Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Maturitní ples: Kde na něj vzít peníze, kam je uložit a jak s nimi nakládat?

Inzerce

Inzerce

Na našem diskuzním fóru jeden z uživatelů založil zajímavou diskuzi. Táže se v ní, jak a kam má uložit vybrané peníze na maturitní ples. Nedalo mi to a našel jsem si o tom více informací a zpracoval tento článek, v němž se budu zabývat maturitním plesem celkově…

Inzerce

Maturitní plesy jsou jednou velkou party pro středoškoláky. Pořádají se většinou na přelomu roku a trvají i celou noc. Zúčastňuje se jich hlavně čtvrtý ročník, který ples pořádá, rodiče těchto studentů, učitelé dané školy, studenti dalších ročníků a mnoho dalších. Na podobném plese se může setkat i pár stovek či tisíc lidí. Plesy jsou charakteristické mnoha věcmi, předně se na nich lidé baví, takže jsou k tomu připraveny prostředky, pijí a jedí, takže je připraveno hodně jídla a pití, a tak dále…

Plesy mohou být prvním obchodem studentů

Maturitní ples může být pro mnoho studentů prvním nahlédnutím do světa obchodu. Každá třída si to sice udělá jinak, ale organizaci plesu přebírá buďto celá třída nebo její zástupce. Tak i tak by se všichni studenti měli na organizaci podílet. Už jenom z toho důvodů, že více hlav víc ví, což si vysvětlíme později.

Peníze se vybírají většinou už od prvního ročníku. Měl by být zvolen pokladní třídy nebo by tuto funkci měla převzít třídní učitelka. Za čtyři roky je vybráno několik desítek tisíc korun, většinou se ta částka překlene až nad sto tisíc korun (třída se třiceti studenty vybírající 1000 Kč každý rok vybere nakonec 120 000 Kč). Takže se nebavíme o malých penězích…

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Co je ale dalším příjmem? Sponzorské dary. Při hledání podkladů pro tento článek jsem našel mnoho diskuzí o sponzorských darech ve formě peněz. Myslím si, že by nemusel být problém si maturitní ples zaplatit z vlastních vybraných peněz, ale pokud se to nepovede, jsou tu dvě možnosti: sehnat sponzory nebo to zaplatit po maturitním plese z peněz vydělaných na vstupném a podobně.

Kam peníze ukládat?

Předem začneme jednou věcí – nikdy nevkládejte peníze na již využívaný bankovní účet. Proč? Jednak nepoznáte, jaké úroky třídou vybrané peníze vygenerovaly, a také to může dopadnout takto.

Nejlepší možností je založení vlastního bankovního účtu. Tato problematika se stále mění. Osobně doporučuji obejít několik poboček bank a tam to probrat. Určitě vám nabídnout zajímavé možnosti, úroky vám za čtyři roky mohou vydělat hezké peníze. Ty jsou navíc v bezpečí a nikdo s nimi nemůže manipulovat. Zřízen může být i maturitní fond a o ten se může starat třídní učitelka.

Toto téma je nejlepší probrat přímo s bankami. Studentské účty mohou být výhodné. Chce si to udělat rozhled, informovat se, pobavit se o tom se správnými lidmi, zeptat se. Informace mohou poskytnout i vyšší ročníky.

Jak s penězi hospodařit?

Nejdříve si shrneme, co vlastně všechno je nutné zajistit:

  • prostory pro konání maturitního plesu,
  • občerstvení (jídlo, pití…),
  • zábavu (DJ, bavič, kdokoliv jiný)
  • organizaci (catering, obsluha, fotograf…)
  • výdaje další…

Plesy se většinou konají ve městě, kde daná škola sídlí. Nemusí to být podmínkou a věřte, že konkurence je veliká. Největší problémy mají maloměstské školy, které většinou disponují pouze jednou možností a monopolní hala si může nastavit ceny jakkoliv vysoké. V takovém případě se doporučuje zapřemýšlet nad jinými možnostmi – jiné město, jiná hala atd. Cena pronájmu prostorů se pohybuje v řádech desítek tisíc (je to individuální) a je nutno myslet i na prostory pro převlékání a podobně.

Občerstvení je jednou z dominant maturitního plesu. No, kdo neslyšel čtvrťáka vykřikovat, jak se na maturáku pořádně vožere? A nebude sám. Je nutno zajistit dobré jídlo i dobré pití. Alkohol je většinou hodně drahý. V obchodech se zboží prodává za ceny s přirážkou. Menší obchody (nemluvíme tedy o supermarketech) by mohly nabídnout při nákupu většího množství jídla a pití ceny výrobní nebo alespoň množstevní cenu. Obchodů je hodně, doporučujeme vybrat nějaký, v němž budete moci nakoupit co nejvíce požadovaného zboží (tedy jak chlebíčky, dorty, tak i pivo) a dožadovat se co největší slevy. Nebojte, podobné kšefty prodejci vítají a vím z vlastní zkušenosti, že se s nimi dá mluvit, musíte ale začít…

Na začátku jsem psal o více hlavách, což se hodí teď. Zajistit zábavu nemusí být těžké. Kolem se určitě potuluje mnoho muzikantů, bavičů a podobně. Někdo ze třídy určitě bude mít na někoho kontakt, spojte se s nimi. Na maturáku vám nemusí hrát Shakira, ale jenom někdo, kdo nebude nudit. Pokud známý nebude moci, určitě bude mít další kontakty. A pokud ani to nepomůže, hledejte na internetu, v okolí bude nespočet možností. Seznam hraných písní na CD byste měli poslat do OSA a na Integram.

Výdajů je samozřejmě více – výroba vstupenek a pozvánek, ochranka, barmani, uklízečka, šerpy, převleky pro půlnoční vystoupení a další. Někdo si zaplatí i fotografa, kameramana…

Nesmíme zapomenout ani na tombolu, ta může být nejjednodušší záležitostí celého plesu. Jak do ní získat ceny? Na internetových podnikatelských fórech se čas od času objevují inzeráty hledající nebo nabízející sponzorské dary pro maturitní plesy. Většinou chtějí logo nad podiem nebo rovnou dají propisky a na nich logo bude. V okolí máte určitě nespočet obchodů a společností. Do tomboly stačí úplné maličkosti a radost udělají. Nebojte se, obejděte je a ptejte se. Za to nic nedáte, maximálně ušetříte pěkné peníze!

Od všeho skladujte faktury, vytvořte si podrobný plán financí, udělejte si tabulku rozpočtu a zahrňte v ní příjmy a výdaje (skvělé je to vést v Excelu, který určitě někdo má), sponzory získat písemně, mít co nejvíce papírů a tak jistotu (tedy i o pronájmu prostorů, o jejich klidu, šatnách a podobně).

Jak se peníze vrátí a jak je zajistit?

Investované peníze se většinou vrátí ve vstupném, občerstvení nebo v tombole. Je samozřejmě na šikovnosti a schopnostech studentů, jak cashflow zajistí. Zdali budou zbytečně moc investovat, zdali musí utratit všechny peníze, zdali není jiné cesty a zdali chtějí občerstvení zdarma a zdali zajistí, aby všichni platili. Pro návštěvníky nebude vstupné drahé, pro studenty je cena maturitního plesu možná první větší částka, s níž se osobně setkali…

Jelikož je častá neomalenost studentů a jejich neprofesionalita právě skvělým lákadlem zlodějů (a teď neteoretizuji, ale mluvím z praxe), doporučuji zvolit někoho (klidně rodiče), aby se o vybrané peníze postaral. Vzal je, odvezl je, druhý den vrátil. Nebylo by to poprvé, co by se peníze ztratily a nikdo je nenašel. Chcete si zkazit vzpomínku na střední školu nebo tomu věnujete pozornost?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

Premium
jan-prochazka-web

Jak firmu připravit na příchod finančního ředitele? | Jan Procházka (4camping)

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
petr-kasa-web

Petr Kasa: Jak budujeme hodnotu Pilulka.cz?

Premium
daniel-kmoch-web

Finanční ředitel Bonami: Na záchranu firmy jsme měli 6 měsíců | Daniel Kmoch

Premium
martin-fuks-web

V představenstvu Seznamu byl pár dní, pak se pozvracel na schodech a změnil svůj život | Martin Fuks

Premium
tomas-budnik-web

Udělejte z nuly jedničku. Bývalý ředitel O2 Tomáš Budník o řízení firem

Inzerce