodeje se za 16 let od roku 1995 do roku 2011 vyšplhaly z 590 000 dolarů na 17 miliard dolarů.

V roce 2007 Amazon otevřel úplně novou hru, protože představil revoluční zařízení, které se stalo fenoménem. Objevil se první Kindle, čtečka elektronických knih, která převrátila trh s knihami vzhůru nohama.

V roce 2011 pak Amazon uvedl na trh svůj první tablet Kindle Fire, který sice nezaznamenal takový úspěch jako první Kindle, ale vydobyl pro Amazon místo v dalším segmentu, ve kterém o přístrojích s označením Kindle Fire nesporně ještě uslyšíme.

Amazon a jeho budoucnost

Amazon je jednou z nejrychleji rostoucích společností světa, zůstává ale otázkou, jestli zvládne své tempo udržet. Již vcelku dlouho není vedoucím prodejcem všech možných věcí. Předstihl jej čínský Alibaba.

Několikrát také prosákly informace o otrockých podmínkách, při nichž musejí především pracovníci velkoskladů pracovat. Je to problém v podstatě každé firmy, která má co do činění s logistikou, údajně ale extrémně dlouhá pracovní doba, neustálý stres a desítky nachozených kilometrů denně ve skladu nejsou výjimkou.

Na druhé straně však Amazon plánuje do 4-5 let vypustit oficiálně projekt Amazon Prime Air, díky němuž nebudou k doručování potřeba lidé. Na dron se připevní zásilka do hmotnosti téměř 2,3 kg a automatický letoun pak sám doručí zásilku až před váš práh.

Je to krásná myšlenka, otázkou však zůstává co na to úřad pro civilní letectví a přizpůsobivost zákazníků. Na odpovědi na tyto otázky si však budeme ještě muset pár let počkat. Každopádně držíme Amazonu palce.

Amazon v číslech

  • Založen: 1994
  • Aktivní uživatelé: 244 milionů
  • Prodeje v roce 2014: 88,9 miliard dolarů
  • Velkoskladů: 89
  • Nově přidaných knih za hodinu: 12
  • Položek na Amazonu: 2 miliardy
  • Počet prodávaných knih: 3,4 milionu
  • Čistý zisk za poslední čtvrtletí roku 2014: 14 milionů dolarů


Zdroje: Forbes.com, Biography.com, Expandedramblings.com, Crunchbase.com
Video: ExitShop.cz
Obrázek: Zdroj: Wikimedia, autor: James Duncan Davidson from Portland, USA

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého