Daň z přidané hodnoty má v České republice dvě hodnoty vyjádřené procentem. Základní sazba DPH je 20 % a snížená sazba 14 % (v tomto roce došlo ke zvýšení z 10 %). Snížená sazba se nejvíce uplatňuje u potravin a nápojů. Známe ji také z prodeje léků, zvířat a poskytování ubytovacích služeb.
Pro posouzení, zda je nutné podávat přiznání k DPH, existuje několik kritérií. Nejdůležitějším je obrat, který znamená souhrn všech plateb, které osoba obdržela za zboží, služby nebo převod nemovitosti v tuzemsku. Jakmile za posledních 12 měsíců obrat přesáhne 1.000.000 Kč, nezbývá, než se zaregistrovat a začít platit DPH.
Existují také další možnosti, jak se stát plátcem DPH včetně dobrovolného přihlášení.
Daň odvádí státu ten, kdo ji obdržel. Naopak ten, kdo ji zaplatil, si ji od státu nárokuje zpět. V daňovém přiznání se tedy sečtou přijatá plnění s DPH a odečtou se od poskytnutých.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Jestliže daňový subjekt obdržel více, než zaplatil, musí daň státu odvést, tedy zaplatit ji na účet Finančního úřadu. Pokud naopak zaplatil více na dani, rozdíl si nárokuje zpět a obdrží jej od Finančního úřadu.
Ve stavebnictví byla také zavedena platba daně plátcem DPH. Při vystavení faktury se neuvede DPH, ale pouze upozorní plátce, že je povinen odvést daň.
Na přiznání k dani z přidané hodnoty se vyplňuje základ daně, tedy částka, ze které se daň vypočítala, a poté samotná výše daně. Formulář je rozdělen podle zboží a služeb, nebo zda byla daň placena či nárokována.
Po vyplnění musí plátce vypočítat daň a tím uvede, zda daň platí nebo ji má obdržet. Výpočet se provede pouhým sečtením položek z formuláře.
Zdaňovacím obdobím je měsíc nebo čtvrtletí. Při výši obratu do 2 milionů korun se daň přiznává a platí čtvrtletně. Při obratu od 2 milionů do 10 milionů si poplatník může vybrat měsíční nebo čtvrtletní platbu daně. Nad 10 milionů musí daň přiznávat měsíčně.
Daň se musí přiznat a zaplatit do 25 dní po skončení zdaňovacího období.
Daň si každý musí vypočíst sám. Na fakturách a daňových dokladech musí být uvedena cena bez DPH, výše DPH a uplatněná sazba a cena s DPH. Všechny informace tedy poskytují daňové doklady, které se vedou v účetnictví.
Pokud si někdo chce spočítat daň z přidané hodnoty a zná pouze celkovou částku s daní, vynásobí údaj koeficientem 0,1667 při sazbě 20 % a 0,1228 při 10 %. Pokud chce znát základ daně, DPH od celkové částky odečte.
Složitější výpočty DPH by měl provádět kvalifikovaný účetní s dobrým programem. Omyl při výpočtu daně a špatný odvod může znamenat udělení sankcí, které jsou vysoké. Za špatně vypočtenou DPH v neprospěch státu se platí roční úrok ve výši repo sazby České národní banky (nyní 0,75 %) a 14 % k tomu.
Pokud daň vůbec nebyla přiznána, ještě se zaplatí pokuta 20 %. Daň z přidané hodnoty se nesmí podcenit, protože znamená v podstatě měsíční nebo čtvrtletní daňové přiznání.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 3 dny
Před 3 dny
Před 22 hodinami
Před 22 hodinami
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Před 1 rokem
Před 1 rokem