Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

30 Under 30 2014: 15 nejlepších z nejlepších (1. díl)

Markéta Jeníková
Před 10 roky

Časopis Forbes již zveřejnil svůj seznam 30 Under 30 pro rok 2014 a také zveřejnil patnáctku těch nejúspěšnějších, nejpodnikavějších a nejzajímavějších lidí, o kterých v nastávajícím roce ještě určitě uslyšíme. Kdo jsou?

Seznam 30 Under 30 sestavuje Forbes již třetím rokem. V celkem patnácti kategoriích lidské činnosti, sahající od finančnictví přes technologie až po zábavní průmysl, vždy vybere třicet mladých lidí do třiceti let, o nichž se domnívá, že v následujícím období udělají díru do světa.

Celkem se do prestižní společnosti dostane 450 mladých, úspěšných lidí. My vám postupně představíme ty nejzajímavější ze zajímavých: z každé kategorie byl vybrán jeden její představitel, který má světu v roce 2014 hodně co ukázat.

1. Finance: Lucas Duplan, 22

Pouze rok poté, co dokončil bakalářská studia v oboru počítačové vědy na Stanfordu, se Lucas Duplan stal jednou z velmi kontroverzních osobností světové finanční scény. Je totiž zakladatelem rozporuplného a často diskutovaného startupu Clinkle, který má potenciál způsobit revoluci v oblasti finančních transakcí. Clinkle vám umožní platit prostřednictvím elektronické peněženky ve vašem mobilu.

Inzerce

Lucas Duplan šokoval Sillicon Valley, když se mu podařilo vybrat 30 milionů dolarů na nezveřejněný, tajný produkt od takových velikánů, jako je Richard Branson, Peter Thiel nebo Andeerssen Horowitz a do svého startupu přetáhl takové hvězdy, jako je bývalý CFO Netflixu Barry McCarthy. Zároveň se ovšem Duplan stal terčem bloggerů, kteří zaznamenali četné odchody zaměstnanců z jeho startupu a jejich stížnosti na mladého šéfa. Lucas Duplan si z toho ovšem nic nedělá – jak sám říká, nezáleží mu na tisku nebo na tom, kdo nebo co jeho produktu kryje záda. Podstatný je jen produkt sám. Jak se ten Duplanův osvědčí, uvidíme možná již letos.

2. Zábavní průmysl: Olivia Wilde, 29

Základem veškeré filantropie je fundraising. Lidé, kteří chtějí konat dobro, obchází stále dokola tytéž bohaté dárce a snaží se je přesvědčit, aby se svým přispíváním nepřestali. Známá herečka a nově i podnikatelka Olivia Wilde je přesvědčená, že to může fungovat i jinak.

Proto se stala spoluzakladatelkou Conscious Commerce, společnosti, která vytváří spojení mezi velkými značkami a firmami a jednotlivými dobročinnými projekty. Tak například zisk z limitované edice kabelek Alternative Apparel pomáhá financovat školu na Haiti. V letošním roce Conscious Commerce vybrala celkem 100 000 dolarů na projekt New Light, který pomáhá zlepšit životní situaci žen a dětí ze čtvrti červených luceren v Kalkatě.

3. Technologie: Evan Spiegel, 23

Mladý muž již dosáhl úspěchů, o nichž se jeho vrstevníkům ani nesní: je spoluzakladatelem a aktivním provozovatelem Snapchatu, mobilní aplikace, přes niž každý den proudí 450 milionů fotografií, které se po otevření samy smažou. Společnost je v současnosti oceněna na 800 milionů dolarů a za loňský rok vydělala 60 milionů dolarů. Podle posledních zpráv sebevědomý Spiegel odmítl třímiliardovou nabídku akvizice od Facebooku.

4. Sociální podnikání: Shiza Shahid, 24

V roce 2012 byla Tálibánem postřelena šestnáctiletá pákistánská aktivistka Malala Yousafzai, která se odvážila prosazovat možnost vzdělání pro pákistánské ženy. Shiza Shazad, zakladatelka Malala Fund, se s touto mladou dámou znala již od roku 2009 a jakmile se doslechla o této události, okamžitě sedla na letadlo. Dohlížela na lékařskou péči, jíž se Malale dostalo v Londýně, i na to, aby byla rodina postřelené dívky ušetřena mediálního humbuku.

Mladá žena s titulem ze Stanfordu a kariérou konzultantky u McKinseye se stala hlavním stratégem v pokračující Malalině kampani. Zranění, které Malala utrpěla, jí totiž zároveň umožnilo oslovit se svým příběhem a kampaní daleko více lidí, než by se jí to kdy mohlo podařit vlastními silami. Součástí boje obou mladých žen bylo i založení fondu Malala Fund (založen byl v roce 2012), který si klade za cíl umožnit pákistánským dívkám vzdělání. K dnešnímu dni obdržel fond 400 000 dolarů – polovinu od Světové banky a druhou půlku od Angeliny Jolie a Brada Pitta. O činnosti Shizy Shahid se v současnosti natáčí dokument.

5. Hudba: Bruno Mars, 28

Rodák z Honolulu ještě nepřekročil třicítku, ale už slaví mnohé úspěchy: je držitelem 14 nominací Grammy (čtyř za poslední rok) a z toho jednu nominaci proměnil v ocenění. Letos bude hvězdou programu populární sportovní události Super Bowl, na které v minulosti hostovaly takové hvězdy jako Paul McCartney, U2 nebo Michael Jackson a za posledních deset let je tak nejmladší hvězdou, která zpívá na tomto sportovním klání.

6. Sport: Maria Šarapova, 26

Čtvrtá nejlepší tenistka na světě se letos vrací do svého rodného města – Soči, kde bude plnit roli korespondentky NBC pro zimní olympiádu. Není divu, že si NBC vybrala právě ji: Šarapova prodává. Loni se stala nejlépe placenou atletkou, když za celý rok vydělala 29 milionů dolarů a z toho 23 milionů pocházelo z činností a závazků mimo tenisový kurt. Čtyřnásobná vítězka grand-slamu se stala tváří mnoha slavných značek, jako Nike, Motorola, Porsche nebo Tiffany. Navíc založila vlastní značku sladkostí, nazvanou příhodně Sugarpova, a vydala i vlastní kolekci šperků a doplňků s tímto logem. Značka mladé dračici vynesla už 6 milionů dolarů. Byznys má zkrátka v krvi.

7. Hry: Palmer Luckey, 21

Virtuální realita dostupná širokým masám? Díky Palmerovi Luckeymu už tahle myšlenka nezní jako science fiction. Zázračný mladík začal vyvíjet své vlastní displaye pro VR již na střední škole a právě studoval na vysoké, když představil světu první cenově dostupný headset Oculus Rift. Jak věcička funguje? „Nasadíte si to a máte pocit, že jste přímo ve hře, místo abyste ji jen sledovali,“ vysvětluje Luckey.

Velikáni herního průmyslu, jako Gabe Newell z Valve nebo John Cormack z id Software, pomohli Palmerovi získat celkem 2,4 milionů dolarů v kampani na Kickstarteru. Rok stará společnost již získává miliony od VC, zaměstnává padesát lidí, a dokonce již pustila do oběhu ranou verzi zařízení pro softwarové vývojáře. Pokud toužíte po vlastním headsetu Oculus Rift, nebudete čekat dlouho: měl by být uveden na trh již tento rok za cenu pohybující se kolem 300 dolarů.

Zaujaly vás hvězdy mladé generace? V příštím článku se podíváme na zbylou osmičku nejpozoruhodnějších z pozoruhodných…

Zdroj: Forbes.com

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Chadwick

Před 7 roky

Maglie Calcio Bambino
Jeffreywz Maglie Calcio Manchester United ConnorAsh
Pansyvnnk Maglia Atletico Madrid Bambino IgnacioEm
IrishFour Maglie Calcio Liverpool DomingoBq
PhillisMe Maglia Arsenal 2017 PaulaLake
AngelikaM Maglia Roma Poco Prezzo LowellLoz

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)