Když vidíte na ulici hezkou holku, ohlédnete se za ní a řeknete si, jak krásně vypadá. Přemýšlí však někdo nad tím, jak vypadá, když se ráno probudí? Kolik času stráví v koupelně u zrcadla se svým make-upem, řasenkou, tvářenkou, tužkou na oči, krémem na obličej, kulmou, fénem a žehličkou na vlasy? Přemýšlíme stejně, když vidíme úspěšného bohatého člověka?
Lidé s oblibou prezentují svou lepší stránku. Co se ale skrývá za tím, už okolí nevidí. Proto by každý chtěl podnikat, protože si myslí, že je to ideální. A když narazí na první vážnou překážku, řekne si, že nemá tolik štěstí jako ostatní. Není to pravda.
Podnikání je těžké a má svoje rizika. Kdyby nemělo, podnikal by každý. I u dobře fungující firmy má majitel často chuť s tím vším praštit. Je to přirozený proces. Nejdůležitější je mít kontrolu nad svými emocemi.
Udělejte si malý pokus. Zapisujte si každý večer náladu z uplynulého dne. Co se ten den vydařilo a co naopak ne. Mně osobně nejvíce potěší, když dostanu velkou zakázku a klientům se výsledky mé práce líbí. Poté hodnotím za 9 nebo 10. Samozřejmě jsou i chvíle, kdy nastanou problémy a ten den se pokazí všechno co se dá. Takové označuji jako 1 nebo 2. K číslům můžete připisovat i důvod nálady. Dělejte to minimálně měsíc a výsledek vás překvapí. Tento test jsem dělal po dobu čtyř měsíců. Čísla jsem pak přepsal do Excelu a zde je graf z března 2010.
U všech z nás se nálada pravidelně střídá, ale jen málokdo si její pravidelnost uvědomuje. Když máme špatnou náladu, tak se v průběhu 3-4 dnů změní v dobrou. Nelze být pořád šťastný ani smutný. Možná vám to přijde moc jednoduché a nepodstatné, ale než začnete řídit druhé, naučte se nejprve ovládat sami sebe.
Člověk si ze své minulosti pamatuje především negativní vjemy. Pamatujete si, jak jste se rozešli s holkou, jak jste propadli u zkoušek a jak vás odmítli u pracovního pohovoru. Tyto myšlenky silně ohrožují vaše možnosti uspět. Když pak přijde příležitost k rozjetí byznysu, co udělá ze setrvačnosti váš mozek? Vidí jeden neúspěch za druhým a máte o to větší pocit, že to nedokážete.
Rozhodnete-li se podnikat, řeknete o svém nápadu těm lidem, kteří vás znají nejdéle. A to jsou právě ti, kteří znají nejvíce vašich průšvihů a neúspěchů. Nejdříve se zhrozí, co že to chcete dělat a pak vás přesvědčí, že na to nemáte. Znáte takové lidi, když se s nimi bavíte o podnikání?
Z hlediska podnikání se musíte stát velmi jednoduchými lidmi. Když mě něco napadne, tak to prostě zkusím udělat a nepřemýšlím nad tím, jak se mi minulý projekt zhroutil. Nejlepší systém výuky je dělat chyby. Na tomto principu funguje autoškola. Pustí nezkušeného řidiče do provozu a kárají ho za vše, co udělá blbě. Říkat mu předem a v klidu všechny teoretické základy by bylo beznadějné. I to je důvod, proč mnoho vysoce vzdělaných lidí nemůže po škole najít práci. Ze života znají jen teorii.
Tomáš Baťa na začátku přišel o všechny rodinné peníze. Jel na šest měsíců do Ameriky, kde pracoval jako dělník u pásu v obuvnickém průmyslu. Poté se vrátil zpět a zkusil to znova. Povedlo se.
Nejlepší prodejce životních pojistek na světě Frank Bettger prodal svou první pojistku až po devíti měsících své usilovné práce.
Ivo Toman se při startu truhlářství dostal do milionových dluhů. Po večerech dělal podomního prodejce, aby měl na platy zaměstnanců a zaplacení dluhů. Dnes má úspěšnou firmu Taxus lerning a školí podnikatele po celé ČR.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.
Před 5 dny
Před 5 dny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 2 týdny
Před 3 týdny
Před 3 týdny
petr
Před 12 roky
A neúspěšný podnikatel brečí pořád no. Vidím to sám na sobě…
Odpovědět »
Jiří Rostecký
Před 12 roky
Ale no tak, Petře. To zní hodně sebekriticky. Kdybyste chtěl využít svoje nezdary a podělit se o zkušenosti, můžete nás kontaktovat. :)
Odpovědět »
Jhareik
Před 12 roky
Dobrzy wieczf3r!Nikt nie musi tak się zachowywać…Dziś poadzcs przypomnienia oświęcimskiej tragedii Marian Turski wyraźnie powiedział, że tylko dzięki empatii można było tam przeżyć!Warunki wspf3łczesne od nikogo w Polsce nie wymagają takich wyborf3w jak kiedyś w czasie wojny, stalinowskich represji czy odnowy po 1956.“Niesforne Dziecię Gutenberga“
Odpovědět »