Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Co dělat po maturitě? Je lepší ležet doma, nebo na sobě pracovat?

Již v několika článcích jsme se věnovali studentům. Psali jsme o přípravách na maturitní ples, rozhodovali se mezi studiem a podnikáním a posuzovali naše očekávání od vysokých škol. Všechny tyto články od vás sklidily kladné ovace, ale teď přichází na řadu téma, jež je velmi aktuální. Co dělat po maturitní zkoušce?

Přes sto tisíc studentů má za sebou již třetí novelizovanou státní maturitní zkoušku. Většina z nich se určitě bude hlásit na vysoké školy, které ale nemohou vzít všechny uchazeče. Důvodem k nepřijetí mohou být jak důvody znalostní, tak důvody kapacitní. Mnoho studentů tedy pohoří a koncem srpna oficiálně ztratí status studenta, což je vyžene třeba na pracovní úřady.

Pracujte na svém životopise

Maturita je zkouškou, která patří mezi základní položky v našich životopisech. V dnešní společnosti je považována takřka za minimum, čeho můžete (resp. musíte) dosáhnout. Zda je to správné či nikoliv, nechme diskuzi jiné. Důležité je i po jejím úspěšném či neúspěšném absolvování pracovat na svém životopise a i nadále se vzdělávat.

Jakákoliv další zkouška, kterou si do životopisu začleníte, vám může usnadnit hledání nového pracovního uplatnění. To platí i o všemožných kurzech, praxích a dalších. Napadá-li vás tedy něco, co můžete začít dělat, a posunout se tak dál, dělejte to. Možností je mnoho:

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Pomaturitní studium

Existuje mnoho možností pomaturitního studia. Jednou z mnoha je studium jazyků. Jazyk je na trhu velmi vítán, a pokud budete v některém z nich dosahovat vyšší úrovně, určitě získáte výhodu, která se počítá. Zároveň ale můžete studovat třeba ekonomii, žurnalistiku, právo a další. Všechny tyto kurzy vám mohou pomoci při dalších pokusech o přijetí na vysokou školu, i když jsou zpoplatněny.

Mnoho kurzů nabízí například Tutor.cz a další. Výhodou je i možnost udržení si statusu studenta (nečeká vás tedy odvádění zdravotního a sociálního pojištění). Jazykové školy stojí kolem 20-30.000 Kč, nicméně mohou vám velmi pomoci rozvinout vaše schopnosti v daném jazyce.

Kurzy

Kurzy a pomaturitní studia jsou skoro to samé. Snad v každém městě najdete nějaké kurzy, některé nabízí i sám pracovní úřad. Přemýšlejte i o rekvalifikaci, pokud vám pomůže získat více možností uplatnění. Mnoho rekvalifikačních kurzů nabízí i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Praxe

Mezi studenty je oblíbená i praxe ve firmách. Nebudeme si nic nalhávat. Musíte mít obrovské štěstí, abyste získali opravdu zajímavou stáž v některé z firem v oboru, do něhož byste chtěli vstoupit. Často tuto možnost vyplňují samy vysoké školy, které svým studentům stáže ve firmách nabízejí. Nic z toho vám ale nebrání to zkusit.

Nebojte se hledat a ptát se. Procházejte inzertní servery. Možná najdete brigádu, možná i zaměstnání. Napište si životopis a posílejte jej do firem, kde hledají nové zaměstnance. Můžete být i kreativní. Sice nemusíte získat práci svých snů, ale můžete nabýt nové zkušenosti, které se v budoucnu neztratí.

Skvělou možností je i uplatnění se v zahraničí. Můžete se tak snadno zdokonalit v jazycích, což vám opět pomůže u dalších zkoušek. Znám ve svém okolí několik případů mladých lidí, kteří se vydali do zahraničí, našli si tam brigádu, přijeli se skvělou angličtinou či němčinou, udělali si státnice a měli výhodu při dalším přijímacím řízení na vysokou školu, kde jim jazyk už nedělal takový problém.

Vzdělávejte se sami

Možností, co dělat po maturitě, je opravdu hodně. V každém případě byste se ale měli vzdělávat, neboť učení se novým věcem maturitou nekončí. Podnikatelé se učí celý život. Čtěte knihy, zkoušejte nové věci a seznamujte se s novými lidmi. Najděte si to, co vás skutečně baví, a v tom se pokuste uplatnit. Maturitní vysvědčení vám neubírá možnost dosažení úspěchu v něčem, v čem se stanete profesionály.

Studovat jazyky nemusíte jen na jazykové škole. Cokoliv můžete studovat sami. Přečtěte si třeba zajímavý článek Michala Kurečky o tom, jak si vypiloval svoji angličtinu.

[poll id=“14″]

Začněte cestovat

Pokud máte finančním prostředky nebo jakoukoliv možnost k objevování nových zemí, využijte toho. Cestování vám pomůže poznat jiné kultury, nové lidi a získat jiný pohled na svět. Je to zároveň motivace k tomu, abyste začali pracovat a finančních prostředky si udrželi. Pokud nemusíte pracovat z domova, pracujte na cestách.

Cestování je jednou z nejlepších možností, jak vyplnit dlouhý volný čas. Kromě zdokonalení se v jazycích můžete zapracovat na své osobnosti a ještě si užít super zábavu.

Podnikejte

Pokud ještě nepodnikáte, zauvažujte nad tím. Trh stále postrádá kvalitní podnikatele, kteří nabídnou svoje služby. Můžete psát texty, provádět korektury, překládat, pomáhat s mnoha dalšími věcmi. Uplatnit se může každý, kdo bude svou práci odvádět svědomitě a kvalitně. Mezi nimi můžete být i vy.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

lukas-chadraba-web

Budoucnost internetu: Co Immersive tech, Metaverse a web3 znamenají pro firmy? | Lukáš Chadraba (DesignDev)

vit-endler-web

Investice přes crowdfunding pohledem investora. Jak nad nimi přemýšlet? | Vít Endler (finGOOD)

Právě vyšlo

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

juraj-harkabuzik-web

Zákaznická podpora: Jak na ni najít nejlepší lidi? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Premium
jiri-hlavenka-web

Krize ve firmě nikoho nebaví. Jak z ní vzejít silnější? | Jiří Hlavenka

Nejoblíbenější

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Komentáře

Josef P.

Před 10 roky

Když si vzpomenu jak jsem hned po dokončení školy šel makat, tak se musím pousmát. Pravda je, že tehdy ještě bylo kam nastoupit, dneska to absolventům nezávidím. Jenže to už je …. mno skoro 16 let :-D Dneska jsou možnosti vzdělávání a podnikání po dokončení školy úplně někde jinde.

Odpovědět »

Majka Koubová

Před 7 roky

Po maturitě jsem si vybrala CEVRO Institut – nabízel obor, který mne hodně zajímal a vyučovali ho na škole fakt odborníci z praxe se zvučnými jmény. To rozhodlo. A byla to dobrá volba, škola mi hodně dala a nebyl po ukončení studia problém sehnat práci.

Odpovědět »

Hanka B.

Před 7 roky

Taky jsem po maturitě zvažovala co dál, když neklapla vysoká. No do práce se mi moc nechtělo, tak jsem si dala na rok kurz němčině u Pelikána v Brně:) Pak jsem stejně vypadla z ČR do Německa, kde jsem pořád. Takže mi ten rok navíc aspoň k něčemu byl.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

jaroslav-baier-web

Prodej firmy: Jak ho zvládnout? | Jaroslav Baier

Premium
john-vanhara-web

John Vanhara: Růst firmy, zaměření na zisk, výběr a řízení lidí

Premium
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

martin-rozhon-1-web

Transakční ekonomika e-shopu: Jak na ni podle Martina Rozhoně?

Inzerce