Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Jan Kovanda: Umožňujeme našim zákazníkům prodávat vlastní značku triček

Inzerce

Inzerce

jan-kovanda-velkyProdej triček je na internetu velmi oblíbený. Existují snad stovky obchodů a služeb, kde si můžete koupit trička se zajímavými potisky, případně si potisk navrhnout sami. Jednadvacetiletý Jan Kovanda z Prahy založil trochu neobvyklý projekt, který zákazníkům umožňuje prodávat vlastní trička. Zaujalo nás to, a tak jsme se tohoto mladého podnikatele rozhodli vyzpovídat v našem rozhovoru.

Inzerce

TOPtrika.cz – originální projekt?

Jane, můžete našim čtenářům stručně představit projekt TOPtrika.cz?
Projekt TOPtrika.cz je unikátní svým konceptem. Naši zákazníci prodávají vlastní značku triček, a to pouze za použití svého počítače. Nemusí si tisknout trička, držet je na skladě, každý den je balit a odesílat. To vše za ně vyřizujeme my. Ovšem koncový zákazník se o nás prakticky vůbec nedozví.

Služba tedy spočívá v tom, že si skrze vás mohu zařídit vlastní obchod s tričky, na mých webových stránkách si zákazníci objednají, zaplatí a vy mu zboží za určitou provizi zašlete?
Nemám rád provizní systémy. Z toho důvodu jsme se rozhodli udělat náš platební systém zcela výjimečný a pro naše zákazníky velmi atraktivní. Do platebního styku mezi e-shopem a koncovým zákazníkem se vůbec nemícháme. To znamená, že koncový zákazník zaplatí na e-shopu celou částku buď platební kartou, nebo na dobírku. V případě dobírky posílají naši dopravci peníze přímo na bankovní účet majitele obchodu.

My získáváme peníze přes kreditový systém. Zákazníci si nabíjí kredit a z něj jim postupně strháváme poplatky za naše služby. Je to tedy účetně mnohem jednodušší a efektivnější.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Je to zajímavý nápad. Vymyslel jste ho sám?
Kdysi jsem zakládal vlastní e-shop s tričky a jelikož tenkrát žádná služba jako TOPtrika.cz ještě nebyla, nezbývalo mi než spustit vlastní výrobu a expedovat zásilky sám. Ne vždy byly stroje využity na 100 %, a tak mě napadlo nabídnout spolupráci ostatním internetovým obchodům. Těm se tato myšlenka zalíbila především proto, že vlastně vůbec nic neriskují a nemusí se ve věci výroby a odesílání zásilek vůbec o nic starat. Jednoduše řečeno, neměly co ztratit. Síť internetových obchodů se nám rozšiřuje každý měsíc o několik nových spolupracovníků.

Máte hotové nějaké technické řešení, které bych mohl do svých webových stránek implementovat? Nebo jak objednávka probíhá?
Každému prodejci vyhovuje jiné řešení e-shopu. Někdo má rád open source nebo pronájem a jiní si zas raději nechají naprogramovat vlastní obchod. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli přizpůsobit se našim zákazníkům, kteří mohou prodávat na libovolném e-shopu. Nám pouze stačí informace o objednávce. Tedy co vyrobit a kam poslat.

Pro koho je služba vhodná?
Služba je určená pro lidi, kteří mají vlastní tematické motivy, které chtějí prodávat. Většinou se jedná o zaměření na nějaké hobby. Rozhodně není naše služba určená pro ty, kteří chtějí prodávat trička typu IT či MEME, kterými je československý trh přesycen.

Nemusí přitom jít vždy pouze o obchod specializující se pouze na trička. Může to být využito i jako doplňkový produkt k vašemu stávajícímu zboží.

Spolupracujeme i se slovenskými maloobchodníky. Naše dodací doby na Slovensko jsou velmi krátké. Pokud v pondělí tričko odešleme, tak už ve středu v něm jde slovenský zákazník ven.

Mimo jiné spolupracujeme i s neziskovými organizacemi, které bez jediného rizika získávají peníze do své pokladny. Samozřejmě pro ně máme zvýhodněné ceny.

Za jaké ceny prodávají trička vaši zákazníci?
Buď volí strategii velkého objemu prodeje, kdy nastaví cenu trička na 280 Kč a díky množství prodaných kusů se u nás dostanou na lepší ceny, které jim marži o něco navýší. Navíc máme poštovné bez přirážky za ceny dopravců, takže si každý z těchto zákazníků sám přidává marži ještě na dopravě.

Druhý tábor jde cestou kvality a odlišnosti. Díky jedinečnosti jejich motivů a marketingovým strategiím si mohou dovolit prodávat trička za 450 Kč a skutečně jim to funguje. Máme i jednoho zákazníka, který prodává trička za 700 Kč, což už i mně přijde moc. V těchto chvílích trochu lituji, že nemáme ten provizní systém na procenta (smích).

Jaké jsou ceny vašich služeb?
Náš ceník je velmi jednoduchý, ale přesto záleží na tom, jakou gramáž, střih triček a velikost motivů se rozhodne e-shop prodávat. Pokud tedy bude chtít tlačit ceny dolů, vyjde ho potisk jednoho trička včetně expedice na 240 Kč (při množstevních slevách ještě méně). Naopak vezmu-li třeba to nejkvalitnější dámské tričko se složitým střihem a potiskem přes celou přední část, vyjde cena na 320 Kč.

Jaké technologie pro potisk triček využíváte?
Začínali jsme s transferovými papíry a foliemi flex, ze kterých se vyřezávají vektory. Brzy nám došlo, že je nevyhnutelně nutné přejít na přímý digitální potisk textilu. Tato technologie je velmi mladá a ve světě se začala vyvíjet asi před šesti lety.

V čem je tato technologie unikátní?
Stroj s touto technologií je lidově řečeno tiskárna na trička. Pouze do ní vložíte textil a skrze počítač zadáte pokyny k potisku. Poté Vám vyjede už rovnou hotové tričko. Takže stejně jako na kancelářské tiskárně jsme i tady schopni natisknout na bavlněný textil úplně cokoliv do rozměru 35×40 cm.

Kolik stojí takovýto stroj na přímý digitální potisk textilu?
Ceny těchto mašin jsou od 400.000 Kč. To jsou ale pouze hračky, na kterých skutečně dobrý potisk neuděláte. My máme Japonce značky Brother. Pořizovací cena byla sice více jak 1 milion korun, ale kvalita potisku je téměř srovnatelná se sítotiskem.

Jak dokážete zákazníkovi garantovat kvalitu zakoupeného trička?
Vyzkoušeli jsme řadu dodavatelů textilu. Ať už to byly trička ze Španělska nebo z Bangladéše. Stejně tak jsme vyzkoušeli téměř všechny metody potisku bavlněných triček, u kterých lze tisknout od jednoho kusu. Nakonec jsme se ustálili na tom nejspolehlivějším dodavateli triček a nejmodernější technologii potisku triček od jednoho kusu.

Pokud by snad přeci jen byl s tričkem problém, samozřejmě ho koncovému zákazníkovi vyměníme, aniž by to majitele e-shopu něco stálo.

O tričkách obecně

Jaká je podle vás budoucnost obchodování s tričky na internetu?
Trička s potiskem jsou trend, který nikdy neomrzí. Konkurence je na českém trhu sice obrovská, ale stejně tak i cílová skupina. Snad každý člověk má doma alespoň jedno tričko s potiskem.

Stačí jen, aby si náš zákazník vybral cílovou skupinu lidí, ve které se sám pohybuje a rozumí jí. Například modeláře, lyžaře, hráče pc her, vodáky apod. Pak je kolikrát žádanější nějaký interní vtípek než složitý obrázek.

Osobně jsem si v minulosti trička kupoval a mnohdy jsem narazil na velmi špatný materiál, potisky se rychle smyly či oloupaly a podobně. Jak tento problém hodnotíte a lze mu nějak zabránit?
V první řadě musí uživatel dodržovat pokyny k praní. Rozhodně nesmí tričko prát na vysokou teplotu, používat agresivní bělící prostředky nebo sušičku. Pokud se i při dodržení těchto pokynů potisk poničí, pak je to vada výroby.

My vám garantujeme kvalitu potisku, který vydrží stejně dlouho jako samotné tričko.

Mají podle vás zákazníci důvěru v obchody, které nabízejí vlastní potisky triček?
Ze zkušenosti mohu říct, že většina koncových zákazníků toho o tričkách moc neví. Pokud jim řeknete, že máte trička v gramáži 200g/m2 ze 100% česané bavlny s přímým digitálním potiskem, tak je to pro ně stejně tak nepochopitelné, asi jako když mi přítelkyně vysvětluje proč má tolik bot.

V Čechách se hodně kouká na design a celkově úroveň obchodu. Ale máme některé zákazníky, kteří dobře prodávají i na free šablonách. Takže rozhodující je unikátnost a dobrý nápad na potisk.

Je služba, kterou nabízíte, originální? Vidíte v podobných službách budoucnost?
Existuje několik výrobců triček, kteří se takto snaží navázat spolupráci s e-shopy. Jenomže nemají buď dostatečně propracovaný systém, nebo techniku nízkonákladového potisku, která by jim toto umožňovala.

My jsme se vlastně po celou dobu našeho vývoje přizpůsobovali potřebám našich klientů a systém vybrousili do finální podoby.

Naše služba má potenciál a je o ni veliký zájem. Především proto, že u nás maloobchodníci nemusejí nakupovat skladové zásoby.

Přečtěte si, jak vybudovat značku.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

Radek

Před 10 roky

Když pominu tu nechutnou cenu v porovnání například s Indií nebo možná i Čínou včetně kvalitního potisku, tak si alespoň nechej udělat kvalitní webovky s online objednávkami. Takhle je to dost amaterské. Web na wordpressu se základní šablonou = 0 zakázek/0 důvěry.

Odpovědět »

Marek

Před 10 roky

Sám jsem zákazník. Ceny jsou na první pohled vyšší, ale mimo mě jde kompletně celá distribuce a technologická stránka věci. Na mě je jen vlastní prodej a marketing, dá se tak dosáhnout slušných uspor z rozsahu – objem prodejů pro mě není v podstatě vůbec limitující. Co se týče webovek, mají to jen pro základní prezentaci – do styku se zákazníkem přichází jen můj obchod.

Odpovědět »

Radek

Před 10 roky

Obhajovat svůj biz a při tom se vydávat za někoho jiného považuji za konec. Takhle ani nezačneš.

Odpovědět »

Marek Mixa

Před 10 roky

Kdepak – zákazník :)

Odpovědět »

brit

Před 9 roky

Pěkná a laciná trička s potiskem http://lacinatricka.cz/

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
michael-rostock-poplar-web

Pokud vám jde o rodinu, tak byznys není pro vás | Michael Rostock-Poplar

Premium
petr-borkovec-web

Petr Borkovec: Jak se tvoří byznys modely?

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Inzerce