Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Sociální sítě, které byste neměli přehlédnout: LinkedIn, Instagram, Pinterest a Foursquare

Jan Kalianko
Před 11 roky

předchozích dílech tohoto seriálu o sociálních sítích jsme si představili Facebook, Google+ a Twitter. Nyní přicházejí na řadu ty menší, které však mohou být o to zajímavější právě pro určité segmenty online businessu. Podíváme se podrobně na LinkedIn, Instagram, Pinterest a Foursquare.

LinkedIn

LinkedIn je tzv. profesní sociální síť, která se vyvinula spíše v online banku profesních životopisů. Po registraci si vyplníte svůj profil, který je zaměřen zejména na profesní zkušenosti, předchozí zaměstnání a kariéru. Pravidelně pak údaje o zaměstnání a zkušenostech aktualizujete.

Výhodou je, že k profilu vám může napsat hodnocení váš bývalý nebo klidně i současný nadřízený či kolega, což vám může pomoci zejména při hledání dalšího zaměstnání. Mezi výhody patří také to, že na síti najdete většinu top manažerů, velké množství konzultantů a firem. Tak s nimi můžete jednoduše navazovat i kontakt. Je ovšem spíše otázkou, zda o to takoví lidé budou stát. Pokud však máte super nabídku pro konkrétního šéfa nadnárodní společnosti, bude určitě lehčí mu napsat na LinkedIn než se k němu snažit dostat ve firemní struktuře.

Základní funkce jsou zadarmo, ale pokud chcete využívat nadstavbových funkcí, je nutné zřídit si placený účet. Nutno říci, že k nadstavbovým funkcím se dostanete po pár minutách používání této profesní sociální sítě. Pro mnoho lidí je překážkou také neexistující česká mutace.

Inzerce

Všeobecně je LinkedIn pro firmu použitelný spíše jako soubor profesních životopisů anebo pro hledání referencí na nově přijímané zaměstnance. Dále je vhodný na sdílení a konzultování odborných novinek či stanovisek. Pro běžnou propagaci firmy mezi běžnými občany je LinkedIn bohužel zcela nepoužitelný.

Instagram

Instagram vznikl výhradně jako aplikace pro mobilní telefony iPhone (říjen 2010). Postupem času se aplikace přepracovala i pro mobilní zařízení s OS Android (duben 2012), což přineslo velkou nevoli zejména ze strany majitelů iPhonů, protože to mělo údajně snížit jejich prestiž. To se ve výsledku nestalo a síť prudce vzrostla. Aktuálně ji ve světě využívá přes 50 milionů uživatelů. V Čechách je to trochu horší, ale ani 14+ tisíc uživatelů není nejhorší.

Kvůli jeho využití výhradně v mobilních zařízeních nelze o Instagramu mluvit jako o sociální síti, jak si ji představujeme, ale spíše jako o aplikaci. Jejím hlavním úkolem je sdílet fotky, které uživatel mobilního telefonu vyfotí a sdílí s ostatními. Hlavní charakterovou vlastností fotografií je, že mají čtvercový tvar. Již při focení si aplikace sama fotku ořízne na čtverec. Následně si majitel aplikace může jednoduše pár kliky přidat na fotku jeden ze 17 foto filtrů, díky nimž se fotka rozjasní či získá dynamické barvy. Jednoduché filtry tak z fotek dělají originály. Díky této jednoduchosti a odlišnosti od ostatních aplikací se Instagram prosadil. Do nedávné doby dokonce nebylo možné váš profil zobrazit ani na webu, což nyní jde, ale online v počítači na něm prakticky nic neuděláte.

Instagram mohou využít například firmy s módou nebo bytovým designem, které budou fotit zajímavé fotky a dávat je na svůj profil. Naopak pro vývojářskou firmu bude tato „sociální aplikace“ více méně nepoužitelná. Pokud umíte „prodat“ své produkty fotkami, tak by vás Instagram neměl minout.

Pinterest

Pinterest je někdy označován také jako „Úspěch obrázků“. Řadí se mezi velmi jednoduché, ale zároveň velmi rychle světově rostoucí sociální sítě. Zatímco Twitter je čistě o textu, Pinterest je čistě jen o obrázcích.

Funkce je jednoduchá – založíte si profil, který je registrovaný buď na vás jako osobu, nebo na firmu. V profilu si vyplníte několik základních údajů o sobě a tím to končí, nebo spíše začíná. Na Pinterest se můžete přihlašovat pomocí e-mailu a hesla, nicméně pokud si nechcete pamatovat další přihlašovací údaje, stačí se přihlašovat pomocí Facebook nebo Twitter účtu. Zároveň si můžete při propojení účtů nastavit automatické sdílení vašich PINů na zmíněné další sociální sítě.

Po registraci a vyplnění účtu zakládáte takzvané „nástěnky“ (boards) a připichujete na ně „příspěvky“ (pins). V češtině se vžil výraz, že „pinujete“. Po založení jedné nebo více nástěnek na ně umísťujete obrázky, ke kterým lze zadat odkaz zdroje, čímž pak fotka na zdroj odkazuje. Dále je možno zadat komentář k fotografii, a dokonce pokud danou věc prodáváte, tak přiložit cenu, která se u obrázku zobrazí. Každému je pak hned jasné, že proklikem se dostane na shop, kde věc za danou cenu sežene.

Stejně jako na jiných sociálních sítích i na Pinterestu se sledují ostatní. Piny toho, koho sledujete, se zobrazují na vaší „zdi“ a naopak – pokud někdo sleduje vás, tak vidí vaše piny. Jednotlivé piny jdou klasicky komentovat, anebo je k dispozici funkce „re-pin“, což znamená, že si fotku „přepíchnete“ (zkopírujete) na některou svoji nástěnku.

To je z funkcí Pinterestu vlastně vše – pinujete obrázky na své nástěnky, lidé je komentují a re-pinují. To samé děláte vy. Pinterest je vhodný pro všechny designové či módní firmy. Mnoho lidí chodí na Pinterest hledat inspiraci, které je zde tolik, že až oči přecházejí. Když si chcete vybavit dům, najdete zde tisíce nápadů, jak si bydlení znevšednit. To samé platí, pokud se chcete oblékat jinak než ostatní či máte jen rádi fotky rychlých aut… Vše, co souvisí s obrázky, je na Pinterestu. Pro nákupy je hlavní výhoda, že většina obrázků odkazuje na zdroje, což jsou většinou výrobci nebo prodejci, a tak danou věc můžete i jednoduše zakoupit či objednat.

Foursquare

Je další sociální sítí, ve které si bez mobilu neškrtnete. Je založena na geolokaci, proto musíte mít ve svém telefonu aplikaci. Někdo říká, že se jedná o geolokační službu s prvky sociální sítě. Podstatou je, abyste se se svými přáteli podělili o informace, na jakých místech jste byli a případně i jaký na ně máte názor.

Princip aplikace stojí na bázi hry. Přihlašujete se k jednotlivým místům, která jsou v síti založena, zmáčknutím tlačítka check-in, které najdete v aplikaci. Díky tomu se říká, že se uživatel checkuje. Checkovat se může uživatel jen ve chvíli, kdy je v dostatečné blízkosti daného místa, jinak to nejde. Díky geolokaci Foursquare ví, kde se nacházíte, a neobelžete ho. Za checkování dostáváte body a po nasbírání určitých bodů z různých míst získáváte tzv. odznáčky. Například máte-li dostatek bodů z checkování v určených obchodech, dostanete odznak „nákupní krysy“ apod. Zajímavé je také získání titulu starosty konkrétního místa. Pokud se na daném místě přihlašujete nejčastěji ze všech, tak je titul starosty váš. Odznáčky a tituly starostů sbíráte jako v nějaké hře.

Pokud pomineme herní aspekty, můžete navštívená místa komentovat, přidávat k nim fotky a další. Komentáři můžete ostatním uživatelům sítě sdělit, na co by si měli dát pozor – například že restaurace byla drahá a jídlo za moc nestálo. Pokud tedy přijedete do neznámého místa, máte reference od nezávislých lidí a víte, kam máte zajít a čemu se raději vyhnout.

Foursquare se dá dobře využít i pro podnikání, ovšem spíše u offline prodejen nebo u kamenných výdejních míst. Udělejte si svůj check-in bod a na jeho stránce uveďte, že kdo se checkne, dostane na prodejně 10% slevu. Pro lidi to bude hra, budou vás dobře hodnotit a vy jim nabídnete zákaznickou slevu za vaši propagaci mezi jejich přáteli. Rozhodně je to dobrá strategie, jak Foursquare využít pro podnikání.

Pokud bychom se měli podívat na nějaká zajímavá čísla, tak Foursquare používá ve světě více než 20 milionů uživatelů. U nás je to trochu slabší, protože v ČR je jen něco přes 40 000 uživatelů. Nejvíce checkovaným místem v ČR je Praha Hlavní nádraží se skoro 72 tisíci checknutími od bezmála 14 500 uživatelů. Nejvíce lidí pak prošlo check-inem Letiště Václava Havla s 63 tisíci checknutími a bezmála 27 tisíci uživateli.

Ať už se budete po přečtení tohoto článku pravidelně checkovat s cílem získat titul starosty nebo půjdete pinovat své fotky na nástěnky, tak se v příštím čtvrtém a posledním díle seriálu o sociálních sítích podíváme na zoubek YouTube.com a na jeho využití pro online marketing.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jan Kalianko

Působí jako konzultant e-shopů se zaměřením na UX, CRO a uživatelské testování. Vede e-shop SvětBot.cz, píše odborný blog, pořádá konference a napsal vlastní knihu.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého