Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Co byste měli vědět při koupi auta na firmu?

inzerce
Před 2 roky

Koupit auto na firmu se vám nemusí vždy vyplatit. Hlavní roli přitom hraje právní forma podnikání, ale vstupuje do toho řada dalších faktorů. Pomůžeme vám se v tom zorientovat.

Univerzální návod pro každého neexistuje

V současnosti má podnikání spoustu praktických výhod jako dostupnost informací nebo faktury online. Některé úkony spojené s řízením firmy však zůstávají pro podnikatele stále výzvou. Jedním z nich je také koupě auta. Majitelé totiž často stojí před otázkou, co je pro ně výhodnější. Koupit vůz jako fyzická osoba, nebo jej pořídit na firmu a zahrnout do firemního majetku? Výhodou koupě vozidla na podnikání je zejména možnost odpočtu DPH, ta však neplatí pro všechny.

To, jak se rozhodnete, v první řadě záleží na právní formě vašeho podnikání, ale také na tom, zda jste platcem DPH, zda si uplatňujete paušální nebo skutečné náklady a v neposlední řadě také na tom, jestli auto používáte pro soukromé účely.

Způsoby financování firemního vozu

Ať už kupujete vůz za hotovost, nebo na bezúčelový úvěr, okamžitě se stává součástí majetku firmy. Za nové auto si můžete jednorázově odečíst celou DPH, ale do nákladů firmy v roce pořízení půjde jen 20 % z jeho ceny. Jako majitel auta musíte pečovat o všechny povinnosti související s jeho provozem.

Inzerce

Dalším oblíbeným způsobem koupě nového auta je operativní nebo finanční leasing. V takovém případě si auto jen pronajímáte a nejste jeho majitelem. V případě finančního leasingu jej však můžete postupně splácet. Pokud ale o koupi zájem nemáte, zvolte operativní leasing.

V obou případech se nemusíte starat o servis auta. Navíc můžete uplatnit odpočet DPH z každé měsíční splátky.

Komu se vyplatí dát auto do podnikání?

Pokud si uplatňujete reálné náklady, vždy se vám vyplatí pořídit auto na firmu. To platí v obou případech, ať už jste, nebo nejste plátcem DPH. Je to kvůli tomu, že si můžete navýšit náklady minimálně o 60 000 Kč za rok.

V případě s. r. o. nezáleží, zda jste plátcem DPH. Koupě auta se vyplatí tak jako tak. V obou případech si totiž můžete snížit daňovou povinnost skutečnými náklady, nebo paušálem na auto. Pokud jste však plátcem DPH a uplatňujete si paušální výdaje, měli byste si to dobře přepočítat. Vyplatí se to pouze za určitých podmínek.

V případě, že jste OSVČ, která není plátcem DPH a uplatňuje si paušální výdaje, koupě auta na firmu se vám rozhodně nevyplatí. Nevyužijete totiž reálných nákladů na auto a navíc musíte platit silniční daň.

Paušální výdaje do výše 5 000 Kč můžete uplatnit, pokud auto využíváte pouze k podnikání. Pokud jej využíváte také pro soukromé účely, paušální výdaj se krátí o 20 %. Ostatní výdaje na opravu, údržbu, pojistné a další související poplatky je možné uplatnit jen do výšky 80 %.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala