Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Digitální nomádi aneb Neomezené cestování jako jedna z výhod online podnikání

Inzerce

Inzerce

Stačí vám k vaší práci počítač a telefon? Netrávíte 8 a více hodin v zaměstnání? Můžete svou pracovní dobu trávit kdekoliv se vám zachce? Tak proč ji trávit doma?

Inzerce

Když je u nás v zimě -20 °C, proč neodletět třeba na Madeiru a neužít si jaro? Nebo na jeden z Kanárských ostrovů tvořit svou práci na pláži u moře? Proč jaro netrávit v zelených a rozkvetlých Alpách a na podzim si nevychutnat čerstvý vzduch v Norsku? A nebo proč necestovat ještě kousek dál, například do Mexika nebo třeba do Indie či na Nový Zéland?

Co nebo kdo jsou digitální nomádi?

Digitální nomádi jsou lidé, kteří podnikají, ke svému podnikání potřebují pouze počítač, internet a telefon, a rozhodnou se, že svou práci můžou a budou dělat z jakéhokoliv jiného místa na světě. Jedinou podmínkou je, aby na daném místě bylo připojení k internetu.

Digitální nomádi jsou „internetoví podnikatelé“ na cestách.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Proč je to tak jednoduché?

Proč je tak jednoduché na pár týdnů, nebo dokonce měsíců, odjet? Představte si, že takto cestujete jen po České republice. Že jedete třeba ke kamarádovi, k sestře, k bratranci, pod stan… Není to nic těžkého, že? Prostě si sbalíte notebook a telefon a jedete. A jaký je rozdíl v tom, jestli při tom cestování překročíte hranice? Dá se říct, že celkem žádný.

Já sama jsem kdysi žila a pracovala na Kypru. Ano, byla jsem tam jen 6 měsíců, ale můžu říct, že je to stěhování jako každé jiné. Stejné, jako bych se stěhovala do jiného města v České republice. Samozřejmě za předpokladu, že si s sebou neberu nábytek.

A proč to tak jednoduché není?

Ovšem jsou zde i různá úskalí. Hodně záleží na tom, kam se chcete vydat. A taky na tom, kolik do toho hodláte investovat peněz. Ano, určitě nějaké počáteční náklady mít budete. Například letenka či jízdenka, ubytování (hotel, hostel, studio, apartmán, byt, vilka – podle toho, kolik vás bude…), doprava z letiště, pořízení místní SIM karty (pokud se chcete zdržet déle), očkování (pokud se chystáte do nějaké rizikovější oblasti)…

Jakou oblast zvolit?

To záleží jen na vás. Pokud o vycestování uvažujete, určitě máte nějaké vysněné místo, kam byste se chtěli podívat. Předpokladem je, abyste tam mohli dělat svou práci, takže by tam mělo být dostupné připojení k internetu.

Pokud nejste zběhlí cestovatelé, doporučila bych pro začátek nějaký bližší cíl, v rámci Evropy. Zjistíte, co a jak dělat a nedělat a na co se připravit, a příště, až se odhodláte o kousek dál, budete o něco zkušenější.

Zůstat na jednom místě nebo cestovat?

Tohle je důležitá otázka. A je dobré si to ujasnit, než vyrazíte. Obojí má své kouzlo.

Pokud se rozhodnete zůstat na jednom místě, zažijete určitě méně stresu. Čeká vás pouze jeden nákup letenek, jedno shánění ubytování, jedno hledání nejlepšího obchodu pro vaše běžné nákupy či místa, kde se vám bude dobře pracovat… Budete mít také více času poznat nejen ono místo, ale i místní lidi, kulturu, zvyky atd. A v neposlední řadě najít také třeba dobré přátele. Bude to, jako byste se prostě přestěhovali.

Pokud se ale rozhodnete, že chcete vidět míst více, doporučuji si cestu naplánovat detailně dopředu a držet se plánu. V tomto případě toho určitě uvidíte, poznáte a zažijete víc. Ovšem s každým přesunem budete znovu a znovu začínat. Nezkušené cestovatele by to mohlo překvapit, unavit, nebo dokonce odradit.

Je důležité…

Je důležité uvědomit si, že nemáte dovolenou a nejste na prázdninách. Musíte dodržovat pracovní disciplínu a pracovat normální počet hodin tak, jako byste byli doma.

Také není příliš dobré žít život turisty – bývá často finančně náročný a delší dobu se nedá zvládnout.

Opravdu dostatek času a úsilí byste měli věnovat výběru místa vašeho pobytu – některá místa mohou být jiná, než si představujete. Musíte zde nějakou dobu žít a pracovat, ale zároveň si toto místo chcete ve volných chvílích užít.

Velice důležité je také naplánovat a dodržovat rozpočet, případně mít nějakou rezervu pro nenadálé situace. Pozor na ztrátu platební karty, v zahraničí by se vám těžko vyřizovala nová a bez ní se mimo ČR k účtu nedostanete.

Co s sebou?

Především věci, které potřebujete k práci. Ostatní můžete při přinejhorším koupit.

Takže hlavně: notebook (internet, Skype), mobil, dobrá věc jsou sluchátka (obzvlášť, pokud vás cestuje víc), něco pro zálohování a v neposlední řadě foťák.

Jak začít?

Jako první krok je třeba se rozhodnout, že vyrazíte. Pak naplánovat kam, jak a na jak dlouho, spočítat náklady, zařídit letenky nebo jízdenky a ubytování. Neměli byste zapomenout informovat své klienty, že tu delší dobu nebudete a budete moci komunikovat převážně přes mail nebo Skype.

A teď už si jen sbalit a vyrazit.

Tak šťastnou cestu!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

petr-macek-web

Průzkum: Jak vidí české firmy svou budoucnost? | Petr Macek (Caflou)

Premium
jan-moravcik-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? Příklad GentlemanStore.cz | Jan Moravčík

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
ondrej-vanek-web

Proč jsou malé firmy tak křehké? A jak to změnit? | Ondřej Vaněk (Blindspot)

gabriela-mrkvicova-web

Zkušená networkerka: Jak v byznysu budovat kvalitní vztahy? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

jan-astary-web

Jak se buduje e-commerce agentura? | Ján Aštary (Dexfinity)

Premium
martin-schovanec-web

Jak otočit kormidlo firmy novým směrem? Příběh Xzone | Martin Schovanec

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
pavel-ungr-web

SEO se hodně změní, Google zaspal, texty z ChatGPT může penalizovat, říká Pavel Ungr

Premium
daniel-kral-web

Amazon. Takhle na něm prodává Dermacol | Daniel Král

jakub-oska-web

Jirka Rostecký o rozjezdu podnikání: Pokud opravdu chcete, cestu si najdete | Jakub Oška (BYMFIT.cz)

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Inzerce