Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Jak začít investovat? Začněte s akciemi, seznamte se s brokerem a nakupujte!

Každý si někdy položí otázku, jaké by to bylo začít investovat. Existuje celá řada možností, jak své peníze rozmnožovat, a proto je vždy potřeba si promyslet, jakou cestou chce člověk jít. Investice mají celou řadu podob.

Inzerce

Někdo chce investovat do jistoty v podobě spořícího účtu, kde přesně ví, kolik peněz bude za určitou dobu mít. Spořicí účet se úročí pravidelně předem dohodnutou sazbou. Jiný chce ale vyšší výnos, a tak hledá jiné možnosti. Těch je na trhu nespočet. Investovat se může pomocí termínovaných vkladů, dluhopisů, podílových listů či přímo do akcií. Investice do akcií jsou u nás zatím spíše okrajové, ale například v USA má každá rodina ve svém finančním portfoliu minimálně 30 % finančních prostředků v akciích.

Začátek s akciemi

Investování do akcií je jednou z možností, jak investovat své volné peněžní prostředky. Způsobů, jakými to lze uskutečnit, je hned několik. Samozřejmě člověk nemůže přijít fyzicky na Burzu cenných papírů a tam nakupovat akcie. Ale prostřednictvím nějakého zprostředkovatele už se na burzu virtuálně dostanete (můžete obchodovat z domova, na svém počítači).

Takových zprostředkovatelů je hned několik. Mají povolení přistupovat na burzu a vám to prostřednictvím jejich aplikace či webového prohlížeče umožní také. Říká se jim brokeři. Tito brokeři vám umožní nakupovat a prodávat akcie na burze pomocí jejich aplikace a přístupu. Je to velice snadné.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Zřízení účtu u brokera

Prvním krokem je tedy zřízení účtu u poskytovatele takové služby – brokera. Po zřízení účtu už máte plnou odpovědnost za své činy. Proto se často nabízí využití takzvaného demo účtu, jehož prostřednictvím si můžete celou aplikaci osahat, otestovat, nakupovat a prodávat s virtuálními prostředky a podobně.

Poté, když se přihlásíte do ostrého účtu u brokera, si musíte na účet nahrát své vlastní peníze. A až potom můžete nakupovat. To, co je možné prostřednictvím brokera nakupovat, máte uvedené ve smlouvě, kterou při zřízení účtu podepisujete.

Kam je možné investovat

Záleží pak pouze na vás, jaké činnosti si do smlouvy dáte a jaké možnosti nákupu investičních nástrojů váš vybraný broker má. Pokud se tedy budeme bavit o akciích, určitě je dobré se s vaším brokerem domluvit na základním přístupu na pražskou burzu, ale i na burzy zahraniční. Americké akcie jsou totiž velice zajímavé a poplatková politika více než vřelá.

Pak už záleží pouze na vás, jestli chcete nakupovat i akcie na německé či japonské burze. Vždy se ale nejprve informujte u svého brokera, zda takové služby vůbec nabízí.

A můžete nakupovat

Pokud máte otevřený účet, máte na něm peníze a spojili jste se s danou burzou, můžete nakupovat dle své libosti. Obvykle se nakupuje v určitém množství, aby se člověk vyhnul větším poplatkům. Především na pražské burze je výhodnější nakupovat v předem daném množství. Můžete si samozřejmě koupit i jednu jedinou akcii třeba společnosti ČEZ, ale bude vás to na poplatcích stát nemalé peníze.

Poplatková politika má totiž svá pravidla, která je třeba dodržovat. Vždy je vhodnější nakupovat méně často za větší objemy peněz a tím v českých podmínkách šetřit. Samozřejmě systém je výrazně složitější, a proto je potřeba před prvním nákupem vstřebat celou řadu informací a detailů, které mohou hrát v konečném účtování velkou roli.

Běžné obchodování s akciemi

Následně už běží obchodování s akciemi podle vašich požadavků a přání. Někdo dává raději přednost nákupu akcií a jejich následnému držení. Jiný má rád zase adrenalin spojený s několika nákupy a prodeji denně. Vždy je to odvislé od vaší strategie a plánu investic.

Každý investor by ale měl dodržovat nějaké svoje vlastní zásady a předem si stanovit hodnoty, pod které když hodnota dané akcie klesne, tak se prodá. Existují k tomu takzvané inteligentní pokyny, které hlídají vaše akcie v tu dobu, když vy nemůžete být u internetu nebo nechcete celý den sledovat vývoj. Jsou vhodné především proto, že vyřadí z rozhodování emoce.

Emoce jsou totiž největším nepřítelem investora. Emoce by měly vždy zůstat stranou a obchodování s akciemi by vždy mělo být podloženo nějakou formou analýzy a fakty. Emoce dostanou vás i vaše obchody pod tlak a místo investování peněz se z obchodování s akciemi stane strašák, který vás bude budit ze spaní.

To, že se nějaký obchod nepovede, je zcela normální investorský život. Inteligentní pokyny ale zabrání tomu, aby se z nepovedeného obchodu stal propadák a životní problém.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Pavel Krejsa

Vystudoval jsem Podnikovou ekonomiku a management. Zajímám se o internetové podnikání, investování a finanční trhy.

Nenechte si ujít

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
adam-kolesa-web

Jak hledat prostor pro další růst? Takhle to dělá Dáme jídlo | Adam Kolesa

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

Právě vyšlo

jiri-kawulok-web

E-commerce v Česku: Co ji čeká a jak se připravit? | Jiří Kawulok (Lemonero)

Premium
petr-cernansky-web

Má prý zákaznickou podporu lepší než většina e-shopů. Jak ji Rybízák dělá? | Petr Čerňanský

ruslan-skopal-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? | Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz)

Nejoblíbenější

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Komentáře

Roman Hlavatý

Před 9 roky

Burza se musí odpracovat, jinak přijdete o peníze. Hlavně pozor různé zkratky. Třeba na všelijaké guru, kteří slíbí zisky za nic. Tady je situace ze života, jak jde ztratit 100 tisíc Kč za „rady“ experta a zázračný systém na vydělání peněz. Luděk Gordon Vostrý a jeho podvody: http://ggbtading.blogspot.cz/

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP header

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
jan-simkanic-web

Deník N: Cesta ze ztráty k provoznímu zisku | Ján Simkanič

Premium
petr-borkovec-web

Petr Borkovec: Jak se tvoří byznys modely?

Premium
martina-horka-web

dm drogerie: Jak se řídí 4 tisíce zaměstnanců? | Martina Horká

Inzerce