Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak být o 20 % produktivnější?

redakce
Před 9 roky

Odeslat maily, sepsat smlouvy, vystavit faktury, proplatit faktury, jednat s partnery, hledat zákazníky, snažit se je zaujmout něčím jedinečným – něčím navíc, do toho sledování konkurence, dohadování se s dodavateli, reklamace atd. – každodenní činnosti podnikatele. A práce nikdy neubývá. Spíše naopak. Zato energie ubývá, a to často dost citelně.

Vyhnat produktivitu na maximum. Protože vyšší produktivita, to jsou vyšší příjmy a o ty jde v podnikání především. Ovšem po pár hodinách v práci zjistíte, že vám docházejí síly. Stanete se nesoustředění, zíváte, bolí vás za krkem, začínáte přemýšlet nad odpočinkem a práci věnujete jen minimum své síly. To je jasná chyba a tratit na ní budete jen vy. A také se za to budete obviňovat, protože uvidíte, že konkurence je na tom lépe, že vám tak nějak ujíždí půda pod nohama. Což je zcela zbytečné a my si ukážeme, jak z toho ven.

Prohlášení světové zdravotnické organizace

Produktivitu můžeme zvednout správnou stravou. Je to jako s automobilem. Pokud do něj budete lít podřadný benzín, špatný olej, moc toho nenajezdíte. Po pár desítkách kilometrů automobil prostě škytne a už se ani nehne. „Správné stravování může zvýšit produktivitu člověka až o 20 %,“ tvrdí WHO.

A z toho vycházejme.

Inzerce

  • Tip první – Hnacím motorem naší energie je glukóza. A ta je prakticky ve všem. Ale její kvalita je v každé potravině jiná. Pokud si k snídani dáte koblihu, dosáhnete glukózového šoku. Glukóza se velmi rychle uvolní, dodá mozku energii, ale pouze na 20 až 30 minut. Pak nastane útlum. Na druhou stranu z ovesných vloček se glukóza uvolňuje postupně a dodává energii rovnoměrně, průběžně. Z toho plyne, že je vhodnější zaměřit se na potraviny obsahující vyšší množství přírodní glukózy. Produktivita díky tomu skutečně citelně stoupne.
  • Tip druhý – Pravidelnost stravování je základním kamenem. Pokud vynecháváte snídani, připravujete se o energii. Pokud jíte jen ve chvíli, kdy si utrhnete trochu času, připravujete se o energii. Je důležité stanovit si harmonogram. V sedm ráno snídaně, ve dvanáct oběd, v šest navečer večeře. A mezi hlavními jídly výživné svačiny. Tělo si zvykne přijímat stravu v naučeném režimu a bude dodávat energii rovnoměrně.
  • Tip třetí – Nepřecpávejte se. Přeplněný žaludek spotřebuje nesmírné množství energie na trávení. Energie pak chybí mozku. Přejedený člověk je malátný, ospalý a až nezdravě neproduktivní.
  • Tip čtvrtý – V ledničce či ve špajzu dávejte do popředí potraviny, které podporují produktivitu, nakopávají mozek. Brian Wansink uvádí, že je daleko pravděpodobnější, že sáhnete po potravině, která je v popředí, než po té, která je až vzadu, z dohledu. Je to trik, který skutečně funguje, vyzkoušejte ho. Co oči nevidí, produktivitu nebolí.
  • Tip pátý – Je důležité věnovat pozornost správnému výběru potravin. Podle WHO jsou nejvhodnější a pro mozek nejlepší tyto potraviny: hořká čokoláda, ořechy, semena a ryby. Snažte se svůj jídelníček zaplnit právě jimi.

Roy F. Baumeister provedl experiment, jehož výsledek je všeříkající.

Akce proběhla na jedné americké škole. Žákům bylo řečeno, ať jedno ráno vynechají snídani. Po příchodu do školy jedna polovina žáků dostala výživnou snídani, druhá zůstala o hladu. Pozorovatelé, kteří nevěděli, do které skupiny které dítě patří, pak přesně určili, které děti jedly a které ne. Děti, které snídaly, byly totiž pozornější, nezlobily. Ty ostatní ano. Dopolední svačina pak chování a pozornost dětí sjednotila.

Podnikatel s vynechanou snídaní nejspíš nezlobí. Ale jeho pozornost začne po chvíli práce doslova kolabovat. Protože tělo prostě nemá kde tu energii brát a mozek jede v úspornějším režimu. Což se citelně odrazí na produktivitě.

Erik Bakery a jeho rady, jak přežít den

Američan Erik Bakery provozuje nejznámější blog věnující se výživě. Jeho radami se řídí celebrity, vrcholoví sportovci, elitní podnikatelé, manažeři i obyčejní lidé. Co se týká stravy, je Erik Bakery prostě autorita. Co radí?

„Jdeš jíst s přítelem, který má nadváhu? Budeš jíst víc. Jdeš do restaurace, kde obsluhuje servírka s nadváhou? Budeš jíst víc. Jsi žena a jdeš jíst s mužem? Budeš jíst méně. Je v menu skutečně široký výběr? Budeš jíst víc.“

Další faktory zvyšující produktivitu

Je jasné, že míra produktivity neleží pouze na správné stravě. Ano, je to základní kámen, na kterém lze stavět, ale není to jediný kámen. Představme si ve stručnosti další faktory ovlivňující vaši energii.

  1. Fyzická kondice – vyděláváte přes internet? Mobilní telefon je váš hlavní nástroj výdělku? Je váš domov i kanceláří, kde trávíte většinu svého času? Proto denně, opravdu denně cvičte. Aktivně sportujte. Běhejte. Tělo se musí utužovat, musí být silné. Pokud byste trávili celý čas jen shrbeni nad počítačem, dostaví se zdravotní problémy a ty produktivitu citelně snižují.
  2. Spánková kultura – nepřetahujte se příliš. Pokud se tělo hlásí o odpočinek, prostě práci nechte ležet a lehněte si. Věnujte zvýšenou pozornost kvalitní matraci, dobře provětrané místnosti. Pokud máte tu možnost, vyhoďte budík z okna a spěte tak dlouho, jak vaše tělo potřebuje. A pozor na polohu při spánku. Nejnevhodnější polohou u podnikatelů z domova je často užívaná poloha s hlavou zabořenou do klávesnice a s nohama pod židlí. Taková poloha vám na zdraví a produktivitě příliš nepřidá.
  3. Udělejte si pořádek ve vztazích – lehce se to řekne, ale špatně provede, že? Snažte se přesto žít harmonický život. Hádky se pokuste brzy urovnat. Dusná atmosféra vám vezme část energie. Napětí ve vztazích je příčinou nesoustředěnosti, nedbalosti a špatné nálady. Pro podnikání to nejhorší z nabídky.

Než změníte jídelníček

Zamyslete se na chvilku. Kde děláte chybu? Vezměte si do ruky papír a tužku a zapište si svůj všední den. Kdy a kolik jste toho snědli. A hlavně, co jste jedli.

  • Jako ve všem volte rozumnou střední cestu. Přechod na zdravou stravu (např. RAW Food) může být spojen se zdravotními problémy. Zvykejte své tělo postupně.
  • Seznamte svou rodinu a přátele s tím, co máte v plánu. Je-li to možné, přesvědčte je, aby do toho šli s vámi. Ve více lidech se problém zvládá lépe.
  • Sepište si seznam „vhodných“ potravin a ten noste vždy u sebe.
  • Pozor na experimenty. Podle studie jeden milion lidí v Česku trpí alergiemi. Nepatříte mezi ně? Dávejte si pozor. Alergická reakce produktivitu nezvyšuje!
  • Menší porce je vždy lepší než větší.
  • Nezapomněli jsme na něco? Ano – hlavně ať vám chutná!

Co na to Eric Bakery? „Jídlo zlepšuje náladu. Dva cheeseburgery = jeden orgasmus. Tak to prostě je.“ Přečtěte si náš speciální rozhovor o zdravé výživě. Najdete v něm spoustu inspirace.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: redakce

Den co den píšeme, točíme a nahráváme nový obsah na MladýPodnikatel.cz, který provozujeme.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

braverman-babinec-web

E-commerce: S čím se nyní potýkají české e-shopy? | Tomáš Braverman a Patrik Babinec

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing