Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Osobní finanční plán: Jaké jsou tři úrovně, které musíte vyplnit?

Petr Christov
Před 12 roky

Pod pojmem „investor“ si zpravidla představíme někoho, kdo disponuje vyšší částkou peněz, kterou následně používá tak, aby mu vynesla další peníze. Investorem se chce stát nepochybně velká řada lidí, samotné slovo investor má takový atraktivní nádech. Někdo si však neuvědomuje, že investování je především plán.

Tři úrovně finančního plánu

Pokud si chcete sestavit vlastní investiční plán, je třeba mít na paměti několik věcí. Tento plán by se měl skládat z tří úrovní. První je jeho zabezpečenost. Druhá úroveň se týká vaší bezstarostnosti a poslední bohatství. Abyste věděli, které části plánu se máte věnovat nejvíce, je třeba se na chvíli zamyslet, co je pro vás nejdůležitější. Pokud chcete v životě hlavně bezpečí, pracujte nejvíce na první rovině. Jestliže chcete dosáhnout opravdového bohatství, pak se zabývejte třetí úrovní.

V plánu pro zabezpečenosti by určitě neměl chybět penzijní fond, v brzké době stejnak bude povinností si odkládat prostředky na vlastní důchod. Také byste si měli vytvořit nějaké rezervy, jeho výše je různá a individuální, obecně se doporučuje záloha ve výši tří až šestinásobku měsíčních výdajů. Tyto peníze byste měli mít na běžném nebo spořícím účtu, určitě musí být snadno dostupné. Pokud vám to přijde žádoucí, můžete do svého portfolia také zahrnout životní nebo úrazové pojištění.

Plán pro bezstarostnost je pak dalším stupněm, proto by měl být více progresivní. Můžete sem zahrnout investování do podílových fondů, dividendových akcií, dluhopisů a menších nemovitostí. Nabízí se zde poměrně široké možnosti. Část peněz byste určitě měli mít v cenných papírech, vyplatí se pořídit si akcie takzvaných nezničitelných firem.

Inzerce

Tyto firmy jsou zpravidla nějak podporovány státem, nebo tvoří přímo jeho důležitou součást, typickým příkladem je třeba ČEZ. U těchto podniků je velmi nepravděpodobné, že jejich akcie spadnou až na nulu. Navíc vyplácejí poměrně zajímavé dividendy, což představuje pěkný pasivní příjem. Také můžete zapřemýšlet o zřízení nějakého stavebního spoření.

Poslední plán se týká bohatství. Sem patří hlavně větší nemovitosti a různé byznysy. Záleží čistě na vás a vaší fantazii a podnikavosti, co sem zahrnete a jak tento plán sestavíte.

Pokud si na sestavení vašeho finančního plánu netroufáte nebo nemáte čas, můžete využít pomoci profesionálních poradců. Takového člověka však vybírejte nadmíru opatrně, ne všichni vám nabídnou produkty, které budou nejvýhodnější pro vás.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Petr Christov

Odjakživa vášnivý čtenář a pisatel prozaických textů, v poslední době také tvoří marketingové texty pro internetové projekty.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

braverman-babinec-web

E-commerce: S čím se nyní potýkají české e-shopy? | Tomáš Braverman a Patrik Babinec

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing