Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Jan Vetyška (APEK): Česká e-commerce v roce 2016

Vezmi si to s sebou. Rozhovor najdeš i jako podcast: Spotify iTunes Google Podcasty MP3
Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Poslechněte si 142 rozhovorů s exkluzivními hosty. Ještě více do hloubky a plné know-how pro vaše podnikání.

Zjistit více

Výkonný ředitel APEK Jan Vetyška pro Mladého podnikatele okomentoval nejzásadnější události české e-commerce v roce 2016. Ve výběru najdete kauzu #BezHeureky, vznik Mall Group, aktivity Amazonu, vývoj v tématu EET a mnoho dalšího.

V roce 2016 jsme byli svědky mnoha zajímavých událostí, které ovlivnily českou elektronickou komerci. E-shop Mall.cz akvírovala skupina Rockaway a vznikla Mall Group. Tatáž firma koupila i Heureku, což byla jedna z motivací Alzy online srovnávač cen opustit a spustit kauzu známou jako #BezHeureky.

Amazon mezi tím vystrkuje růžky. Před nedávnem vyhlásil svou první vánoční akci pro české zákazníky a podle Vetyšky přituhuje: „České e-shopy už se musí dívat, co dělá ten Amazon. Může to ale být i příležitost.“

Vetyška se sešel s Andrejem Babišem. Schůzka, která přispěla k podání pozměňovacího návrhu, který by měl vyjmout e-shopy z EET, trvala přibližně 10 minut. Mezi tím některé e-shopy zanikly, jiné zase vznikly. Mohou za to nízké bariéry pro vstup na internet, ale i obsazenost většiny méně i více lukrativních oborů.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Komu se dařilo? Rozhodně segmentu online supermarketů. Podle Vetyšky je právě prodej potravin a drogerie nejrychleji rostoucím segmentem české e-commerce. A to nejlepší nás možná ještě čeká.

V rozhovoru najdete komentáře Jana Vetyšky i k dalším událostem (např. ke kauze Levné elektro) nebo jeho zhodnocení roku pro samotný APEK.

Co by vám nemělo uniknout?

Rozhovory se samotnými e-shopaři:

Ani marketéry a vývojáře nevynechte:

A mnoho dalšího (více než 100 rozhovorů zdarma)

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-hlavenka-web

Krize ve firmě nikoho nebaví. Jak z ní vzejít silnější? | Jiří Hlavenka

Premium
jiri-wurtherle-web

Kytary.cz: Expanze do zahraničí a odchod z Anglie | Jiří Würtherle

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Právě vyšlo

marco-marinucci-web

Udržitelnost v byznysu v praxi | Marco Marinucci (Generali Investments CEE)

marek-marusinec-web

Jak rozvíjet zaměstnance ve vaší firmě? | Marek Marušinec

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Nejoblíbenější

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Premium
martin-stibor-web

Rebranding e-shopu Korálky.cz na Manumi | Martin Stibor

Premium
daniel-kral-web

Amazon. Takhle na něm prodává Dermacol | Daniel Král

Komentáře

Miroslav Hora

Před 6 roky

„FMCG“? Když máme krásný český výraz – rychloobrátkové zboží ;). Tuším, že spoustě lidem došlo, že Heureka a jiné „srovnávače“ jsou nepřiznané slevové portály a jejich význam není tam mít veškeré zboží, ale zboží v „akci“. Tedy to zboží, službu, kde mám zrovna konkurenční výhodu. Heureka je typický akviziční kanál na lidi jdoucí po slevách, pro někoho je jím Aukro, Bazoš, Sbazar,… Ano, přivede hodně lidí, ale jakých?

Až se na německém a anglickém Amazonu začnou objevovat české prodejní stránky, což se už malinko děje, tak se k tomu bude muset nějak postavit, alespoň udělat automatické překlady, aby Němcům nevyjížděli hromady stránek v ČJ, a nebo udělat Amazon.cz :). Asi vstup Amazonu do ČR bude více bolet provozovatele Heureky, Zboží než eshopu, protože někomu Amazon plní funkci srovnávače, s tím že si to případně může i koupit a cenu má porovnanou celosvětově. Toto mezinárodní srovnání před časem asi zrušily Google Nákupy :( (sleduje z jakého státu se člověk hlásí, takže je nutné polské VPN :(( nebo Amazon a Ebay, kde zas skoro nejsou zastoupenéčeské eshopy), pro národní eshopy super z hlediska PLA reklamy, ale jako zákazníka mě to štve, že si nemohu na Google Nákupech zjistit, že Poláci mají zboží často levněji… a Google Nákupy už pro mě nemají přínos, je to jen další „Heureka“.

Ekonomický význam EET? Sporadický, možná spíše společensky škodlivý (divím se, že to podporuje zrovna ČSSD, ta lidská strana… konkurenční boj bez ohledu na voliče, celkem smutné…), pořád lepší drobné podvody než zhoršené mezilidské vztahy, vietnamští obchodníci možná nejsou fér vůči státu, ale plní SLUŽBU svým zákazníkům, jsou jim na blízku, co kdyby to začal dělat stát, namísto represe začal dělat prevenci? Ale ono udělat systémové řešení není na volební období, ale na 2 generace – vysvětlit rodinám, školství, proč má smysl podporovat lokální podniky než nadnárodní řetězce – máme široký sortiment, ale zboží mizerné kvality…

A pokud mi celý finanční výnos z EET spláchne jedna státní zakázka (Blanka, výstavba časti dálnice či železnice, státní IT zakázky – evidence čehokoli – IZIP je dnes kde?), kde je kontrola o několik řádů levnější… řeší vláda skutečné problémy nebo jen vytváří další zbytečnou práci pro úředníky, kteří vyčerpávají státní kasu a jejich práce nemá skoro žádný přínos (a ten společenský už vůbec)? Pak je ten STÁT řízený jako „firma“ velmi ŠPATNÝ HOSPODÁŘ…

Navíc v době, kdy sami lidé postupně a dobrovolně přecházejí na elektronické platby, není celé EET mrtvě narozené dítě?
Nemluvě o tom, že někteří se jednoduše přesunou do jiného státu… A domácí podnikatelé budou mít zas o něco více povinností, opravdu „rovné a přející“ prostředí. Německo je největší ekonomika v Evropě a EET nemá (mimo taxi služby), tak proč se ČR neinspiruje u těch nejlepších, ale v postsocialistických ekonomikách, před kterými mělo vždy náskok! Skoro to vypadá, že snahou české vlády je vyhnat z ČR schopné lidi :D a udělat z ní „montovnu“ aut a logistické centrum – služby s nejnižší přidanou hodnotou a mizerným (dlouhodobě neudržitelným) ziskem, ve spolupráci se subjekty, které jsou schopné vyhodit místní zaměstnance a nasadit si lidi z dálného východu…(Amazon v Německu)

Navíc už jen osoba A. Babiše s dodnes nejasným původem počátečního majetku, silně vydělávající na státních dotacích a evropských dotacích. Navíc s podezřením na podvody v čerpání… Permanentně ve střetu zájmů… Asi není vhodnou osobou pro propagaci jakékoli kontroly a působení na vrcholném kontrolním orgánu. Komunikace Babiš a Zeman, to už je snad jen tragikomedie.

Takže KRÁSNÉ SVÁTKY a méně zbytečností v životě a podnikání všem kolem MLPD a jeho čtenářům

Odpovědět »

Radek Svoboda

Před 6 roky

Přínosný rozhovor, děkuji za něj.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
matejka-kasa-web

Josef Matějka (CZC.cz) a Petr Kasa (Pilulka.cz): Jak se zbavit operativy?

Premium
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Premium
david-manych-web

Finanční problémy a financování firem | David Manych (Natland)

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

Inzerce