Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Alternativní peněženky: Jaká je podstata internetových peněz a co jim u nás brání?

Ing. Jiří Knop
Před 12 roky

Nepochopení principu alternativních peněz ve virtuálním světě vede k jejich likvidaci v České republice. Jestli za tlakem na zákonodárců jsou banky nebo platební systémy, je otázkou. Virtuální peníze ale nejsou tím, co by mělo být striktně regulováno. Měly by být volně přístupné, jednoduché a rychlé. Snaha omezit tento platební prostředek povede k zaostávání elektronických platebních systémů u nás a v konečném důsledku o získání trhu zahraničními společnostmi.

Podstata internetových peněz

Internet dávno vyžaduje a používá náhradu peněz. Převody skutečných peněz jsou totiž nákladné, poměrně zdlouhavé a nepříliš bezpečné. Každoročně se dovídáme o zcizení dat uživatelů, o krádežích identit z kreditních karet a nebezpečí při používání peněžních systémů jako je PayPal, AlertPay a další. Pro některé webové stránky je zbytečné, aby se uživatelé připojovali a využívali služby pomocí skutečných peněz. Proto zavádějí různé body, žetony, platidla a další obdoby peněz. Při využívání her se kupují úrovně, možnosti a rozšíření.

Proto vznikla myšlenka zavést internetové platidlo, kterým by se obchodovalo a platilo přímo. Bez nutnosti vždy do převodu zaplést koruny, dolary nebo eura.

Internetová peněženka

Mezi poskytovatelem internetových peněz a uživatelem vznikne dohoda, která obsahuje směnný kurz. Za určité finanční prostředky si zájemce nakoupí virtuální valutu, a tu má ve svojí virtuální peněžence. Naopak poskytovatel se zaváže tyto body vyměňovat zpět za peníze. Uživatel vstoupí do internetové obchodu a místo peněz z kreditní karty nebo prostých peněz na účtech si nakupuje za tyto body.

Inzerce

Takto obchoduje a prodává po dobu, dokud nepotřebuje směnit body za peníze. Jakmile chce, převede virtuální měnu na skutečné peníze, kterými disponuje pro jiné platby.

Bezpečnost sytému

Systém virtuálních peněz je bezpečnější než systém peněz skutečných. Poskytovatel virtuální peněženky si zaregistruje zájemce a převod prostředků se uskuteční pouze mezi ním a zájemcem. Ochrana tedy může být poměrně vysoká.

Při běžné platbě udává zájemce detaily svojí karty nebo se propojuje s elektronickým platebním systémem, který je snáze napadnutelný. Také zcizení bodů a prostředků má jiný efekt. Zatímco skutečné peníze je možné ihned realizovat v peněžní formě převodem na běžné účty, virtuální peníze je nutné nejprve směnit s provozovatelem, který provádí kontrolu transakcí.

Virtuální peníze

Tyto peníze by měly v konečném důsledku nahradit peníze skutečné. Mnohé webové stránky vlastně tuto formu nabízejí a nelze zabránit jejich rozšíření. Bankám se samozřejmě nelíbí, že určitý objem obratu na internetu nebude sankcionován bankovními poplatky. Banky z poplatků žijí a každá transakce s kreditní kartou jim přináší nemalé zisky. Přesto se nebudou moci bránit věčně. Nedokonalost kreditních karet, nebezpečí zneužití a malá transparentnost v jejich používání, je donutí akceptovat virtuální peníze.

Mikroplatební systémy

Český internet zaznamenal zajímavý pokus o alternativní peníze. Obchodovat bylo možné v takzvaných qéčkách, které měly hodnotu jednoho haléře. Existují také iBony, které mají hodnotu desetníku. Onyxom využívá nabití účtu, stejně jako služba Flattr. GoPay a PaySec jsou asi nejznámějšími na českém internetu. Mají za cíl chránit identitu klienta. Podstatou je nabití kreditu z bankovního účtu nebo kreditní karty a poté placení obchodníkovi. Tímto způsobem hlídají údaje o zákazníkovi.

Svoji identitu a finance je třeba si na internetu chránit. PayPal je sice dobrým instrumentem, ale přešel k dlouhému ověřování a stejně není schopen identitu a bezpečnost zajistit. Virtuální peněženky by mohly být dobrým nástrojem. V současné době ale v ČR vyžadují povolení ČNB a jsou tak těžce dostupné pro podnikavé firmy.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)