Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

GPS lokátory: Jak mohou pomoci vašemu podnikání a pro koho jsou užitečné?

Oldřich Škranc
Před 11 roky

Neštěká a nekouše, ale přesto hlídá. GPS lokátor vám vždycky řekne, kde právě jsou vaše auta. Chrání je před krádeží, monitoruje jejich pohyb a dokonce i vyplňuje knihu jízd. Nešetří tedy jen vaše nervy, ale i cenný čas. A co teprve když k jednomu autu přibudou další a najednou máte na starosti celý vozový park…

Když už si pořídíte firemní auto, samozřejmě o něj nechcete přijít. Logicky také chcete vědět, kde právě vaše auto je – jestli váš zaměstnanec jede opravdu za zákazníkem nebo zda náhodou zrovna neparkuje před svou oblíbenou restaurací. A v tom vám může pomoct GPS technologie. Nemáme však na mysli navigační zařízení známé jako „džípíeska“.

Mluvíme o GPS lokátoru, zařízení, které funguje jako přijímač družicového signálu pro zjištění polohy a zároveň i jako „vysílač“ dat. Tato data zasílá přes mobilní síť na vzdálený server. Tam si je můžete pohodlně prohlížet díky jednoduché aplikaci. Zároveň se také tato data automaticky zapisují do elektronické knihy jízd, takže vám odpadne jedna administrativní starost navíc.

Ušetřete pětinu nákladů

Když máte GPS lokátor, není už tak lehké zneužít vaše auto k černým jízdám – a to zejména tehdy, když k GPS lokátoru přidáte i identifikační čipy pro rozpoznání řidiče. Pak jednoduše poznáte, že váš zaměstnanec jel někam, kam jet určitě neměl anebo to vzal k cíli své cesty zajímavou oklikou. Podle některých odhadů je takto auto zneužíváno při každé páté jízdě – snadno si tak spočítáte, že každá taková jízda pak pro vás představuje o 20 % nákladů navíc.

Inzerce

Tím ovšem výčet možných úspor při použití GPS lokátoru nekončí. Protože se také dozvíte, kdy a kolik řidič natankoval, a snadno se dopátráte i dalších věcí. Třeba pomocí průtokoměru můžete sledovat spotřebu paliva, a tak rychle zjistíte, jestli vám palivo „záhadně“ nemizí. Anebo z dat o otáčkách motoru nebo z tachometru vyčtete, jestli řidič náhodou nejezdí příliš agresivně, a tedy i neekonomicky. V neposlední řadě vám náklady ušetří i automaticky vedená elektronická kniha jízd – když svůj čas nemusíte věnovat jejímu pracnému vyplňování.

kalendar-elektronicka-kniha-jizd

Auta online: co všechno o nich víte

Pohyb svých aut můžete sledovat přes aplikaci ve vašem webovém prohlížeči, a to i ve vašem smartphonu (Android nebo iOS). Svá auta vidíte stále na mapách Google, a to v reálném čase. S pomocí integrované funkce Street View také můžete okamžitě vidět aktuální fotografii místa, kde třeba řidič zrovna zastavil. Na parkovišti před sídlem zákazníka? Anebo před nějakým vábným pohostinským zařízením?

A co všechno se tu ještě dozvíte? Nejen polohu vašich vozů kdekoliv v Česku i v Evropě. GPS lokátor zasílá na server i data o rychlosti, době jízdy nebo stavu tachometru. Stáhnete si odsud přehledné reporty v různých formátech, které vám nabídnou perfektní časový přehled o vozidlech – kdy pracovník vyrazil, kdy se vrátil či kolik času strávil u zákazníka. Také tu snadno oddělíte soukromé jízdy od služebních.

Aplikace vám navíc umožňuje sledovat, kolik se tankovalo a kolik se spotřebovalo pohonných hmot nebo vás upozornění na STK. V neposlední řadě si knihu jízd pohodlně vytisknete pro finanční úřad bez nutnosti dalších úprav. Jednoduše řečeno máte spoustu informací pro to, abyste měli svá auta i zaměstnance nejen lépe pod dohledem, ale abyste jim mohli jejich cesty efektivněji plánovat s ohledem na účelné využití pracovní doby.

gpsdozor-mapy

GPS jako past na zloděje?

Auto, které můžete sledovat, se špatně krade. Když už má tedy někdo tu smůlu a o krádež vašeho auta se pokusí, jeho objevení je otázkou několika kliknutí myší. Jak už totiž bylo řečeno, GPS lokátor je instalován skrytě a nedává o sobě nijak vědět. Při neoprávněném rozjetí auta vás také může přístroj prozvonit nebo vám poslat varovnou SMS. Vám ale může jít i o to, aby dotyčný s vaším autem vůbec neodjel. I to je samozřejmě možné pomocí imobilizéru, takže vůz se zloději nepodaří nastartovat, dokud se řidič neidentifikuje pomocí čipu či nestiskne tajné tlačítko. Také lze využít softwarového hlídání, které vás upozorní na situaci, kdy auto opustí vymezenou oblast pohybu. Možná je i kombinace s běžným autoalarmem.

Sledování vozidel není stalking

Na Internetu naleznete celou řadu GPS lokátorů. Některé se dokonce celkem bez obalu nabízejí i k nezákonnému stalkingu, třeba při sledování vlastního partnera. My tu ale mluvíme o etickém využití této technologie, nikoliv tedy jako o nástroji bezdůvodného špehování a šikany. Podle toho také doporučujeme vybírat poskytovatele. Ne všechny systémy umožňují navíc vedení elektronické knihy jízd nebo jiné funkce popsané v tomto článku. Proto je dobré si dopředu zjistit všechny dostupné funkce, reference a teprve potom si vybrat.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Oldřich Škranc

autor článku je provozní a marketingový manažer GPSDozor

Komentáře

Aleš Procházka

Před 7 roky

Dobrý dem,
Každé šmírování je nepříjemné a mravně nepřijatelné. Pokud neumíte udělat pořádek mezi zaměstnanci kteří kradou jste neschopní. Můj vedoucí nepotřebujete GPS k tomu aby věděl, že z Prahy do Brna je to cca 210km a že to trvá cca 2,5h. Pokud napíšu něco jinného chce to vysvštli i bez GPS. Pokud máte kolektiv zaměstnaců kteří kradou nevím proč je zaměstnáváte. Ti, kteří nekradou se budou zavedením této technlogie cítit uraženi.

Odpovědět »

Karel Balek

Před 7 roky

Udělal jsem tu chybu, že na začatku podnikání jsem o lokatorech nepřemýslel. Důvěroval jsem lidské poctivosti, což bylo hloupé. Dneska po nakladech na benzín vidím, že pracovnici využivají auta nejen pro pracovní účely a hledám nějakou příznivou nabídku.

Odpovědět »

Michal Kubiček

Před 7 roky

Hlavně abys se dival nejen na ceny, ale i na kvalitu. Nákup těch levnějšíh lokatorů je trošku rizikantní, protože nejsou ony moc přesné, a lokalizáci ukazují s velkými odchylkami. Asi pochopitelné je, že může to nasledovat zbytečnymi konflikty s pracovníky. Na druhou stranu, nakupovat ty nejdražší lokatory také nemá smysl, musíš postupovat rozumě.

Odpovědět »

Karel Balek

Před 7 roky

Doufám, že dokážu najít kompromis mezi cenou a kvalitou, není to ale jednoduché. Doposud asi nejlpší co jsem našel jsou lokatory od spyshop24.cz ale to je asi populární obchod, a možná proto jsem ho tak rychlé našel.

Odpovědět »

Tomáš Tomáš

Před 7 roky

Ten je znamý, ale to pravděobodoně z toho důvodu, že je i dobrý. Nikdy jsem nic od nich nekupoval, ale vidím hlavně pozitivní názory. Ale měl bys se podívat jak to dopada ve srovnání s jinými obchody toho typu.Udělat seznam, atd. Ale asi o tom víš, když jseš mladý podnikatel :P

Odpovědět »

Karel Balek

Před 7 roky

To všechno jsem udělal, a zvolím si ten Spy Shop 24, nicméně díky za návody :)

Odpovědět »

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký

daniel-musil-web

Revenue operations: Co to je a proč by to vaše firma měla řešit? | Daniel Musil (AITOM)

jiri-jemelka-web

Roste vám konkurence? Jak to na to reagovat? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
jiri-rostecky-topline3

TOP Line #3: Rostou ceny reklamy i tržby e-shopů | Petr Miklík (Grizly) a Ondřej Chvojka (Shoptet)

Premium Nyní zdarma
jirkovi-klienti-3

Jirkovi klienti #3: Úspěšné podnikání neexistuje

Premium
jiri-navratil-web

Dr. Max roste. Co ho odlišuje ve velmi konkurenčním prostředí? | Jiří Navrátil

jaroslav-pokorny-web

Růst malé firmy na miliardu. Co je potřeba změnit? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)