Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Bezpečná doména díky DNSSEC

inzerce
Před 5 roky

Denně navštěvujete internetové stránky a nejste si jisti, jestli jste na stránkách v bezpečí? Chcete vlastní doménu a leží vám na srdci právě její zabezpečení? Víte, jak dochází k podvržení stránek a co tomu dokáže zabránit? Zabezpečení DNSSEC, které zajistí především české domény.

Bezpečná doména díky DNSSEC

Při návštěvě každé internetové stránky je vysoké riziko toho, že se můžete stát obětí nějakého útoku. Takový internetový útok spočívá například v podvržení falešných stránek za účelem zneužití vašich osobních údajů a hesel.

Proti podvržení falešné IP adresy úspěšně působí zabezpečení DNSSEC, které je součástí především českých domén. Díky tomu mají české domény, tedy domény s koncovkou .CZ vysokou důvěryhodnost a vysokou bezpečností jsou známé i ve světě. Takže pokud vybíráte vlastní doménu, tak vsaďte na tu českou.

Inzerce

Tím, kdo provozuje české domény je sdružení CZ.NIC. Sdružení podporuje zabezpečení DNSSEC a pod svým křídlem má také seznam ověřených registrátorů. Výběr registrátora ovlivňuje nejen samotná možnost registrace české domény, ale také poskytování dalších služeb a výhod včetně zabezpečení DNSSEC.

Poskytovatelem zabezpečení a registrátorem také české domény je i firma TELE3. Poskytovatel internetových i telekomunikačních služeb jako například webhosting, serverhosting a další služby. To, že se TELE3 stará především o bezpečné využívání služeb svědčí také fakt, že firma používá protokoly IPv4 a také IPv6 a svoje servery má rozmístěné na nezávislých TLD doménách nejen v ČR, ale také v Německu či v USA.

Jak vlastně může dojít k podvržení falešné stránky, když zadáte do prohlížeče přesnou www adresu? Každé PC zařízení a tedy i to vaše má svoji vlastní a unikátní IP adresu v podobě číselného kódu. V případě protokolu IPv4 jde o čísla oddělená tečkami a v případě protokolu IPv6 jde o řadu čísel a písmen oddělených dvojtečkami.

Abyste nemuseli do prohlížečů namísto názvů www adres psát tyto číselné kódy, tak vzniknul systém DNS, který se stará o to, aby k dané adrese byla přiřazena správná IP adresa. Váš PC se tedy na tuto informaci ptá serveru DNS a ten hledá server, na které se požadovaná IP adresa nachází.

V této chvíli však může dojít právě již k zmíněnému podvrhu stránek a namísto pravé IP adresy útočník uživateli podvrhne adresu falešnou. A právě tomuto podvodu zabraňuje DNSSEC, které k ověření těchto informací používá kryptografii a to formou privátního a veřejného klíče.

Privátní klíč je podepsaný elektronickým podpisem a veřejný klíč ověřuje jeho pravost, takže útočníci, kteří natrefí na zabezpečení DNSSEC se setkají s neúspěchem a podvrh IP adresy se jim nepovede.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)