Inzerce

Inzerce

Jak začít investovat? Začněte s akciemi, seznamte se s brokerem a nakupujte!

Každý si někdy položí otázku, jaké by to bylo začít investovat. Existuje celá řada možností, jak své peníze rozmnožovat, a proto je vždy potřeba si promyslet, jakou cestou chce člověk jít. Investice mají celou řadu podob.

Někdo chce investovat do jistoty v podobě spořícího účtu, kde přesně ví, kolik peněz bude za určitou dobu mít. Spořicí účet se úročí pravidelně předem dohodnutou sazbou. Jiný chce ale vyšší výnos, a tak hledá jiné možnosti. Těch je na trhu nespočet. Investovat se může pomocí termínovaných vkladů, dluhopisů, podílových listů či přímo do akcií. Investice do akcií jsou u nás zatím spíše okrajové, ale například v USA má každá rodina ve svém finančním portfoliu minimálně 30 % finančních prostředků v akciích.

Začátek s akciemi

Investování do akcií je jednou z možností, jak investovat své volné peněžní prostředky. Způsobů, jakými to lze uskutečnit, je hned několik. Samozřejmě člověk nemůže přijít fyzicky na Burzu cenných papírů a tam nakupovat akcie. Ale prostřednictvím nějakého zprostředkovatele už se na burzu virtuálně dostanete (můžete obchodovat z domova, na svém počítači).

Takových zprostředkovatelů je hned několik. Mají povolení přistupovat na burzu a vám to prostřednictvím jejich aplikace či webového prohlížeče umožní také. Říká se jim brokeři. Tito brokeři vám umožní nakupovat a prodávat akcie na burze pomocí jejich aplikace a přístupu. Je to velice snadné.

Zřízení účtu u brokera

Prvním krokem je tedy zřízení účtu u poskytovatele takové služby – brokera. Po zřízení účtu už máte plnou odpovědnost za své činy. Proto se často nabízí využití takzvaného demo účtu, jehož prostřednictvím si můžete celou aplikaci osahat, otestovat, nakupovat a prodávat s virtuálními prostředky a podobně.

Poté, když se přihlásíte do ostrého účtu u brokera, si musíte na účet nahrát své vlastní peníze. A až potom můžete nakupovat. To, co je možné prostřednictvím brokera nakupovat, máte uvedené ve smlouvě, kterou při zřízení účtu podepisujete.

Kam je možné investovat

Záleží pak pouze na vás, jaké činnosti si do smlouvy dáte a jaké možnosti nákupu investičních nástrojů váš vybraný broker má. Pokud se tedy budeme bavit o akciích, určitě je dobré se s vaším brokerem domluvit na základním přístupu na pražskou burzu, ale i na burzy zahraniční. Americké akcie jsou totiž velice zajímavé a poplatková politika více než vřelá.

Pak už záleží pouze na vás, jestli chcete nakupovat i akcie na německé či japonské burze. Vždy se ale nejprve informujte u svého brokera, zda takové služby vůbec nabízí.

A můžete nakupovat

Pokud máte otevřený účet, máte na něm peníze a spojili jste se s danou burzou, můžete nakupovat dle své libosti. Obvykle se nakupuje v určitém množství, aby se člověk vyhnul větším poplatkům. Především na pražské burze je výhodnější nakupovat v předem daném množství. Můžete si samozřejmě koupit i jednu jedinou akcii třeba společnosti ČEZ, ale bude vás to na poplatcích stát nemalé peníze.

Poplatková politika má totiž svá pravidla, která je třeba dodržovat. Vždy je vhodnější nakupovat méně často za větší objemy peněz a tím v českých podmínkách šetřit. Samozřejmě systém je výrazně složitější, a proto je potřeba před prvním nákupem vstřebat celou řadu informací a detailů, které mohou hrát v konečném účtování velkou roli.

Běžné obchodování s akciemi

Následně už běží obchodování s akciemi podle vašich požadavků a přání. Někdo dává raději přednost nákupu akcií a jejich následnému držení. Jiný má rád zase adrenalin spojený s několika nákupy a prodeji denně. Vždy je to odvislé od vaší strategie a plánu investic.

Každý investor by ale měl dodržovat nějaké svoje vlastní zásady a předem si stanovit hodnoty, pod které když hodnota dané akcie klesne, tak se prodá. Existují k tomu takzvané inteligentní pokyny, které hlídají vaše akcie v tu dobu, když vy nemůžete být u internetu nebo nechcete celý den sledovat vývoj. Jsou vhodné především proto, že vyřadí z rozhodování emoce.

Emoce jsou totiž největším nepřítelem investora. Emoce by měly vždy zůstat stranou a obchodování s akciemi by vždy mělo být podloženo nějakou formou analýzy a fakty. Emoce dostanou vás i vaše obchody pod tlak a místo investování peněz se z obchodování s akciemi stane strašák, který vás bude budit ze spaní.

To, že se nějaký obchod nepovede, je zcela normální investorský život. Inteligentní pokyny ale zabrání tomu, aby se z nepovedeného obchodu stal propadák a životní problém.

Pavel Krejsa

Vystudoval jsem Podnikovou ekonomiku a management. Zajímám se o internetové podnikání, investování a finanční trhy.

Nenechte si ujít

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

cerny-prokes-web

Výroba hmotného produktu, tvorba e-shopu a práce s invalidy | Jan Prokeš a Jiří Černý

martin-mates-web

Růst firmy a budování managementu | Martin Mates (Econea.cz)

Právě vyšlo

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

jiri-rostecky-web

MladýPodnikatel.cz mění design

ondrej-hajek-web

Skupování konkurence a rozšiřování podílu na trhu | Ondřej Hájek (eHub.cz)

Nejoblíbenější

petr-bena-web

Budoucnost e-commerce a role marketplaces | Petr Bena z Alza.cz

margareta-krizova-web

Margareta Křížová: Rozjezd podnikání, ženy a kariéra, podnikání ve vyšším věku

michal-koubek-web

Jak spočítat náklady na vytvoření managementu firmy? | Michal Koubek

Komentáře

Roman Hlavatý

Před 7 roky

Burza se musí odpracovat, jinak přijdete o peníze. Hlavně pozor různé zkratky. Třeba na všelijaké guru, kteří slíbí zisky za nic. Tady je situace ze života, jak jde ztratit 100 tisíc Kč za „rady“ experta a zázračný systém na vydělání peněz. Luděk Gordon Vostrý a jeho podvody: http://ggbtading.blogspot.cz/

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Doporučené články

lubo-smid-web

VIDEO: Jak uspěla česká vývojářská firma STRV na americkém trhu?

jan-hummel-web

Jan Hummel (Fruitisimo): Začali jsme se zmrzlinovým stánkem. Letos plánujeme obrat 300 miliónů

petr-pouchly-1-web

Petr Pouchlý: Jak přemýšlet nad osobním rozvojem?

ondrej-svrcek-web

Ondřej Švrček (Mobilní rozhlas): Byznys s komunikací měst a obcí budoucnosti

Inzerce