Inzerce

Víte, kam poslat peníze pro berňák? Nespleťte si nová čísla účtů finančních úřadů od roku 2013!

O tom, že se Mayové s koncem světa zatraceně sekli, svědčí i plány finančních úřadů, ve kterých vláda udělala pěknou paseku. Nejenom, že vaše daně přijme jen několik úřadů, ale zároveň se od 1. ledna 2013 změní čísla bankovních účtů.

Inzerce

Od Nového roku velké změny!

Ten den totiž vstupuje v účinnost zákon č. 456/2011 Sb., o finanční správě České republiky, na základě něhož se zredukuje počet úřadů pověřených výběrem daní z dosavadních 199 na 14. Finanční orgány tak nahradí orgány finanční správy, jež kromě zmíněných finančních úřadů bude tvořit i Generální a Odvolací finanční ředitelství a Specializovaný finanční úřad.

Finanční správa České republiky je ve jmenovaném zákoně označena za soustavu správních orgánů pro výkon správy daní. Generální finanční ředitelství bude podřízeno samotnému Ministerstvu financí. Finanční úřady zase Odvolacímu finančnímu ředitelství.

V čele Generálního ředitelství bude stát generální ředitel, jmenovaný a odvolávaný vládou na návrh ministra financí. Kalousek tedy do dalšího konce světa či do odvolání ze své funkce, které dost pravděpodobně může nastat právě až po dalším konci světa, může kromě generálního ředitele odvolávat i ředitelova zástupce a vedoucího útvaru interního auditu. S ředitelovou funkcí je neslučitelné jakékoliv členství v politických stranách či hnutích.

Finanční úřady a jejich nová bankovní spojení

Novinkou je tedy i počet finančních úřadu pro výběr daní a jejich bankovní čísla. Každý rok (v noci několikrát) vás tedy mohou doprovázet následující finanční úřady. V závorce jsou bankovní čísla platná od 1. ledna 2013:

 • Finanční úřad pro hlavní město Prahu (77628031)
 • Finanční úřad pro Středočeský kraj (77628111)
 • Finanční úřad pro Jihočeský kraj (77627231)
 • Finanční úřad pro Plzeňský kraj (77627311)
 • Finanční úřad pro Karlovarský kraj (77629341)
 • Finanční úřad pro Ústecký kraj (77621411)
 • Finanční úřad pro Liberecký kraj (77628461)
 • Finanční úřad pro Královéhradecký kraj (77626511)
 • Finanční úřad pro Pardubický kraj (77622561)
 • Finanční úřad pro Kraj Vysočina (67626681)
 • Finanční úřad pro Jihomoravský kraj (77628621)
 • Finanční úřad pro Olomoucký kraj (47623811)
 • Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj (77621761)
 • Finanční úřad pro Zlínský kraj (47620661)
 • Specializovaný finanční úřad (77620021)

Jak již bylo řečeno, platby do konce roku 2012 se posílají na stará bankovní čísla. Po bujarém oslavení příchodu nového roku se však již všechny platby musí zaslat na čísla nová. Výjimku netvoří ani zálohy na daně za prosinec.

Číslo účtu tvoří i předčíslí, které od výše uvedených čísel dělí pomlčka a za nímž následuje lomítko se směrovým kódem České národní banky (0710). Předčíslí je určeno dle druhu daně, které je pro každý úřad vždy stejné. Vypadat to tedy může následovně xxxxx-77628031/0710.

Co po nás berňák může chtít?

Jednotlivé úřady tedy logicky vykonávají svoji působnost na území kraje, v němž se nachází a jehož název mají v názvu vlastním. Výjimkou je pouze Specializovaný finanční úřad, jehož působnost je celostátní. V čele úřadu je opět ředitel, kterého jmenuje a odvolává generální ředitel.

Finanční úřady mají za úkol vykonávat správu daní, provádět řízení o správních deliktech, převádět výnosy daní, dozorovat loterie a podobné hry, vybírat a vymáhat peněžitá plnění uložená finanční správou, evidovat a registrovat vše nezbytné pro výkon své působnosti a další. Kromě toho samozřejmě vykonává finanční kontrolu, cenovou kontrolu, ukládá pokuty podle právních předpisů, kontroluje dodržování povinností stanovených právními předpisy a mnoho dalších činností uvedených v zákoně v §10.

Pokud by vás zajímalo znění celého zákona, který zde není nutno opisovat, můžete se podívat na server ZákonyProLidi.cz.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Pro předplatitele
milan-duda-web

Kampaň Dvojky v CZC.cz: Jak dělat brandové kampaně? | Milan Duda

adam-neuberger-web

Jak začít s investováním? | Adam Neuberger

Pro předplatitele
lenka-ondruchova-web

Jak prodat firmu? Příběh Queens | Lenka Ondruchová

Právě vyšlo

max-kovar-web

Logistika: V čem se liší výrobní od té v e-commerce? | Max Kovář (Skladon)

Pro předplatitele
michal-illich-web

Michal Illich: E-shopy prodejte. Nečeká je velký růst. Mnoho oborů ztratí svou hodnotu

Pro předplatitele
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

Pro předplatitele
radovan-vavra-web

Radovan Vávra: Jak přemýšlet nad budoucností firmy?

Pro předplatitele
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

Komentáře

wholesale authentic mlb jerseys

Před 8 roky

Wonderful beat! I would prefer to apprentice governed you change your website online, how could very well i subscribe for one blog websites? The credit account aided all of us a okay deal. I has been some familiar about this your put out offered glossy clear conceptI am unsure where you’re delivering your information, though good area. I must spend time learning even more or recognizing more. Thank one for very good info As i was searching for this tips for a mission. wholesale authentic mlb jerseys http://www.endee-engineers.com/wholesale+authentic+mlb+jerseys.html

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Pro předplatitele
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

jaroslav-baier-web

Růst e-shopu očima právníka | Jaroslav Baier

miroslav-udan-web

Miroslav Uďan: Budování Shoptetu, z korporátu do firmy, přístup k podnikání

Pro předplatitele
pavel-milan-cerny-web

Jak nastavit firmu a žít plnohodnotný život? | Pavel Milan Černý (Econea.cz)