Inspirace pro vaše podnikání a marketing
🔴 Aktuálně: Připravujeme pro vás praktické informace, jak ve vašem podnikání zvládnout aktuální situaci. Speciální rozhovory najdete v této rubrice.

David Grudl (Nette): Infarkt, budování open-source projektů, největší chyba v podnikání

Nenech si ujít další videa:

Jejich smyslem je předat ti inspiraci a know-how od zkušených lidí a podpořit tě tak v podnikání či kariéře. Využij toho a dej lajk:

Video

Mám obrovskou radost z toho, že jsem ve studiu MladýPodnikatel.cz mohl přivítat jednoho z nejvýznamnějších vývojářů v České republice. David Grudl je autorem programovacího frameworku Nette, na kterém vývojáři nejen v Česku, ale i v zahraničí tvoří své webové aplikace.

Nette je dostupné všem zdarma. David tak strávil spoustu let tvrdé práce na něčem, co ostatním poskytl naprosto zadarmo. Jednotlivci i firmy tak mohou na Nette stavět své projekty a vydělávat na nich peníze. Jak ale David sám v rozhovoru přiznává, tento model je velmi nepraktický, protože samotným tvůrcům Nette se nedostává nejen finanční odměny za jejich práci, ale mnohdy ani sebemenšího uznání.

V rozhovoru si tak povídáme o tom, proč David zvolil zrovna model open-source projektu a co nejvíce zbrzdilo růst a vlastně i úspěch Nette.

Mnohem větší radost z Davidovy návštěvy studia mám ale proto, že před pouhým měsíce a půl prodělal infarkt myokardu. Rozebrali jsme proto, jak se mu to stalo, co tomu předcházelo a co by doporučil ostatním, aby se infarktu vyhnuli. Rozhovor najdete i v našem podcastu o podnikání.

Pokud vás Nette zajímá, můžete si o něm přečíst více na jeho webových stránkách. Podpořit Davidovu práci můžete na této stránce. Chtěl bych také uvést, že David za náš rozhovor nijak neplatil a možnost jeho finanční podpory uvádím zcela dobrovolně. Věřím totiž v to, že bychom české úspěchy měli oslavovat a podporovat. A Davidova práce je velkým úspěchem, který se povedlo zopakovat jen několika lidem na světě.

Co se v rozhovoru dozvíte?

 • Jak vzniklo Nette a jak se postupem čase vyvíjelo?
 • Jakou největší chybu David při jeho vývoji udělal?
 • Co jsou největší rizika open-source projektů a jak je řešit?
 • Co vlastně Davida řeší a jak funguje byznys kolem Nette?
 • Proč Davida dostihl infarkt a co mu předcházelo?
 • Jak ho lidé vnímají a jak se Davida pověst liší od reality?

Bonusové video s Davidem Grudlem:

Přidejte si Jirku na Instagramu a získejte tak přístup k unikátnímu obsahu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jaká je největší chyba při vývoji software podle Davida Grudla? Rozhovor s ním najdeš na www.mladypodnikatel.cz. ✌️

Příspěvek sdílený Jiří Rostecký (@jirirostecky),

Poslechněte si i další naše rozhovory:

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 27 let. Hned po střední škole založil svoji první firmu, kterou o několik let později prodal. Dnes se naplno věnuje MladýPodnikatel.cz, který založil ještě při studiích. Provozuje stejnojmenný podcast, který byl v roce 2019 YouRadiem vyhlášen nejlepším podcastem o podnikání. V tomtéž roce ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30pod30. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 3

 1. Michal

  -

  Davide pečuj o své zdraví, abys tady s náma byl ještě minimálně 100 let. Díky moc za Nette. S oblibou hejtuju všechny zmr*ečky co hledají špínu na Nette. Taky jsem nad tím už přemýšlel, proč tu špínu hledají i v celku seriózní programátorské ovečky. Ovečka, která není ničím zajímavá, nikdy nebyla a nebude programátorské guru, nikdy nic vlastního nevymyslela natož nevytvořila. Dali jí ve firmě do rukou Nette a úkoly co má naprogramovat (= nemusela si přes zkušenosti sama přijít na to jak je Nette super). Ale ovečka chce být uznávaná, chce být nečím zajímavá a tak se chytí fráze, že je potřeba “jít s dobou” a Nette je zastaralé a přežité a tím si buduje vlastní auru důležitosti.

  Reply
 2. Petr Hložek

  -

  OpenSource !== svobodný software. Ani jedno neznamená zdarma.

  David udělal kus práce, klobouk dolů. Byl jsem u něj na školení a dozvěděl jsem se hodně nových věcí. Podle mne má pohled na open source zkreslený tím, že je produkt primárně česky. Mám také pár projektů open source, jeden z nich 10+ let, několik tisíc uživatelů z celého světa. Kyž byl problém, byl jsem slušně požádán o opravu, často byl i přiložen velice detailní popis jak chybu reprodukovat. Hnusní na mne byli pouze uživatelé z ČR. Také by Nette dost pomohlo, kdyby popsal problém veřejně dříve, než se objeví tweet, že od nového roku končí s vývojem Nette. Filip Procházka popsal velice dobře: https://filip-prochazka.com/blog/opensource-v-ceskych-podminkach

  K těm spoustám DB, které přešly na omezení. Pokud vím, je jen jedna – MongoDB. Takový PostgreSQL je řádově používanější – je to svobodný software a funguje velice dobře. Existuje několik firem, kde si můžete zaplatit komerční podporu.

  Z Davidova povídání popřád cítím “mně opensource neživilo jak jsem si představoval = open source je špatně”. Neplést open source se svobodným softwarem.

  Reply
 3. Martin

  -

  Celá ta věc je trošku komplikovanější, asi se to nebude hodně lidem líbit, ale Nette či vůbec klasický MVC model v PHP je zastaralý způsob vyvíjení aplikací, dneska se klasicky jede na klientech Javascript s nějakým API volání na backend.

  Nette používá hodně firem historicky, a taky dost média, i když kdyby někdo dneska stavěl redakční systém, tak se možná víc zamyslí nad tím, jestli spíše neohnout WordPress, než to psát na Nette.

  Kdyby David měl tak trošku podnikatelské myšlení, jak říká marketing, tak to prostě podojí. Některé firmy na tom mají stále kritické věci, a potřebují bezpečnostní záplaty, podporu a tak. Veskrze to celé lze posunout do stádia “dojná kráva”, stejně tak, jako to udělal Oracle s Javou. Ať třeba tím, že bezpečnostní aktualizace v otevřené verzi budou vycházet se zpožděním, tak tím, že podpora pro starší verze Nette bude za pořádný balík, a aktuální verze která nebude kompatibilní s tou stávající bude zdarma.

  Asi za to sklidím hodně hates, ale prostě ty možnosti jak podojit ty firmy jsou i nyní. V supermarketu vám brambory za 30 Kč prodají taky víceméně jen díky tomu, že jsou omyté, zabalené a 100m od vašeho baráku, David je sice ten co hlavně tvoří, ale je to jak kdyby prodával ty brambory někde na silnici, to už dnes moc lidí prostě nechce.

  Doba je dnes holt někde jinde, ten svět se posunul. Nette je opravdu v marketingovém stádiu dojné krávy, prostě podojit a začít nový projekt, který bude na dnešní poměry aktuálnější, možná i s tou lepší licencí, jak David říká.

  Já sám osobně s tímhle mám někdy problém. Ve firmách mě spíše kolegové přesvědčovali o nových trendech, a já je nechtěl přijmout, ale nakonec mi nikdy nic jiného nezbylo, teda pokuď jsem nechtěl dělat za 1/2, což nechci.

  To, že na open source se dá vydělat ukazuje třeba i Pepa Průša se svými tiskárnami, které mu kopírovali v Číně, ale on prostě tou perfektní péčí o zákazníky a vysokou kvalitou dokázal konkurovat i těm číňanům.

  Tohle je obecně náš největší problém ajťáků a programátorů, nám schází taková ta orientace na zákazníka, my si chceme dělat to co nás baví, a neřešit blbosti a byznys, jenomže ono to tak prostě nejde. Sám David byl třeba v JV Asii, tak si musel povšimnout, že tam je tak 90% uživatelů na webu díky mobilům, že tam lidi často ani nevlastní počítače.

  Jsou tu jisté trendy, a těm je prostě potřeba jít naproti, jinak člověk zůstane někde v zádu. Osobně přeju Davidovi vše to nejlepší, je super že něco takového vytvořil, ale to obchodní myšlení mu bohužel vážně chybí :(

  Reply

Přidejte vlastní komentářSkrýt reklamu