Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

95 % lidí podle Ivo Tomana řeší hlouposti, těch zbývajících 5 % uspěje

Inzerce

Inzerce

Ivo Toman je velice úspěšný podnikatel, který se narodil s Touretteovým syndromem. Kvůli tomu si za svůj život vyslechl spoustu urážek a často se stával terčem posměchu. Ale i přes tento svůj handicap se zajímal o prodej, marketing a aplikovanou psychologii. Stal se velice dobrým prodejcem a díky tomu ho jiné firmy začaly žádat, aby školil jejich zaměstnance. Toman také založil společnost TAXUS International. Za svůj život napsal několik výborných knih, nahrál spoustu vzdělávacích audio a video programů a shrnul svou „Marketingovou psychologii“ do vzdělávacího videoprogramu, který nazval „Instinkt zabijáka“.

Inzerce

Proč jen 5 % lidí uspěje?

U Tomana mě hned svým názvem zaujala přednáška „Proč jen 5 % lidí uspěje?“. Myslela jsem si, že se jedná hlavně o rady, jak se stát jedním z těch úspěšných lidí. Toman ale tuto přednášku pojal celkem obecně, protože se nejednalo jen o rady do podnikání. Mimo jiné radí, jak se stát úspěšným v osobním životě, což s podnikáním samozřejmě hodně souvisí. Není ale nezbytně nutné, aby možnost navštívit tuto přednášku využili jen podnikatelé.

V přednášce „Proč jen 5 % lidí uspěje?“ se Ivo Toman zabývá především tím, jak řešit dilemata, která se v našich životech objevují, a také tím, jak zbytečně neplýtvat energií tolik potřebnou na důležité věci.

Každý z nás má v životě nějaké dilema. Některá z nich jsou malá, krátkodobá, jako například zda jít nebo nejít večer do kina. Další jsou naopak velká, dlouhodobá, jako například jestli se oženit/vdát nebo ne. Každé takové dilema je konfliktem mezi naším jednáním a našimi základními hodnotami. Většina lidí se rozhoduje vždy podle nějaké momentální situace. Jenže to je přesně ta chyba. Podle Tomana bychom se měli rozhodovat podle našich základních hodnot.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Základní hodnoty člověka

A co to vlastně je, ta základní hodnota? To jsou naše priority. Každý z nás nějaké v životě má. Pro někoho to může být kariéra, pro jiného rodina, pro dalšího klid. Je ale důležité znát své základní hodnoty, sepsat si je a následně je seřadit podle důležitosti. Jen díky tomu si můžeme svůj život správně naplánovat, můžeme takzvaně „jít podle správné mapy“.

Když budeme znát své základní hodnoty, bude řešení dilemat v našem životě mnohem snazší. Toman také říká, že když vyřešením jednoho dilematu vznikne jiné, pak nepřemýšlíme dobře. Když vyřešíme dilema podle svých základních hodnot, pak postupem času dilemata z našeho života zmizí a my můžeme žít život přesně tak, jak bychom chtěli.

Většina lidí však nežije v souladu se svými základními hodnotami. To ale není jediná chyba, kterou dělají. Všichni totiž velice často plýtváme svou energií, protože řešíme věci, které stejně nemůžeme ovlivnit.

Každý z nás by samozřejmě chtěl mít kontrolu nad všemi věcmi a událostmi kolem sebe. Ale ne vždy to jde. Jsou určité věci, které nikdy ovlivnit nemůžeme, jako například počasí, zácpa na dálnici a podobně. Jenomže to stejně řešíme. Dámy nad skleničkou vína probírají, která „ženská zas kterou pomluvila“, a pánové věčně řeší, který „tým to zase projel a kterej rozhodčí je pěknej debil“. Proč to ale děláme? Proč plýtváme energií na řešení věcí, které nemůžeme ovlivnit?

Jak získat více času?

Toman řekl, že když všechny tyto „hlouposti“ nebudeme řešit, získáme tím spoustu času na jiné věci. Tímto „řešením hloupostí“ se vyznačují především neúspěšní lidé. Takže pokud chceme být úspěšní, měli bychom se méně zabývat věcmi, nad kterými nemáme kontrolu, a raději využít tento čas na důležitější věci.

Proto je podle Tomana ve skutečnosti úspěšných pouze 5 % lidí, protože těch zbylých 95 % plýtvá svou energii na naprosto zbytečné věci. Tito lidé nemají v životě žádný pořádný plán, a když ano, tak nežijí v souladu se svými základními hodnotami, což je pro úspěch velice důležité.

Nyní se můžeme všichni zamyslet. Jednám ve svém životě podle svých základních hodnot? A které to vlastně jsou? Neplýtvám náhodou úplně zbytečně svou energií na věci, které nemůžu ovlivnit a nad kterými nemám kontrolu?

Když se nad tím totiž zamyslíme, pravdivě si odpovíme a budeme se snažit s tím něco udělat, nějak to změnit, půjde o první krok k úspěšnému životu. Nakonec každý z nás, i člověk s Touretteovým syndromem jako Toman nebo s jiným handicapem, může být v životě úspěšný, když bude ochotný pro to něco udělat.

Samotnou přednášku si můžete zakoupit na stránkách Ivo Tomana.

Zdroj obrázku: Facebook, Ivo Toman

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nikol Heroldová

Mladá redaktorka našeho magazínu, která píše nejen o zajímavých přednáškách a motivačních kurzech, ale i o zajímavostech ze světa podnikání.

Nenechte si ujít

Premium
jan-herka-web

Wuders: Jak se buduje a řídí firma na nábytek? | Jan Herka

marek-odehnal-web

Co znamená přijetí Eura pro investory? | Marek Odehnal

pravdik-hlisnikovska-web

Jak se zachránila firma se ztrátou 37 milionů korun? | Elena Hlisnikovská a Michal Pravdík

Premium
dalibor-musil-web

Změna oboru na volné noze. Jak rozjet něco nového? | Dalibor Musil

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

petr-macek-web

Průzkum: Jak vidí české firmy svou budoucnost? | Petr Macek (Caflou)

Premium
jan-moravcik-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? Příklad GentlemanStore.cz | Jan Moravčík

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Komentáře

David Petr

Před 10 roky

Pro mě sice nic nového, ale i tak jde o moc pěkný článek. Pro spoustu lidí i hodně přínosný.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

Premium
martina-horka-web

dm drogerie: Jak se řídí 4 tisíce zaměstnanců? | Martina Horká

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
petr-borkovec-web

Petr Borkovec: Jak se tvoří byznys modely?

Inzerce