Inspirace pro vaše podnikání a marketing

Maturitní ples: Kde na něj vzít peníze, kam je uložit a jak s nimi nakládat?

Na našem diskuzním fóru jeden z uživatelů založil zajímavou diskuzi. Táže se v ní, jak a kam má uložit vybrané peníze na maturitní ples. Nedalo mi to a našel jsem si o tom více informací a zpracoval tento článek, v němž se budu zabývat maturitním plesem celkově…

Maturitní plesy jsou jednou velkou party pro středoškoláky. Pořádají se většinou na přelomu roku a trvají i celou noc. Zúčastňuje se jich hlavně čtvrtý ročník, který ples pořádá, rodiče těchto studentů, učitelé dané školy, studenti dalších ročníků a mnoho dalších. Na podobném plese se může setkat i pár stovek či tisíc lidí. Plesy jsou charakteristické mnoha věcmi, předně se na nich lidé baví, takže jsou k tomu připraveny prostředky, pijí a jedí, takže je připraveno hodně jídla a pití, a tak dále…

Plesy mohou být prvním obchodem studentů

Maturitní ples může být pro mnoho studentů prvním nahlédnutím do světa obchodu. Každá třída si to sice udělá jinak, ale organizaci plesu přebírá buďto celá třída nebo její zástupce. Tak i tak by se všichni studenti měli na organizaci podílet. Už jenom z toho důvodů, že více hlav víc ví, což si vysvětlíme později.

Peníze se vybírají většinou už od prvního ročníku. Měl by být zvolen pokladní třídy nebo by tuto funkci měla převzít třídní učitelka. Za čtyři roky je vybráno několik desítek tisíc korun, většinou se ta částka překlene až nad sto tisíc korun (třída se třiceti studenty vybírající 1000 Kč každý rok vybere nakonec 120 000 Kč). Takže se nebavíme o malých penězích…

Co je ale dalším příjmem? Sponzorské dary. Při hledání podkladů pro tento článek jsem našel mnoho diskuzí o sponzorských darech ve formě peněz. Myslím si, že by nemusel být problém si maturitní ples zaplatit z vlastních vybraných peněz, ale pokud se to nepovede, jsou tu dvě možnosti: sehnat sponzory nebo to zaplatit po maturitním plese z peněz vydělaných na vstupném a podobně.

Kam peníze ukládat?

Předem začneme jednou věcí – nikdy nevkládejte peníze na již využívaný bankovní účet. Proč? Jednak nepoznáte, jaké úroky třídou vybrané peníze vygenerovaly, a také to může dopadnout takto.

Nejlepší možností je založení vlastního bankovního účtu. Tato problematika se stále mění. Osobně doporučuji obejít několik poboček bank a tam to probrat. Určitě vám nabídnout zajímavé možnosti, úroky vám za čtyři roky mohou vydělat hezké peníze. Ty jsou navíc v bezpečí a nikdo s nimi nemůže manipulovat. Zřízen může být i maturitní fond a o ten se může starat třídní učitelka.

Toto téma je nejlepší probrat přímo s bankami. Studentské účty mohou být výhodné. Chce si to udělat rozhled, informovat se, pobavit se o tom se správnými lidmi, zeptat se. Informace mohou poskytnout i vyšší ročníky.

Jak s penězi hospodařit?

Nejdříve si shrneme, co vlastně všechno je nutné zajistit:

 • prostory pro konání maturitního plesu,
 • občerstvení (jídlo, pití…),
 • zábavu (DJ, bavič, kdokoliv jiný)
 • organizaci (catering, obsluha, fotograf…)
 • výdaje další…

Plesy se většinou konají ve městě, kde daná škola sídlí. Nemusí to být podmínkou a věřte, že konkurence je veliká. Největší problémy mají maloměstské školy, které většinou disponují pouze jednou možností a monopolní hala si může nastavit ceny jakkoliv vysoké. V takovém případě se doporučuje zapřemýšlet nad jinými možnostmi – jiné město, jiná hala atd. Cena pronájmu prostorů se pohybuje v řádech desítek tisíc (je to individuální) a je nutno myslet i na prostory pro převlékání a podobně.

Občerstvení je jednou z dominant maturitního plesu. No, kdo neslyšel čtvrťáka vykřikovat, jak se na maturáku pořádně vožere? A nebude sám. Je nutno zajistit dobré jídlo i dobré pití. Alkohol je většinou hodně drahý. V obchodech se zboží prodává za ceny s přirážkou. Menší obchody (nemluvíme tedy o supermarketech) by mohly nabídnout při nákupu většího množství jídla a pití ceny výrobní nebo alespoň množstevní cenu. Obchodů je hodně, doporučujeme vybrat nějaký, v němž budete moci nakoupit co nejvíce požadovaného zboží (tedy jak chlebíčky, dorty, tak i pivo) a dožadovat se co největší slevy. Nebojte, podobné kšefty prodejci vítají a vím z vlastní zkušenosti, že se s nimi dá mluvit, musíte ale začít…

Na začátku jsem psal o více hlavách, což se hodí teď. Zajistit zábavu nemusí být těžké. Kolem se určitě potuluje mnoho muzikantů, bavičů a podobně. Někdo ze třídy určitě bude mít na někoho kontakt, spojte se s nimi. Na maturáku vám nemusí hrát Shakira, ale jenom někdo, kdo nebude nudit. Pokud známý nebude moci, určitě bude mít další kontakty. A pokud ani to nepomůže, hledejte na internetu, v okolí bude nespočet možností. Seznam hraných písní na CD byste měli poslat do OSA a na Integram.

Výdajů je samozřejmě více – výroba vstupenek a pozvánek, ochranka, barmani, uklízečka, šerpy, převleky pro půlnoční vystoupení a další. Někdo si zaplatí i fotografa, kameramana…

Nesmíme zapomenout ani na tombolu, ta může být nejjednodušší záležitostí celého plesu. Jak do ní získat ceny? Na internetových podnikatelských fórech se čas od času objevují inzeráty hledající nebo nabízející sponzorské dary pro maturitní plesy. Většinou chtějí logo nad podiem nebo rovnou dají propisky a na nich logo bude. V okolí máte určitě nespočet obchodů a společností. Do tomboly stačí úplné maličkosti a radost udělají. Nebojte se, obejděte je a ptejte se. Za to nic nedáte, maximálně ušetříte pěkné peníze!

Od všeho skladujte faktury, vytvořte si podrobný plán financí, udělejte si tabulku rozpočtu a zahrňte v ní příjmy a výdaje (skvělé je to vést v Excelu, který určitě někdo má), sponzory získat písemně, mít co nejvíce papírů a tak jistotu (tedy i o pronájmu prostorů, o jejich klidu, šatnách a podobně).

Jak se peníze vrátí a jak je zajistit?

Investované peníze se většinou vrátí ve vstupném, občerstvení nebo v tombole. Je samozřejmě na šikovnosti a schopnostech studentů, jak cashflow zajistí. Zdali budou zbytečně moc investovat, zdali musí utratit všechny peníze, zdali není jiné cesty a zdali chtějí občerstvení zdarma a zdali zajistí, aby všichni platili. Pro návštěvníky nebude vstupné drahé, pro studenty je cena maturitního plesu možná první větší částka, s níž se osobně setkali…

Jelikož je častá neomalenost studentů a jejich neprofesionalita právě skvělým lákadlem zlodějů (a teď neteoretizuji, ale mluvím z praxe), doporučuji zvolit někoho (klidně rodiče), aby se o vybrané peníze postaral. Vzal je, odvezl je, druhý den vrátil. Nebylo by to poprvé, co by se peníze ztratily a nikdo je nenašel. Chcete si zkazit vzpomínku na střední školu nebo tomu věnujete pozornost?

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 26 let. Hned po střední škole založil svoji první firmu, kterou o několik let později prodal. Dnes se naplno věnuje MladýPodnikatel.cz, který založil ještě při studiích. Provozuje stejnojmenný podcast, který byl v roce 2019 YouRadiem vyhlášen nejlepším podcastem o podnikání. V tomtéž roce ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30pod30. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 0

  Přidejte vlastní komentář

  

  Skrýt reklamu