Křišťálová Lupa 2016
Inspirace pro vaše podnikání a marketing

Jana Nádvorníková: Jaký je přechod ze zaměstnání na volnou nohu?

Uvažujete o tom, že seknete se zaměstnáním a pustíte se naplno do freelancingu? Jaké je podnikání na volné noze a na co se jako nováček připravit, o tom vyprávěla Jana Nádvorníková.

Jana je PPC konzultantka a na volné noze je přibližně 2 roky. Dříve pracovala například v Seznam.cz, DámeJídlo.cz, Bonami a v dalších firmách. Na volné noze se jí ale velmi daří, s přechodem se popasovala na jedničku a o svoje čerstvé zkušenosti se může podělit i s vámi.

Co se v rozhovoru dozvíte?

 • Jaký je největší rozdíl mezi prací na volné noze a v zaměstnání?
 • Proč Jana zaměstnání opustila?
 • Jak se člověk vyrovná s „vyhazovem pro nadbytečnost“?
 • Vydělá si freelancer víc než zaměstnanec? A jak zvládnout daně?
 • Jak si Jana určuje cenu za svou práci a hodinovou sazbu?
 • Jak si organizuje práci? Co dělá, když se jí nechce pracovat, ale musí?
 • Jak získává svoje klienty a co jí pomohlo k cenným kontaktům v oboru?
 • Jak se sebevzdělává a jaké používá nástroje?

A mnoho dalšího. Jana mluvila velmi otevřeně a prakticky.

Bonusové tipy od Jany:

Jana pro vás připravila několik bonusových tipů, které vám pomohou nakopnout vaši produktivitu a zvládnout přechod ze zaměstnání na volnou nohu. Tady jsou:

 • Zablokujte si newsfeed na Facebooku
  Protože vím, že mě newsfeed Facebooku rozptyluje od práce, snažím se sledovat na Facebooku jen to, co mě opravdu zajímá a co má pro mě smysl. Rozšíření pro Google Chrome, o kterém ve videu padla řeč, se jmenuje News Feed Eradictator. Díky tomuto rozšíření vypadá můj newsfeed takhle:

MP_Blokace zdi

 • Sledujte vybrané stránky na Facebooku
  Na Facebooku mám vytvořené Zájmy, kde sleduji PPC & Marketing infromace nebo místa, kde pořádají zajímavé akce či školení (většinou coworkingová centra, NaučmeSe.cz, NaVoleneNoze.cz atd.). Mám vytvořenou také složku s informacemi z oficiálních Facebook stránek Google AdWords, Google Analytics, Google Partners a Sklik). U důležitých stránek mám zapnuté přímo upozornění, které se zobrazí hned, jak někdo přidá příspěvek na stránku.

MP_Odběr PPC a marketing infa na Facebooku

 • Sledujte nové události na Facebooku
  Tím, že mám lidi z oboru PPC a marketingu přidané v přátelích na Facebooku, tak se mi zobrazují akce, kterých se účatní oni, a které by mě mohli také zajímat. V rozhovoru mluvíme o tom, jak v oboru, ve kterém se pohybujete, získat co nejvíce kontaktů.

MP_Události na FB

 • Skupiny a soukromé chaty na Facebooku
  Možnost přidat se na Facebooku do skupin, kde se hromadně řeší PPC a různá témata s tím spojená, je obrovskou výhodou. Jen pouhým pročítáním dotazů a odpovědí se člověk vzdělává a posouvá dopředu. Nemusíte se za každou cenu zapojovat, stačí sledovat a pročítat si sdílené příspěvky a odpovědi ostatních.

MP_PPC chaty na Facebooku

Doporučené nástroje, které Janě usnadňují práci:

 • Fakturoid – můj fakturační kámoš
  Dobrý pomocník pro fakturace, kterého používám již od začátku podnikání. Systém je velmi intuitivní a můžete do systému dát přístup i vaší účetní. Systém umí spoustu věcí, které vám usnadní práci – třeba párování příchozích plateb a automatické odesílání e-mailů zákazníkům, pokud vám zapomenou zaplatit fakturu, a opravdu mnoho dalšího.
 • Toggl – online měřič času
  Pomocník pro hlídání času, o kterém jsme se ve videu bavili Využívám neplacenou verzi a bohatě to stačí.
 • Pocket – abych nezapomněla na zajímavé články
  Pomocník pro ukládání článků. Má zároveň aplikace jak pro iOS, tak pro Android. Můžete přidat i rozšíření do Chrome. Pocket pomůže přes den uložit zajímavé články, které si chcete přečít pak v klidu třeba na cestách, večer v posteli (nebo na záchodě). :-)

Finance na volné noze

V rozhovoru podrobně rozebíráme, jak zvládnout ukočírovat vlastní finance na volné noze. Hodinovka 1000 Kč totiž zdaleka neznamená, že vám 1000 Kč zůstane v kapse. Naopak, potřebujete pokrýt spoustu nákladů a odkládat si část i na daně. U Jany se „to, co zůstává v její kapce“ pohybuje kolem 12 % celého příjmu:

 • 30% pravidelné platby
 • 40% na „kdyby něco“ (spoření)
 • 8% na daně
 • 12% je pro mě

Poznámka Jany: Tato čísla jsou vypočítána podle mých životních potřeb a nákladů. Může se to u každého opravdu hodně lišit. Výše uvedené jsou 4 části, které řeším každý měsíc

Chcete jít na volnou nohu?

Je potřeba si uvědomit vaše potřeby a být k sobě hlavně upřímný. Přiznat si své slabé a silné stránky. Ideální je sepsat si na papír pro a proti, nejhorší scénáře (které kolikrát v koncovém důsledku nejsou tak strašidelné).

Zeptejte se sami sebe, proč jdete na volnou nohu a co vás na tom tak přitahuje. Pokud to bude jen kvůli financím, protože „podnikatelé jsou bohatí“, tak se podívejte na výše uvedený body.

Pokud potřebujete okolo sebe mít lidi a doma pracovat nechcete, navštivte coworkingy a zkuste si v tomto prostředí strávit den. Uvidíte, zda vám to bude vyhovovat. Osobně považuji jakýkoliv coworking za velmi inspirativní místo. Záleží na vás, který vám sedne.

A co je hlavní: Není se čeho bát! Počítejte s pády, ale berte to jako další level, který vás posune. Pro inspiraci přidávám pár článků, které jsem psala před odchodem na volnou nohu na můj osobní blog:

Pro freelancery:

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 23 let. Podniká už od střední školy. Hned po ní založil svou první firmu. Nejvíce ho baví tvorba rozhovorů, kterými se snaží na internet přinášet více know-how a inspirace od českých profesionálů a podnikatelů. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 17

 1. Jiří Mareš

  -

  To vůbec nevadí, že je ukecaná, jak sama zmiňuje v úvodu :-) . Tohle je přesně ten typ člověka, se kterým máte pocit, že sedíte teprve 10 minut u kafe / videa a pak z hrůzou zjistíte, že tam dřepíte už hodinu. Takže díky za další skvělé video a Janě Nádvorníkové držím palce v podnikání.

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Zdravím Jirko, jsem moc ráda, že se rozhovor líbil a třeba vás nabil i pozitivní energií. Váš komentář mě moc potěšil. Moc vám děkuji! :) ;)

   Odpovědět
 2. Petr Hložek

  -

  Z Jany úplně čiší radost ze života. Moc pěkný rozhovor a další námět na přemýšlení.

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Zdravím Petře! :) Moc děkuji za milý komentář! :) Mám energie na rozdávání, ale nemyslete si, dokážu být taky občas kakabus :)

   Odpovědět
 3. Martin Vinš

  -

  Ano, přesně. Podobné zkušenosti, podobné zážitky. Ono ta volná noha u online marketingu opravdu jde zvládat pokud si uvědomujete ty základní věci, které jsou ve videu zmíněny (priorita můj čas, umět se trochu prodat, být ale v centru dění a znát nové trendy). Každý kdo se dokáže na volné noze uživit, má můj obdiv, ale musí splňovat tato kritéria.

  Být někde v agentuře nebo korporaci může být leckdy jednodušší, ale je to vykoupeno pro mnohé tou cenou nejvyšší (musíte někde sedět x hodin, musíte furt někoho poslouchat, musíte na nesmyslné meetingy, musíte komunikovat s lidma, se kterými nechcete.. ).

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Zdravím Martine, druhý odstavec ve mě vznítil trochu té zaměstnanecké nostalgie! :D Díky za bezva komentář! ;)

   Odpovědět
 4. Miroslav Hora

  -

  Inspirující rozhovor, tedy až na slova jak jednoho, tak druhého:“ No, asi 50% výdělku dáme státu“, což by člověka tak neštvalo, kdyby věděl a viděl, že to jde na rozvoj oblasti, kde žije, což se moc neděje. A když náhodou i děje, do zpráv se spíše dostanou podvody než prospěšná činnost. A nakonec, stát z toho v rámci důchodu něco i vrátí, pokud se nezhroutí hroutící se důchodový systém a člověk se ho dožije a nějaké politické dobráky nenapadne šetřit na už tak nízkých důchodech… spousta jistých nejistot s garancí státu pro zaměstnance :). Sice se to nedá moc srovnávat, ale jeden pracovní inzerát na agenturního „ppc specialistu seniora“ £35.000/rok / 1920 hodinami za rok -> hodinovka asi 675,-Kč tady http://bit.ly/2bEyBQY. To už člověka donutí k zamyšlení, zda nezlepšit komunikační dovednosti v angličtině…

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Zdravím Míro, díky za zajímavý příspěvek – nicméně chci jen upřesnit – těch 50% jak píšete nebylo řečeno, že jde státu. V článku pod videem, je moje rozdělení financí popsané. Tak jen raději upřesňuji, ať nedojde k nějakému nedorozumnění, to bych nerada :)

   Odpovědět
 5. Marek Leschinger

  -

  Přesně můj případ. Z nudnýho zaměstnání u českých drah, jsem se ze dne na den rozhodl odlejít, jelikož můj koníček bylo prostě něco jiného.Tak jsem jednou dal výpověď a dnes jsem X let na volné noze. Nelituju toho dne, kdy jsem tu výpověď podal. Nikdy snad litovat nebudu.

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Dobrý den Marku, já myslím, že pokud jste nezalitoval těch X let, co jste na volné noze, tak už nezalitujete nikdy :) Moc vám fandím a přeji hoooodně energie a fajn chvil na volné noze! :)

   Odpovědět
 6. Anna Sálová

  -

  Tak s tou maminkou je to naprosto přesný, akorát na rozdíl od Jany ještě čekám na ten drobek uznání :-)

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Zdravím Aničko, ono to třeba přijde. Maminky potřebují čas, věřím, že některé maminky mají svou hrdost, v duchu si to myslí, ale nikdy to nevysloví. Mám možná ještě jedno motto, kterého se držím: „Nikdy nic neočekávat“ pak člověk nemůže být smutný a zklamaný :) Je to vaše maminka, a každá maminka je pyšná na své dítě, a věřím, že ten drobek uznání tam je, i když třeba není tak vidět, jako u té mojí maminky :)

   Odpovědět
 7. Martin Siladi

  -

  Velmi inšpirujúci rozhovor. Načerpal som zopár inšpiratývnych myšlienok. Držím palce , a doporučim odstrániť zo slovníka slovo „hrozne“. Peace

  Odpovědět
  • Jana Nádvorníková

   -

   Dobrý den Martine, moc děkuji za zpětnou vazbu. Jsem ráda, že vás rozhovor inspirovatl. Věřím, že až budu dělat 10. rozhovor, tak se bude slovo „hrozně“ vyskytovat určitě méně :)) Stejně jako slůvko „hele“, „vlastně“, „to záleží“ a další :))) Vím o tom a máknu na tom do budoucna. Díky! :) Peace

   Odpovědět
 8. Radek

  -

  Konečně žena, co má srdce v kalhotách :). Super rozhovor, uvolněný, odlehčující!

  Odpovědět
 9. Vladimír Klaus

  -

  Výborný rozhovor, plný energie i praktických zkušeností a postřehů, se kterými se dá opravdu souhlasit. Držím palce! ;-)

  Odpovědět

Přidejte vlastní komentář