Inspirace pro vaše podnikání a marketing
🔴 Aktuálně: Připravujeme pro vás praktické informace, jak ve vašem podnikání zvládnout aktuální situaci. Speciální rozhovory najdete v této rubrice.

Jan Vetyška (APEK): Česká e-commerce v roce 2016

Zhodnocení české e-commerce v roce 2016 výkonným ředitelem Asociace pro elektronickou komerci. Alza, Heureka, Amazon, EET a mnoho dalšího.

Nenech si ujít další videa:

Jejich smyslem je předat ti inspiraci a know-how od zkušených lidí a podpořit tě tak v podnikání či kariéře. Využij toho a dej lajk:

E-shopyVideo

Výkonný ředitel APEK Jan Vetyška pro Mladého podnikatele okomentoval nejzásadnější události české e-commerce v roce 2016. Ve výběru najdete kauzu #BezHeureky, vznik Mall Group, aktivity Amazonu, vývoj v tématu EET a mnoho dalšího.

V roce 2016 jsme byli svědky mnoha zajímavých událostí, které ovlivnily českou elektronickou komerci. E-shop Mall.cz akvírovala skupina Rockaway a vznikla Mall Group. Tatáž firma koupila i Heureku, což byla jedna z motivací Alzy online srovnávač cen opustit a spustit kauzu známou jako #BezHeureky.

Amazon mezi tím vystrkuje růžky. Před nedávnem vyhlásil svou první vánoční akci pro české zákazníky a podle Vetyšky přituhuje: „České e-shopy už se musí dívat, co dělá ten Amazon. Může to ale být i příležitost.“

Vetyška se sešel s Andrejem Babišem. Schůzka, která přispěla k podání pozměňovacího návrhu, který by měl vyjmout e-shopy z EET, trvala přibližně 10 minut. Mezi tím některé e-shopy zanikly, jiné zase vznikly. Mohou za to nízké bariéry pro vstup na internet, ale i obsazenost většiny méně i více lukrativních oborů.

Komu se dařilo? Rozhodně segmentu online supermarketů. Podle Vetyšky je právě prodej potravin a drogerie nejrychleji rostoucím segmentem české e-commerce. A to nejlepší nás možná ještě čeká.

V rozhovoru najdete komentáře Jana Vetyšky i k dalším událostem (např. ke kauze Levné elektro) nebo jeho zhodnocení roku pro samotný APEK.

Co by vám nemělo uniknout?

Rozhovory se samotnými e-shopaři:

Ani marketéry a vývojáře nevynechte:

A mnoho dalšího (více než 100 rozhovorů zdarma)

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 27 let. Hned po střední škole založil svoji první firmu, kterou o několik let později prodal. Dnes se naplno věnuje MladýPodnikatel.cz, který založil ještě při studiích. Provozuje stejnojmenný podcast, který byl v roce 2019 YouRadiem vyhlášen nejlepším podcastem o podnikání. V tomtéž roce ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30pod30. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 2

 1. Miroslav Hora

  -

  “FMCG”? Když máme krásný český výraz – rychloobrátkové zboží ;). Tuším, že spoustě lidem došlo, že Heureka a jiné “srovnávače” jsou nepřiznané slevové portály a jejich význam není tam mít veškeré zboží, ale zboží v “akci”. Tedy to zboží, službu, kde mám zrovna konkurenční výhodu. Heureka je typický akviziční kanál na lidi jdoucí po slevách, pro někoho je jím Aukro, Bazoš, Sbazar,… Ano, přivede hodně lidí, ale jakých?

  Až se na německém a anglickém Amazonu začnou objevovat české prodejní stránky, což se už malinko děje, tak se k tomu bude muset nějak postavit, alespoň udělat automatické překlady, aby Němcům nevyjížděli hromady stránek v ČJ, a nebo udělat Amazon.cz :). Asi vstup Amazonu do ČR bude více bolet provozovatele Heureky, Zboží než eshopu, protože někomu Amazon plní funkci srovnávače, s tím že si to případně může i koupit a cenu má porovnanou celosvětově. Toto mezinárodní srovnání před časem asi zrušily Google Nákupy :( (sleduje z jakého státu se člověk hlásí, takže je nutné polské VPN :(( nebo Amazon a Ebay, kde zas skoro nejsou zastoupenéčeské eshopy), pro národní eshopy super z hlediska PLA reklamy, ale jako zákazníka mě to štve, že si nemohu na Google Nákupech zjistit, že Poláci mají zboží často levněji… a Google Nákupy už pro mě nemají přínos, je to jen další “Heureka”.

  Ekonomický význam EET? Sporadický, možná spíše společensky škodlivý (divím se, že to podporuje zrovna ČSSD, ta lidská strana… konkurenční boj bez ohledu na voliče, celkem smutné…), pořád lepší drobné podvody než zhoršené mezilidské vztahy, vietnamští obchodníci možná nejsou fér vůči státu, ale plní SLUŽBU svým zákazníkům, jsou jim na blízku, co kdyby to začal dělat stát, namísto represe začal dělat prevenci? Ale ono udělat systémové řešení není na volební období, ale na 2 generace – vysvětlit rodinám, školství, proč má smysl podporovat lokální podniky než nadnárodní řetězce – máme široký sortiment, ale zboží mizerné kvality…

  A pokud mi celý finanční výnos z EET spláchne jedna státní zakázka (Blanka, výstavba časti dálnice či železnice, státní IT zakázky – evidence čehokoli – IZIP je dnes kde?), kde je kontrola o několik řádů levnější… řeší vláda skutečné problémy nebo jen vytváří další zbytečnou práci pro úředníky, kteří vyčerpávají státní kasu a jejich práce nemá skoro žádný přínos (a ten společenský už vůbec)? Pak je ten STÁT řízený jako “firma” velmi ŠPATNÝ HOSPODÁŘ…

  Navíc v době, kdy sami lidé postupně a dobrovolně přecházejí na elektronické platby, není celé EET mrtvě narozené dítě?
  Nemluvě o tom, že někteří se jednoduše přesunou do jiného státu… A domácí podnikatelé budou mít zas o něco více povinností, opravdu “rovné a přející” prostředí. Německo je největší ekonomika v Evropě a EET nemá (mimo taxi služby), tak proč se ČR neinspiruje u těch nejlepších, ale v postsocialistických ekonomikách, před kterými mělo vždy náskok! Skoro to vypadá, že snahou české vlády je vyhnat z ČR schopné lidi :D a udělat z ní “montovnu” aut a logistické centrum – služby s nejnižší přidanou hodnotou a mizerným (dlouhodobě neudržitelným) ziskem, ve spolupráci se subjekty, které jsou schopné vyhodit místní zaměstnance a nasadit si lidi z dálného východu…(Amazon v Německu)

  Navíc už jen osoba A. Babiše s dodnes nejasným původem počátečního majetku, silně vydělávající na státních dotacích a evropských dotacích. Navíc s podezřením na podvody v čerpání… Permanentně ve střetu zájmů… Asi není vhodnou osobou pro propagaci jakékoli kontroly a působení na vrcholném kontrolním orgánu. Komunikace Babiš a Zeman, to už je snad jen tragikomedie.

  Takže KRÁSNÉ SVÁTKY a méně zbytečností v životě a podnikání všem kolem MLPD a jeho čtenářům

  Reply
 2. Radek Svoboda

  -

  Přínosný rozhovor, děkuji za něj.

  Reply

Přidejte vlastní komentářSkrýt reklamu