Daň z příjmu je jedna z nejdůležitějších přímých daní a tvoří podstatný příjem pro státní rozpočet České republiky. Můžeme říci, že s daní z příjmu se setkal téměř každý vydělávající subjekt. Přesto se jedná o daň, jejíž konstrukce je poměrně složitá.
Daň z příjmu v současné době upravuje zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu. Ten rozděluje daň z příjmu fyzických osob a daň z příjmu právnických osob. Příjmem se přitom rozumí nejen příjmy peněžní, ale také nepeněžní (naturální), příjem dosažený směnou nebo darem. Zákon upravuje každou z těchto daní odděleně, ale některé z konstrukčních prvků jsou společné jak pro daň z příjmu fyzických, tak právnických osob.
Poplatníky této daně jsou jednak daňoví rezidenti, tedy fyzické osoby, které mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, a daňoví nerezidenti, fyzické osoby do prvé skupiny nespadající. Rozsah daňové povinnosti se liší právě v závislosti na tomto dělení.
Daňoví rezidenti mají neomezenou daňovou povinnost a daní se jak jejich příjmy ze zdrojů tuzemských, tak i příjmy ze zahraničí.
DoporučujemePremium rozhovory exkluzivně pro předplatitele
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Daňoví nerezidenti naproti tomu zdaňují pouze příjmy ze zahraničních zdrojů.
Předmět daně vymezuje zákon v §3 a následujících a zdanění tak podléhají:
Výpočet základu daně se u jednotlivých druhů příjmů liší. Obecně však můžeme říct, že základem je částka, o kterou příjmy přesáhnou prokazatelně vynaložené výdaje v daném zdaňovacím období. Příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků pak vycházejí ze superhrubé mzdy (celkový úhrn příjmů od jednoho zaměstnavatele navýšený o sociální a zdravotní pojištění).
Sazba daně z příjmu fyzických osob v současné době činí 15% a zdaňovacím obdobím je kalendářní rok.
Poplatníky u daně z příjmu právnických osob jsou jednak organizační složky státu a dále subjekty, které nejsou fyzické osoby. Stejně jako u předchozí daně i zde rozlišujeme poplatníky na dvě skupiny:
Předmětem zdanění jsou příjmy (výnosy) z veškeré činnosti a nakládání s veškerým majetkem kromě výjimek stanovených § 18 odst. 2 zák. o daních z příjmu. Zdanění například nepodléhají příjmy získané zděděním či darováním nemovitosti, movité věci. U subjektů, které nejsou zřízeny za účelem podnikání, nejsou zdaněny mimo jiné také státní dotace.
Daň z příjmu právnických osob se vypočítá jako rozdíl, o který uvedené příjmy převyšují výdaje (náklady) v daném zdaňovacím období. Při zjišťování příjmů a výdajů se vychází z výsledků hospodaření (zisk/ztráta) nebo z rozdílu mezi příjmy a výdaji u poplatníků, kteří nevedou účetnictví.
Daň z příjmu právnických osob v současné době činí 19% ze základu daně, snížená sazba daně 5% náleží investičním fondům, podílovým fondům a některých zahraničních fondům kolektivního investování a sazba 15% u samostatného základu daně. Zdaňovací období stanovuje §17a zák. o daních z příjmu.
Výpočtu daně z příjmu fyzických osob se budeme brzy věnovat v samostatném článku!
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 6 dny
Před 6 dny
Před 6 hodinami
Před 6 hodinami
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce