Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Byznys jménem Konec světa. Kolikrát už Země vyhasla a co nás ještě čeká?

Jiří Rostecký
Před 11 roky

Konec světa je obrovský byznys. Obyvatelé Země (a určitě i obyvatelé jiných planet) se bojí o svůj život. Když jim tedy řeknete o blížící se apokalypse, zaujmete při nejmenším jejich pozornost. Ti více důvěřiví začnou psát závěti (komu?) a ostatní třeba mohou utratit peníze v kině. Kolikrát už jsme měli mít na mále?

Konec světa už od jeho začátků

Všechny fámy kolem blížících se konců světa lze přirovnat k přestávce mezi hodinami ve škole. Jakmile začne, všichni už neblaze vyhlížejí její konec. Nelze tedy s přesností určit, kdy přišla první předpověď o totální zkáze na Zemi, určitě to bylo velmi dávno. Už kolem roku 1000 panovalo mnoho přesvědčení o blížícím se zániku všeho živého. Jak vidno, už tehdy to nevycházelo…

Pokud bychom se ale měli přenést do novodobé historie, jednou ze zajímavých předpovědí bude ta od Dorothy Martinové, která prý vyslyšela ufouny a jejich varování o konci světa způsobeném velkou potopou 21. prosince 1954 a nebála se o to podělit s ostatními. V roce 1973 nás zase měla sejmout kometa Kohoutek, jež nese název podle českého astronoma a svého objevitele Luboše Kohoutka.

Pozadu nebyl ani Pat Robertson, který v televizi předpověděl tsunami, jež mělo přijít na západní pobřeží USA. Předpovídal i válku na Blízkém Východě za účasti SSSR.

Inzerce

Byznysmenem roku 1988 lze nazvat Egara C. Whisenanta, který ve své knize „88 Reasons Why the Rapture Will Be in 1988“ varoval, před děním mezi 11. a 13. zářím. Konec světa nenastal, ale Egar se mohl radovat z více než čtyř milionů prodaných výtisků. Svůj byznys se rozhodl rozšířit, a tak předpověděl i konce světa v jiných letech, už však takový úspěch nesklidil.

Marshall Applewhite a dalších 37 členů kultu Nebeské brány se v roce 1997 zabilo, jelikož očekávalo invazi ufounů a je lepší se zabít než bojovat. O rok později měli ufouni navštívit planetku Zemi a vyvraždit vše živé s výjimkou poctivě platících členů církve Church of the SubGenius. V roce 2000 měly nejprve zaútočit počítače, jelikož nedokázaly přenést přes srdce příchod nového tisíciletí, poté mělo dojít ke konjunkci Země, Marsu, Jupitera a Saturnu a ledové devastaci Země. Přežili jsme!

Konců světa následovalo ještě několik. V roce 2003 se Země měla srazit s planetou Nibiru, což vůdkyni jednoho kultu prozradili opět mimozemšťané. V roce 2008 měla podle Ronalda Weinlanda přijít třetí světová válka, jíž Země nepřežije. Mezi poslední neúspěšné konce světa patří odhad Harolda Campinga z roku 2011, další předpověď třetí světové války Ronaldem Weinlandem pro rok 2012 a další.

Dnes je 21. prosince 2012 a to, že čtete tento článek, je znamením dalšího naivního omylu v lidské historii. Mayové se sekli (nebo jsme je zle pochopili) a konec světa opět nenastal. Vyprodaly se kina, napsaly se knihy a vytvořil se další miliardový byznys. Z mnoha katastrof, jež měly zasáhnout Zemi, nepřišla ani jedna (pokud vynecháme ty v české politice).

Není to vtípek, lidé to berou vážně!

Možná se vám zdá, že je to všechno jenom pokus o planý vtip. Není. Jsou lidé, kteří dohadům o konci světa opravdu věří. Na hoře Pic de Bugarah ve Francii lidé s napětím očekávali UFO, které je mělo před koncem světa zachránit. Už dříve se zde UFO opravdu mělo objevit.

Opět se ale jedná i o hezký byznys. Lidé musí někde bydlet a obyvatelé tamního městečka rádi poskytnout svoje přístřešky. Samozřejmě za poplatek.

Češi jsou naštěstí již natolik otrlí, že konci světa příliš nevěří. Jeden ze sta Čechů podle průzkumu společnosti SANEP očekává příchod mimozemské civilizace, přičemž přibližně pětina Čechů vývoj kolem konce světa sleduje. Přes 7 % obyvatel je z této situace znepokojeno. Pouze polovina procenta věří, že 21. prosince opravdu nastane definitivní konec.

Platíme za to všichni?

Asi největším protagonistou letošního konce světa lze označit Rolanda Emmericha, režiséra skvělého katastrofického filmu 2012, ve kterém byly kromě Los Angeles, Washingtonu a Rio de Janeira zničeny i Himaláje, Havaj, Paříž a další místa na Zemi, jež katastrofa ve filmu zasáhla. Film je z roku 2009 a jeho celosvětové tržby činí přes 760 milionů dolarů, podle Wikipedie se řadí na 41. místo mezi nejvýdělečnějšími filmy historie.

Aby toho nebylo málo, k filmu se přidala i stejnojmenná počítačová hra. Samotný film některá kina symbolicky uváděla v čase 20:12.

Tak zase jindy…

Dnes nastal den zimního slunovratu, skončil kalendářní cyklus s názvem Třináctý b’ak’tun. Podle Mayů by měla snad nastat i nová éra lidské civilizace. Nejspíš budeme mezi sebou hodnější, příjemnější a poctivější. Nejspíš skončí války na celém světě a zkorumpovaní politici položí své funkce. Znovu začne NHL a Peake vyháže další generály. Třeba bude svět zase o trochu barevnější, přestaneme se nemít rádi, okrádat se, nadávat si a souložit před svatbou. Kdo ví. Daleko pravděpodobnější ale je, že svět zůstane takovým, jaký si jej uděláme, a brzy přijdou nové předpovědi o našem zániku es er ó.

Zdroje: ČSFD, Wikipedia, Youtube, SANEP, Blesk, Facebook a další

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)