Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

8 mýtů kolem videa na Facebooku, kterým nevěřte

Jiří Rostecký
Před 8 roky
Facebook video
Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: victor217

Při přemýšlení nad tvorbou obsahu pro vaši facebookovou stránku velmi pravděpodobně zvážíte i video. S jeho vytvářením se ale pojí mnoho mýtů, které jsem předložil Jendovi Perlovi (znáte ho mj. z tohoto videorozhovoru). Co mi na ně řekl?

1. Video má 1000 přehrání

Nahráli jste na svoji Facebook stránku první video, po pár dnech se podívali na jeho statistiky a byli jste příjemně překvapeni, že má třeba 10 000 zhlédnutí? Než začnete oslavovat, připomeňte si, co přesně v terminologii Facebooku zhlédnutí znamená.

Jenda PerlaJenda Perla: První důležitou věcí je, že Facebook počítá jako zhlédnutí videa jakékoliv přehrání delší než 3 sekundy. To znamená, že za přehrání se počítá i automatické spuštění videa bez zvuku v newsfeedu uživatele, které trvalo déle než 3 sekundy. A to je právě ten druhý háček.

Pokud se tedy uživatel při scrollování newsfeedem na malý moment zastaví nad automaticky spuštěným videem, ale po chvíli scrolluje dál, je započítán jako zhlédnutí. Kolik si v takovém případě odnesl z vašeho videa?

Inzerce

V Přehledech stránky (anglicky Insights) najdete v záložce Videa ještě druhou metriku, a ta vám o oblíbenosti vašeho videa napoví o něco více. Jmenuje se Zhlédnutí 30 sekund a jak už název napovídá, jde o zhlédnutí videa, která trvala déle než 30 sekund. V případě videa kratšího 30 sekund, se pak jako zhlédnutí počítá, pokud uživatel viděl alespoň 97 % délky videa. To, jaký máte poměr zhlédnutí a poměr zhlédnutí delších než 30 sekund, vám o kvalitě vašeho videa napoví o něco víc.

V Přehledech stránky se dají také rozdělit zhlédnutí automatická od zhlédnutí na vyžádání (po kliknutí). Věnujte pozornost i těmto rozdílům. A pokud byste se chtěli do statistik svých videí ponořit hlouběji, stáhněte si export statistik do Excelu, ve kterém mimo jiné po sekundách uvidíte, kolik procent uživatelů dokoukalo vaše video do kolikáté sekundy.

2. Ve videu je nejdůležitější to, co říkáte

Myslíte si, že důležité je, co ve videu uživatelům řeknete? Že je dokážete svými argumenty přesvědčit a že je stačí ve videu uživatelům říct? Jste bohužel na omylu.

Jenda PerlaJenda Perla: Ve videu pro Facebook hraje obraz výrazně větší roli na úkor zvuku, než můžete být zvyklí z jiných platforem a sítí. Proč? Odpovědí je opět automatické přehrávání videí v newsfeedu. Video se totiž uživateli zapne bez zvuku. Na to, aby si vyslechl i váš komentář, musí na video kliknout. Máte tedy jen pár sekund, možná jen pár zlomků sekundy, abyste uživatele zaujali během scrollování, když se mu vaše video automaticky spustí. Pokud prvních pár snímků vašeho videa vizuálně nezaujme, prohráli jste.

Ale ani pokud se uživatel na vašem videu zastaví a pokračuje ve sledování, neznamená to, že si k němu pustí i zvuk. Jak již bylo zmíněno, spuštění zvuku vyžaduje uživatelskou interakci. A tu uživatel nemusí provést, ani pokud se dívá na minutové video. Facebook bohužel neposkytuje statistiku, kolik zhlédnutí videí bylo se zvukem a kolik bez zvuku. Stačí se ale rozhlédnout kolem sebe například v MHD, abyste zjistili, že zvuk opravdu není to nejdůležitější.

3. Na mobilech se kvůli FUP nikdo na videa nedívá

„Sám se na videa na mobilu nedívám. Akorát bych si vyčerpal datový limit.“ Pokud uvažujete takto, možná to vzhledem ke zkušenostem českých zákazníků mobilních operátorů zní logicky, vývoj jde ale jiným směrem.

Jenda PerlaJenda Perla: Facebook měl v polovině roku 2015 téměř 1,5 miliardy měsíčně aktivních uživatelů (PDF). Z toho na mobilu jich ve Facebooku bylo aktivních něco přes 1,3 miliardy. Pouze na mobilu pak Facebook na celém světě používalo 655 milionů uživatelů měsíčně. Skoro polovina uživatelů Facebooku na celém světě tak Facebook sleduje jenom přes mobilní zařízení! A poměr mobilních uživatelů stále roste.

Zároveň neustále roste počet měsíčně zhlédnutých videí na Facebooku. V roce 2015 dosáhl Facebook hranice 8 miliard zhlédnutí videí denně. Čísla sice nejsou zaměřená jen na Českou republiku, mluví však jasně. Čím dál tím více uživatelů používá Facebook i na mobilu či jen na mobilu a zároveň na Facebooku čím dál tím více sledují videa.

4. Aby bylo video úspěšné, musí mít profi produkci

Vytvoření videa je cenově velmi náročné. Potřebujete profesionální kameramany s drahou výbavou, pečlivě vymyšlený scénář, režiséra, hezké prostory a pohledné herce. To se vám ale rozhodně nevyplatí.

Jenda PerlaJenda Perla: Čím kvalitněji je video natočené, sestříhané a postprodukované, tím samozřejmě lépe. Neznamená to ale, že byste pro úspěch vašich videí na Facebooku museli zakládat profi studio a investovat do produkce stejné peníze jako Red Bull.

Nejzásadnějším slovem, které byste si měli zapamatovat, je “autenticita”. Krásně je to vidět na mnoha televizních reklamách, které firmy prostě jen nahrají na Facebook a následně placenou reklamou plošně cílí toto video na masu uživatelů Facebooku. Takovéto reklamy, které jsou zpravidla nudné a bez nápadu (čest výjimkám), na Facebooku nefungují.

Daleko spíše zafunguje video natočené klidně i na kvalitnější mobilní telefon, ale odhalující něco, co vaše fanoušky zajímá.

Samozřejmě, že pokud jste značka s propracovanou vizuální identitou a statisícovými či milionovými rozpočty na tvorbu obsahu, amatérsky natočené video bude působit jako pěst na oko. V opačném případě se nebojte video obsahu, který bude produkčně méně náročný.

5. Video si přehraje méně lidí, než kolik si přečte status

Videa jsou na konzumaci náročnější než text. To, co vám někdo řekne ve videu za minutu, si můžete přečíst za pár vteřin. Proto videa nejsou tak oblíbená jako text a dostanou se i k méně uživatelům Facebooku.

Jenda PerlaJenda Perla: Naopak. Video obsah je na konzumaci jednodušší. Nemusíte nic číst, obraz a zvuk vám řeknou vše podstatné. Facebook navíc nativní, tedy přímo na Facebook nahraný, video obsah sám podporuje a uživatelům jej zobrazuje raději.

Rok stará studie Socialbakers ukázala, že nativní video obsah má na Facebook stránkách zdaleka největší zásah. Další studie i zkušenosti z praxe většinou přinášejí podobné zjištění i z hlediska engagementu, tedy zapojení uživatelů. Video je tedy aktuálně nejlépe fungující obsah na Facebooku.

To ovšem neznamená, že byste se měli věnovat pouze videu. Ideální je samozřejmě obsah kombinovat, protože různé skupiny uživatelů mohou preferovat různý typ obsahu. Sami si vyzkoušejte, co vám funguje nejlépe.

6. Všechna videa, co na Facebook nahraji, uvidí moji fanoušci

Vše, co nahrajete, se zveřejní na zdi vašich fanoušků. Nebo ne?

Jenda PerlaJenda Perla: Tento mýtus se týká obecně veškerého obsahu, který na svoji Facebook stránku nahrajete. Facebook již dávno nezobrazuje uživatelům na Timeline (domovská stránka každého uživatele, kde vidí příspěvky svých přátel a stránek, jejichž je fanouškem) všechen obsah, který by mohl.

Množství příspěvků na Facebooku totiž neustále exponenciálně stoupá. Kdyby vám Facebook chtěl na Timeline zobrazit opravdu veškerý obsah vašich přátel a zalajkovaných stránek, byli byste přesyceni obsahem a nestíhali jej sledovat. Proto má Facebook algoritmy, na základě kterých se rozhoduje, jaký obsah kterému uživateli zobrazí.

Pro vás, jako správce stránky je důležité mimo jiné to, jak na váš obsah historicky reagují jednotliví fanoušci, a také to, jak rychle se začne nový příspěvek šířit. Efekt sněhové koule zde funguje vcelku spolehlivě a díky němu se vás obsah začne šířit a zobrazovat dále.

7. Youtube videa mají stejný dosah jako ty facebooková

Když už to máte na Youtube, nedává přeci smysl to nahrávat ještě na Facebook, ne? Video jako video, není v tom žádný rozdíl.

Jenda PerlaJenda Perla: Toto již dlouho není pravda. Facebook se snaží urvat si co největší koláč z online video marketingu, a proto se snaží donutit uživatele pracovat spíše s nativními Facebook videi než s videi sdílenými z YouTube.

Studie proto ukazují, že nativní Facebook videa mají větší zásah a také větší engagement, než videa sdílená z YouTube. I zkušenosti českých značek toto potvrzují. Uživatelská přívětivost spuštění nativního videa je nižší než videa sdíleného z YouTube. Obzvláště velký rozdíl je pak v mobilní aplikaci, přičemž poměr mobilních uživatelů Facebooku je stále větší a větší.

Rozhodně se tedy vyplatí pracovat s oběma kanály odděleně a videa nesdílet na Facebook z YouTube, ale nahrávat je přímo na Facebook.

8. Videa je na Facebooku škoda

Proč byste se měli trápit s přípravou videa, které za pár dní bude někde hluboko ve vaší zdi a do video galerie se nikdo nepodívá? To přeci nedává smysl.

Jenda PerlaJenda Perla: Zaprvé, video nemusíte využít pouze na Facebooku. Pokud natočíte kvalitní video, můžete jej využít i na YouTube či vašem webu. A naopak, pokud jste video tvořili primárně pro jiný kanál a je dostatečně kvalitní a svou strukturou pro Facebook vhodné, proč jej nevyužít i na něm?

Na samotné stránce je možná video hůře dohledatelné a uživatelé je tam ostatně hledat příliš nebudou. Sílu nativních Facebook videí poznáte ve chvíli, kdy se vám podaří vytvořit takové, které se bude dlouhodobě šířit mezi uživateli a přinášet vám nové zájemce.

Jak bylo zmíněno výše, nativní Facebook video je aktuálně typ obsahu, který zasáhne nejvíce fanoušků vaší stránky. Chcete se o tuto možnost ochudit?

Další mýty, nad kterými byste se měli IHNED zamyslet:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký

daniel-musil-web

Revenue operations: Co to je a proč by to vaše firma měla řešit? | Daniel Musil (AITOM)

jiri-jemelka-web

Roste vám konkurence? Jak to na to reagovat? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
jiri-rostecky-topline3

TOP Line #3: Rostou ceny reklamy i tržby e-shopů | Petr Miklík (Grizly) a Ondřej Chvojka (Shoptet)

Premium Nyní zdarma
jirkovi-klienti-3

Jirkovi klienti #3: Úspěšné podnikání neexistuje

Premium
jiri-navratil-web

Dr. Max roste. Co ho odlišuje ve velmi konkurenčním prostředí? | Jiří Navrátil

jaroslav-pokorny-web

Růst malé firmy na miliardu. Co je potřeba změnit? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)