Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Radek Kilevník: Podnikání znamená pomáhat řešit problémy a přinášet prosperitu svým klientům

Jiří Rostecký
Před 9 roky

radek-kilevnik-velkyJednatřicetiletého Radka Kilevníka znám již delší dobu. Když jsem mu v minulosti nabízel služby své firmy, přiznal mi, že na to nemá dostatek finančních prostředků. Dnes má sklady ve dvou městech, podle svých slov zaměstnává 8 lidí a na Webtrhu publikoval své obdivuhodné statistiky příjmu z podnikání. Zajímalo mne, jak dosáhl takové změny, zda našel recept na úspěch a zda se od něj budeme moci v něčem přiučit.

Radku, jak se vaše podnikání změnilo za poslední dva roky?
Změnilo se z prostého kup a prodej na podnikání. Pracuji na sobě, řídím se Baťovým – nebuduj firmu, buduj sebe.

Co to znamená, prosté kup a prodej?
To je kšeftování bez výhledu do budoucna. Když co nejlevněji něco koupíte a pak se to snažíte dobře prodat. Problém je, že když to takto děláte, začínáte vždy od začátku, já se už snažím něco budovat.

A co jste dělal předtím, než přišla změna?
Podnikám od roku 2008, ale po většinu času jsem u toho chodil ještě do klasického zaměstnání, nevěřil jsem si.

Inzerce

Jak jste sebedůvěru našel?
Tu hledám bohužel pořád, ale je to stále jednodušší, když už mám hmatatelné výsledky. Ke změně mě donutil strach z toho, že promarním život a prožiji ho ve stresu a obavách.

Myslíte si, že jste dříve k podnikání přistupoval špatně?
Ano, nedá se prostě jen tak něco dělat a vydělávat peníze, je naprosto nezbytné začít od sebe, číst a pracovat na sobě. Firma nebude nikdy větší než její majitel.

A z hlediska prodeje – získávání zákazníků se ve vašem přístupu také něco změnilo?
Rozhodně ano, učím se říkat ne. Navíc jsem přestal s projekty, kde jsem sice uměl vydělat peníze, a to velmi slušné, ale kazilo mi to karmu, protože jsem věděl, že zákazník často neví, co má a musí udělat, aby mu můj produkt přinesl zisk.

Co jste dělal?
Pomáhal jsem lidem, kteří si mysleli, že jim budou na internetu létat pečení holubi do pusy. Nedělal jsem nic nelegálního ani na hraně, prodával jsem jednoduše lopaty zlatokopům, uspokojoval jsem poptávku. Nicméně jsem v koutku duše věděl, že málokdo uspěje, že jsou tito lidé dost naivní.

Dělají podobné chyby i jiní podnikatelé?
Znám hodně lidí, kteří se jen snaží hledat, co frčí, pak to seženou co nejlevněji a prodají se ziskem. To ale není podnikání. Podnikání znamená pomáhat řešit problémy, naplňovat potřeby a hlavně přinášet prosperitu i svým klientům. Zní to jako klišé, ale je to pravda… Prosperita klientů je nejlepší reklama.

Co podle vás tuto změnu zapříčinilo?
Narození mého syna. Uvědomil jsem si velmi silně, že nemarním už jen svůj život, ale svým liknavým přístupem zadělávám na špatné vychování i jemu. Přestal jsem kouřit a pít a začal jsem myslet hlavou.

To zní až jednoduše, lehké to ale určitě nebylo, ne?
Když se vám dosavadní způsob života začne opravdu příčit, tak to zase tak těžké není.

Jak na sobě dnes pracujete?
Snažím se číst aspoň jednu knihu týdně. Vždy když někam jedu autem, tak poslouchám přednášky anebo audioknihy. Doma jsme odpojili televize od antén a neposlouchám ani běžné rádio. Dalo by se asi říct, že si dávám velký pozor na to, co se ke mně dostane, a tvrdě rozlišuji data od informací. Televize, rádia atd., to jsou jen nepodstatná data.

Jak těžké to pro vás bylo, projít takovou změnou? Jak dlouho to trvalo?
Ta změna probíhá pořád a já doufám, že bude probíhat i dál, a je to skvělé. Neustále se něco nového učím, a to nejen co se podnikání týče, ale i přístupu k lidem, zaměstnancům, klientům atd. Myslím, že člověk by se měl neustále vyvíjet, tak je to správně.

A jak si vybíráte, co se učit a co ne? Čím začít?
Začněte čímkoliv. Ale hlavní jsou vždy papírové knihy, kupte si jakoukoliv knihu, a když pochopíte jejich sílu, budou vám další přicházet pod ruku přesně v tom pořadí a s takovým obsahem, jaký právě potřebujete. U mě to tak funguje.

Je to ale i o čase. Jak si ho na knihy získáváte?
Neřeším hlouposti, nebavím se o hloupostech, učím lidi kolem sebe, aby neplýtvali mým časem, a deleguji, deleguji všechno, co jde, mám kolem sebe totiž skvělý tým lidí a většina z nich je v mnoha ohledech chytřejší a schopnější než já. Doporučuji mrknout k Melvilům, mají tam toho na toto téma spoustu. Každý má čas, ale pokud leží u TV, dlouho spí, dlouho se rozhoduje apod., nemá šanci.

radek-kilevnik-sklad-1
Sklad Radka Kilevníka.

Kdybyste nám měl představit svůj projekt ExitShop, jak byste ho uvedl?
ExitShop je systém, kde si můžete vytvořit funkční e-shop a nemusíte ho potom ještě několik dní ladit. Funguje hned. Pracujeme tam hlavně s psychologií nakupujících, ale nechci odhalovat všechna esa v rukávu.

Tento systém je unikátní v tom, že sám ho denně využívám a jsem jedním z jeho největších klientů. Takže každá změna a každé vylepšení přichází z každodenních potřeb, nejsem teoretik, vyřizujeme cca 300 objednávek z ExitShopu denně.

V čem se liší od konkurence, která je obrovská?
My máme reálné výsledky, my sami jsme klienty svého systému. Nejsem teoretik.

Je právě on vaším největším zdrojem příjmu?
Zabere mi aktuálně nejvíc času, ale sám o sobě není ziskový. Jediným jeho zdrojem příjmů jsou pronájmy, na kterých vybereme cca 30 000 Kč měsíčně, což není málo na první rok fungování, ale pracují na něm 3 programátoři na full-time.

Ale vzhledem k tomu, že na něm ve velkém i prodávám, tak pro mě má smysl ten systém dotovat, přináší mi peníze takto, a co je taky velmi důležité, vybírám si do něj klienty. Běžně odmítám registrace, když se mi člověk nelíbí svým jednáním apod.

Takže si troufám říct, že kolem ExitShopu je skvělá komunita, a od příštího roku se ji chystám podpořit tím, že budeme každý měsíc pořádat srazy našich klientů, kde se budeme dělit o poznatky. Takže ti skvělí a schopní lidé, které jsem poznal díky ExitShopu, jsou svým způsobem ziskem, který pro mě má největší hodnotu. Takže ano, je to můj hlavní zdroj příjmů.

A z finančního hlediska vám nejvíce vydělávají vaše e-shopy?
Ano, přesně tak.

V čem podle vás tkví úspěch ExitShopu?
V tom, že jdu lidem příkladem, je jasně vidět, že to jde, když se chce. Reporty jsem ale přestal psát, protože moje čísla už jsou moc vysoká, působila by spíš demotivačně a taky lidská závist nezná mezí. Když jsem reporty psal, chodilo mi to tak 50 na 50 pozitivní e-maily versus nadávky a arogantní urážky, že se jen chlubím.

Počkejte, co to jsou velká čísla? Jaká jste uvedl naposledy?
Moc se mi do těchto otázek nechce, kdybych věděl, že to lidi bude motivovat, tak ano, ale mám zkušenost, že to spíš v lidech budí zlost… Přestal jsem, když to bylo tak 10 000 Kč obratu denně. Dneska je to naprosto někde jinde.

Nabízíte jednoproduktové e-shopy. Proč by je lidé měli chtít?
Pokud nechtějí svůj život promarnit, musí dělat, co milují. Pokud mají podezření, že budou šťastni s e-shopem od nás, budu rád, když to zkusí. Pokud budou chtít a budou mít hlavu otevřenou, budu se jim snažit pomoci.

Pro koho jsou podobné služby ideální?
Pro lidi, co nemají mentalitu zaměstnanců. Je tady prý 37 000 e-shopů a většina je balast. Ty e-shopy jsou totiž odrazem svých majitelů.

Takže jsou pro jakéhokoliv podnikatele?
Jistě, pro každého, kdo se chce učit novým věcem.

Chybělo podle vás na trhu něco takového?
Podle mě ano, protože všechny ostatní systémy dělají teoretici. Sám jsem chtěl dělat před cca půl rokem ještě jeden klasický e-shop a vyzkoušel jsem několik nejvyšších tarifů nejpřednějších hráčů a byla to vše velká bída.

Teoretici? Opravdu všechna konkurenční e-shopová řešení dělají teoretici? Proč si to myslíte?
Tak možná jsem si chtěl malinko rýpnout. Neznám moc ostatních majitelů takových systémů, já si celkově dost málo všímám konkurence, dělám si věci po svém, tak jak to považuji za nejlepší.

radek-kilevnik-sklad-2
Sklad Radka Kilevníka.

Jak se liší přístup k jednoproduktovému e-shopu a k e-shopu klasickému, který nabízí větší množství zboží?
Odpadá zde rozhodovací paralýza a s ní spojené opuštění košíků a další věci. Když jsou dobré texty a fotky, není problém dosáhnout konverzního poměru i 10 %. O tom si může nechat klasický e-shop jen zdát. Přitom název jednoproduktový je zavádějící. Můj nejlepší jednoproduktový e-shop má kolem 90 položek na prodej.

A jak se tedy takový e-shop s 90 položkami liší od klasického e-shopu, že přináší tolik výhod?
Nechci tahat všechna esa z rukávu, ale asi hlavní výhoda je přehlednost a naprostá transparentnost. U našeho e-shopu totiž vidíte na jedné stránce úplně vše.

Může být z tohoto pohledu efektivnější neprovozovat 1 velký e-shop, ale pro každý produkt udělat samostatný e-shop?
To se děje pořád častěji, že velké e-shopy si u nás dělají malé e-shopy na svoje TOP produkty. I já to tak dělám a mám na svoje zboží i klasický e-shop. Umíme to v rámci systému pohodlně nasynchronizovat, takže klienti mohou potom i sledovat rozdíl mezi výsledky svého e-shopu a e-shopu od nás a nemají s tím práci navíc.

Zaujala mne vaše nabídka – když u vás spustím 100 e-shopů, nemusím vám nic platit. Proč to nabízíte? Není pro vás takový zákazník velkým zatížením, které takto musíte zajišťovat zdarma?
Člověku, který bude provozovat 100 e-shopů, budu provoz serveru rád dotovat. Budu rád, když budeme mít víc takto skvělých lidí v ExitShop týmu. Vybrat peníze za nájem pro mě není priorita. Chci to dělat naprosto opačně než třeba Aukro. U nás čím víc se vám daří, tím méně platíte.

Když to ale budete dotovat, ztrácí se tam nějaký obchodní model, nebo ne? Proč potřebujete klienty, které budete dotovat?
Nejprve musíte udělat něco, co funguje, a pořádně to rozjet a pak to pomalu a polehoučku začít monetizovat. Není podle mě nic horšího, než když se někdo snaží vytřískat z nového projektu peníze za každou cenu například tím, že dá všude reklamy a bannery na web, kam mu chodí 5 lidí denně. To je smutné.

Také nabízíte e-shop na 7 dní zdarma. Je to podle vás dostatečná doba? Proč ne měsíc?
Železo se musí kout, dokud je horké, přečtěte si něco o dopadech na délku zkušební doby.

Přečtu, co ale něco prozradit i čtenářům, co nic nečetli?
No nesmíte lidi nechat čekat. Kdo si to není schopen prozkoušet do řekněme 2 dní, ten se tomu nebude věnovat ani za 14 dní. I těch 7 dní je docela hodně. Chce to si s tím hrát a pak měřit dopady. Mě nejlépe vyšlo 3 e-shopy na 7 dní.

Na webu DobaEshopová.cz hodně blogujete. Proč a jak vám to v podnikání pomáhá?
No docela to z mého pohledu zanedbávám… chci si to prostě jen někde ventilovat, koho to zajímá, může si to přečíst, koho ne, může si číst třeba na Mladém Podnikateli.

Má blog nějaký reálný dopad na prodej vašeho řešení?
Rozhodně ano, umísťujeme tam i novinky ze systému a podobné věci.

Dovolím si otázku na tělo. Hned na úvodní straně na mě vyskočily reference s dlouhými doménami, které navíc obsahovaly třeba 3 pomlčky. Jaké e-shopy u vás nejčastěji hostují? Co to je za klienty?
Doména je podle mě lhostejná. Podle mě jsou dva základní druhy propagace. Aktivní a pasivní. Při aktivní čekáte, až bude někdo něco hledat, vlastně jen kopírujete poptávku. Pak záleží na doméně, děláte PPC atd.

My propagujeme aktivně, my vytváříme v lidech potřeby. Je to agresivnější forma, kde nezáleží na doméně a podobných hloupostech, ale rozhoduje UX, prezentace, zacílení a produkt.

Jak v lidech vytváříte potřeby?
No říkáme jim, podívejte, jak skvělý bude váš život s naším produktem.

radek-kilevnik-sklad-3
Sklad Radka Kilevníka.

Myslíte si, že to jiné e-shopy nedělají?
Já neříkám, že ne, my to tak ale děláme primárně, nečekáme, až nás bude někdo hledat. Já znám mnoho a mnoho lidí, kteří si dají e-shop na Heureku a pak jen čekají a čekají a čekají… tak to tady chodí.

Zvládne to i začátečník? Dokážete mu v tom vy nějak pomoci? Co ho to bude stát?
Rady jsou neomezené a zadarmo. Kdo chce a snaží se, tomu pomohu. Za pomoc a rady nic neúčtuji. Zvládne to i začátečník, pokud má otevřenou hlavu a chce.

Jakých největších obratů vaše e-shopy dosahují?
Prezentujeme čísla celého systému na ExitShop.cz, ale čísla konkrétních klientů jsou pro nás samozřejmě posvátně soukromá. Sám je nezkoumám a rozhodně bych je nikde neprezentoval. Rád ale řeknu svoje čísla, pokud to někomu pomůže a namotivuje ho to…

Řekněte…
I stovky tisíc denně.

Zvládne váš systém i e-shopy s mnohonásobně vyššími obraty a celkovou zátěží? Nebo máte nějaký strop, kdy už je e-shop na vás příliš velké sousto?
Zvládneme, máme špičkové servery, šikovného pána čistě na servery a aktuálně je toto naše vybavení dost předimenzované, ale vždy raději počítám s tou horší variantou. Myslím si, že strop určitě není.

Jaké e-shopy provozujete vy?
Na ExitShopu funguji s brandem PrimoOdVyrobce.cz.

A jak chcete ExitShop a své podnikání rozvíjet?
Pro mě je moje cesta cílem, další klišé, ale opravdu to tak je. Mým cílem je usmívat se, až budu umírat. Usmívat se, protože si budu moct říct, že jsem si život užil. Takže asi tak, chci rozvíjet svoje podnikání nadále takovým způsobem, abych mohl dělat radost svým blízkým a trávit další úžasné dny, kdy dělám, co miluji.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Michal

Před 9 roky

Moc pěkný :) držím palce. Je vidět, že když někdo jde za svým snem, tak to má cenu.

Odpovědět »

Petr Nesvatba

Před 8 roky

Myslím, že nám pan podnikatel pěkně kecá. Jeho novátotska myšlenka ho neživi, dotuje ji ze zbytku byznysu, kterým jsou eshopy. Zkoušeli jste se na ně někdo dívat? Je to kup a prodej nejhrubšího zrnka. Šesté přes desáté jenom aby to sypalo. Proti principu nic, ať si každý vydělává po svém a kolik dokáže, ale ať ze sebe nedělá vizionáře nebo novátora. Protože nic jiného než předprodejce, ať se na mě nezlobi, není.

Odpovědět »

Katka Vilímová

Před 7 roky

Podle mne máte chybu v odstavci: „Doména je podle mě lhostejná. Podle mě jsou dva základní druhy propagace. Aktivní a pasivní. Při aktivní čekáte, až bude někdo něco hledat, vlastně jen kopírujete poptávku. Pak záleží na doméně, děláte PPC atd.“… Protože tohle je podle mne popis pasivního přístupu.

Odpovědět »

kundomet

Před 6 roky

Bláboly jako prase, chytráček až na půdu a prodává sračky z tržnice…směšný.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing

jiri-jemelka-web

Do čeho ve firmě investovat peníze? | Jiří Jemelka (JPF)

jiri-rostecky-web

Jiří Rostecký: Jak růst na volné noze? | Marián Kamenišťák

Premium
marcel-klaus-web

1,5 miliardy ročně. Jak Marcel Klaus vybudoval největšího výrobce dřevěných palet v Česku?

kovar-gabco-web

Fulfillment: Je pro každého? A co firmy se specifickými produkty? | Max Kovář a Roman Gabčo (Skladon)