Finance jsou základem každé ekonomiky státu, ale i každé společnosti či domácnosti. Nadále blízce souvisí s dalšími odvětvími práva a to zejména práva správního, obchodního, občanského, pracovního. Proto si myslíme, že by nebylo záhodno o tomto tématu napsat článek, který by se hodil jak podnikatelům, tak lidem, kteří se s tímto tématem nesetkávají v takové míře.
Jsou to vybrané právní normy, které opravňují stát a jeho veřejnoprávní subjekty k manipulování s financemi státu a státním rozpočtem, tedy určitý okruh práv a povinností jak s nimi nakládat.
Finanční právo spadá do práva veřejného, z čehož vyplývá, že je každé fyzické a právnické osobě umožněno do tohoto práva nahlížet a být informován o jeho fungování a kontrole nad vykonáváním této činnosti.
Vrcholnými a ústředními orgány s celorepublikovou působností jsou Ministerstvo financí a Česká národní banka, územními finančními orgány jsou finanční ředitelství a finanční úřady.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Finanční činnost je prováděna nejen státem, státními a veřejnoprávními orgány, ale také řadou nestátních institucí (banky, pojišťovny, penzijní fondy a další).
Strukturu finančního práva rozdělujeme na státní rozpočet, rozpočtovou soustavu (více o státním rozpočtu), zdroje rozpočtových příjmů, které obsahují důležité složky, jako jsou daně, poplatky, cla, které jsou důležité a mají velký význam pro příjem do státního rozpočtu.
Daň je zákonem určená povinná platba pro fyzické či právnické osoby do veřejného rozpočtu.
Plátce tohoto poplatku musí daně platit v penězích a nikoli v naturáliích či formou roboty jak dříve bývalo zvykem.
Daně představují podstatnou část příjmů pro stát a dá se říci, že jsou primárním zdrojem státního rozpočtu. Samozřejmě by většina z nás chtěla, aby byli daně co nejnižší. Bohužel si mnozí z této většiny neuvědomují následky snížení daní, jako je kupříkladu zvětšující se státní finanční schodek a prohlubující se propast státních dluhů.
Daně přímé odčerpávají část příjmů poplatníka podle jeho majetkových poměrů. Jsou vyměřovány podle zákona O dani z příjmů fyzických a právnických osob. Určitě někteří z vás přemýšlíte nad tím, jak byste zkritizovali daňový systém v České republice. Ale jestliže vezmeme v potaz odčerpávaní daně dle majetkových poměrů, tak nemusíme zoufat a radikálně se stavět proti tomuto systému, neboť v jiných zemích se daně odčerpávají podle jiných kritérií, které by nám jistě byly méně příjemné než tento.
Daně nepřímé jsou vybírány v ceně zboží a služeb a vyplývají přímo ze zákona. Tato záležitost se týká každého z nás. (Většinou bývají jednou z předvolebních slibů v předvolební kampani)
Daň nelze vyměřit ani vymáhat po uplynutí tří let od konce kalendářního roku, kdy byl poplatník povinen zaplatit. Tedy po uplynutí této doby právní vykonavatelnost zaniká a plátce daní nemusí tuto částku uhradit.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 2 dny
Před 2 dny
Před 3 týdny
Před 3 týdny
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 3 měsíce
Před 3 měsíce
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc