Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

David Grudl (Nette): Infarkt, budování open-source projektů, největší chyba v podnikání

Vyzkoušejte náš premium obsah

Inzerce

Inzerce

Mám obrovskou radost z toho, že jsem ve studiu MladýPodnikatel.cz mohl přivítat jednoho z nejvýznamnějších vývojářů v České republice. David Grudl je autorem programovacího frameworku Nette, na kterém vývojáři nejen v Česku, ale i v zahraničí tvoří své webové aplikace.

Inzerce

Nette je dostupné všem zdarma. David tak strávil spoustu let tvrdé práce na něčem, co ostatním poskytl naprosto zadarmo. Jednotlivci i firmy tak mohou na Nette stavět své projekty a vydělávat na nich peníze. Jak ale David sám v rozhovoru přiznává, tento model je velmi nepraktický, protože samotným tvůrcům Nette se nedostává nejen finanční odměny za jejich práci, ale mnohdy ani sebemenšího uznání.

V rozhovoru si tak povídáme o tom, proč David zvolil zrovna model open-source projektu a co nejvíce zbrzdilo růst a vlastně i úspěch Nette.

Mnohem větší radost z Davidovy návštěvy studia mám ale proto, že před pouhým měsíce a půl prodělal infarkt myokardu. Rozebrali jsme proto, jak se mu to stalo, co tomu předcházelo a co by doporučil ostatním, aby se infarktu vyhnuli. Rozhovor najdete i v našem podcastu o podnikání.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Pokud vás Nette zajímá, můžete si o něm přečíst více na jeho webových stránkách. Podpořit Davidovu práci můžete na této stránce. Chtěl bych také uvést, že David za náš rozhovor nijak neplatil a možnost jeho finanční podpory uvádím zcela dobrovolně. Věřím totiž v to, že bychom české úspěchy měli oslavovat a podporovat. A Davidova práce je velkým úspěchem, který se povedlo zopakovat jen několika lidem na světě.

Co se v rozhovoru dozvíte?

  • Jak vzniklo Nette a jak se postupem čase vyvíjelo?
  • Jakou největší chybu David při jeho vývoji udělal?
  • Co jsou největší rizika open-source projektů a jak je řešit?
  • Co vlastně Davida řeší a jak funguje byznys kolem Nette?
  • Proč Davida dostihl infarkt a co mu předcházelo?
  • Jak ho lidé vnímají a jak se Davida pověst liší od reality?

Bonusové video s Davidem Grudlem:

Přidejte si Jirku na Instagramu a získejte tak přístup k unikátnímu obsahu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Jaká je největší chyba při vývoji software podle Davida Grudla? Rozhovor s ním najdeš na www.mladypodnikatel.cz. ✌️

Příspěvek sdílený Jiří Rostecký (@jirirostecky),

Poslechněte si i další naše rozhovory:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

jakub-oska-web

Jirka Rostecký o rozjezdu podnikání: Pokud opravdu chcete, cestu si najdete | Jakub Oška (BYMFIT.cz)

martin-jares-web

Zákaznická spokojenost: Co ji nejvíce ovlivňuje? | Martin Jareš (Foxdeli)

demanova-rezort-web

Jak se dělá marketing populárního slovenského rezortu? | Jozef Droppa a Ondřej Lipták

Premium
petr-miklik-web

Ziskovost e-shopu: Jak zvyšovat marže a snižovat PNO? Příklad Grizly.cz | Petr Miklík

Premium
adam-kolesa-web

Jak hledat prostor pro další růst? Takhle to dělá Dáme jídlo | Adam Kolesa

patrik-babinec-web

Balení zboží e-shopů: Jak se v něm odlišit od konkurence? | Patrik Babinec (Skladon)

Premium
martina-bechynova-web

Platí na sítích „náš zákazník, náš pán“? Nastavte komunikaci jako Liftago | Martina Bechyňová

Komentáře

Michal

Před 4 roky

Davide pečuj o své zdraví, abys tady s náma byl ještě minimálně 100 let. Díky moc za Nette. S oblibou hejtuju všechny zmr*ečky co hledají špínu na Nette. Taky jsem nad tím už přemýšlel, proč tu špínu hledají i v celku seriózní programátorské ovečky. Ovečka, která není ničím zajímavá, nikdy nebyla a nebude programátorské guru, nikdy nic vlastního nevymyslela natož nevytvořila. Dali jí ve firmě do rukou Nette a úkoly co má naprogramovat (= nemusela si přes zkušenosti sama přijít na to jak je Nette super). Ale ovečka chce být uznávaná, chce být nečím zajímavá a tak se chytí fráze, že je potřeba „jít s dobou“ a Nette je zastaralé a přežité a tím si buduje vlastní auru důležitosti.

Odpovědět »

Petr Hložek

Před 4 roky

OpenSource !== svobodný software. Ani jedno neznamená zdarma.

David udělal kus práce, klobouk dolů. Byl jsem u něj na školení a dozvěděl jsem se hodně nových věcí. Podle mne má pohled na open source zkreslený tím, že je produkt primárně česky. Mám také pár projektů open source, jeden z nich 10+ let, několik tisíc uživatelů z celého světa. Kyž byl problém, byl jsem slušně požádán o opravu, často byl i přiložen velice detailní popis jak chybu reprodukovat. Hnusní na mne byli pouze uživatelé z ČR. Také by Nette dost pomohlo, kdyby popsal problém veřejně dříve, než se objeví tweet, že od nového roku končí s vývojem Nette. Filip Procházka popsal velice dobře: https://filip-prochazka.com/blog/opensource-v-ceskych-podminkach

K těm spoustám DB, které přešly na omezení. Pokud vím, je jen jedna – MongoDB. Takový PostgreSQL je řádově používanější – je to svobodný software a funguje velice dobře. Existuje několik firem, kde si můžete zaplatit komerční podporu.

Z Davidova povídání popřád cítím „mně opensource neživilo jak jsem si představoval = open source je špatně“. Neplést open source se svobodným softwarem.

Odpovědět »

Martin

Před 4 roky

Celá ta věc je trošku komplikovanější, asi se to nebude hodně lidem líbit, ale Nette či vůbec klasický MVC model v PHP je zastaralý způsob vyvíjení aplikací, dneska se klasicky jede na klientech Javascript s nějakým API volání na backend.

Nette používá hodně firem historicky, a taky dost média, i když kdyby někdo dneska stavěl redakční systém, tak se možná víc zamyslí nad tím, jestli spíše neohnout WordPress, než to psát na Nette.

Kdyby David měl tak trošku podnikatelské myšlení, jak říká marketing, tak to prostě podojí. Některé firmy na tom mají stále kritické věci, a potřebují bezpečnostní záplaty, podporu a tak. Veskrze to celé lze posunout do stádia „dojná kráva“, stejně tak, jako to udělal Oracle s Javou. Ať třeba tím, že bezpečnostní aktualizace v otevřené verzi budou vycházet se zpožděním, tak tím, že podpora pro starší verze Nette bude za pořádný balík, a aktuální verze která nebude kompatibilní s tou stávající bude zdarma.

Asi za to sklidím hodně hates, ale prostě ty možnosti jak podojit ty firmy jsou i nyní. V supermarketu vám brambory za 30 Kč prodají taky víceméně jen díky tomu, že jsou omyté, zabalené a 100m od vašeho baráku, David je sice ten co hlavně tvoří, ale je to jak kdyby prodával ty brambory někde na silnici, to už dnes moc lidí prostě nechce.

Doba je dnes holt někde jinde, ten svět se posunul. Nette je opravdu v marketingovém stádiu dojné krávy, prostě podojit a začít nový projekt, který bude na dnešní poměry aktuálnější, možná i s tou lepší licencí, jak David říká.

Já sám osobně s tímhle mám někdy problém. Ve firmách mě spíše kolegové přesvědčovali o nových trendech, a já je nechtěl přijmout, ale nakonec mi nikdy nic jiného nezbylo, teda pokuď jsem nechtěl dělat za 1/2, což nechci.

To, že na open source se dá vydělat ukazuje třeba i Pepa Průša se svými tiskárnami, které mu kopírovali v Číně, ale on prostě tou perfektní péčí o zákazníky a vysokou kvalitou dokázal konkurovat i těm číňanům.

Tohle je obecně náš největší problém ajťáků a programátorů, nám schází taková ta orientace na zákazníka, my si chceme dělat to co nás baví, a neřešit blbosti a byznys, jenomže ono to tak prostě nejde. Sám David byl třeba v JV Asii, tak si musel povšimnout, že tam je tak 90% uživatelů na webu díky mobilům, že tam lidi často ani nevlastní počítače.

Jsou tu jisté trendy, a těm je prostě potřeba jít naproti, jinak člověk zůstane někde v zádu. Osobně přeju Davidovi vše to nejlepší, je super že něco takového vytvořil, ale to obchodní myšlení mu bohužel vážně chybí :(

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
pavel-ungr-web

SEO se hodně změní, Google zaspal, texty z ChatGPT může penalizovat, říká Pavel Ungr

Premium
karel-novotny-web

Marketing ve firmě: Jak ho nastavit a řídit efektivně? | Karel Novotný

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Inzerce