Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Michal Andera: Začínal jsem na vlastní pěst a ByznysPark byl vždy nezávislý

Jiří Rostecký
Před 9 roky

michal-andera-velkyMichala Anderu jste už možná viděli. Vytváří totiž rozhovory pro svůj videopořad ByznysPark. Kromě toho je ale Michal i podnikatel, má vlastní projekt clarity-lab.com a věnuje se i psychologii podnikání. Sám sice rozhovorů vytvořil spoustu, málokdy ale měl šanci být tím, kdo odpovídá. Tak jsem se to rozhodl změnit.

Michale, ty ses proslavil zejména díky svému videopořadu ByznysPark, v němž vytváříš rozhovory s úspěšnými podnikateli. Jak ses k takovému projektu dostal?
Zajímaly mě praktické zkušenosti podnikatelů a jejich příběhy. V té době jsem sledoval www.digit.cz a hledal něco podobného v oblasti podnikání. Nenašel jsem, tak jsem začal točit sám.

Vzpomínáš si, s kým jsi vytvořil první rozhovor a jaké to pro tebe bylo? Neměl jsi trému?
Ano, vzpomínám. Byl to můj kamarád architekt Tomáš Rousek. Nervózní jsem byl až při vložení videa na sociální sítě. Řekl jsem si, že na základě ohlasů se rozhodnu, zda v natáčení pokračovat.

Tehdy jsi začínal na vlastní pěst, nebo pod nějakou společností? Tuším, že ByznysPark tvoříš pod serverem Podnikatel.cz.
Začínal jsem na vlastní pěst a ByznysPark byl vždy nezávislý. Podnikatel.cz nějaký čas videa přejímal. Potom se rozhodli vytvořit svůj vlastní pořad, kde jsem fungoval jako moderátor.

Inzerce

Ty na tomto serveru i publikuješ. Jak ses k tomu dostal?
Nyní je spolupráce s Podnikatel.cz hodně nárazová. Dostal jsem se k ní díky ByznysParku. Aktuálně točím také pro www.hrkavarna.cz.

michal-andera
Zdroj fotky: Archiv Michala Andery

Proč netvoříš prostě sám za sebe? Proč vždy pod nějakou firmou?
Rád si rozšiřuji obzory. Pokud přišla zajímavá nabídka, tak jsem se jí nebránil. Díky Podnikatel.cz jsem si vyzkoušel práci v profesionálním televizním studiu. HR Kavárna je skvělá s ohledem na téma a zajímavé lidi, kteří se na ní podílí. Produkce na vlastní pěst je časově náročná. I ByznysPark dělám několik posledních dílů ve spolupráci se zkušeným kameramanem.

A nepřemýšlel jsi o redaktorské činnosti na full-time?
Zatím ne. Videoprojektům nechávám volný průběh. Mám dost projektů mimo natáčení.

Myslíš si, že se vytvářením podobných rozhovorů naplno dá v Česku uživit?
Miroslav Motejlek to dokáže. (smích) V mém případě to na uživení není. (pozn. redakce: rozhovor s Miroslavem Motejlkem můžete číst zde)

Rozvíjíš dnes ještě tento projekt, nebo už od něj začínáš upouštět?
Projekt je od začátku nadšenecký a neziskový. Je to moje srdcová záležitost. Stále ho rozvíjím, ale musím to sladit s ostatními aktivitami. Poslední posun je spolupráce s profesionálním kameramanem.

A na začátku jsi natáčel jak? Měl jsi nějaké vybavení?
Postupně jsem vybavení rozšiřoval. Na začátku to bylo zajímavé a obohacující období. Dost jsem se naučil. Některé věci nebyly úplně snadné. Na začátku jsem natáčel na jeden foťák a diktafon.

Vyběhnout pozapínat techniku, sednout si zpátky do křesla a říci úvod a otázku hostovi bylo  celkem hektické. Postupem času jsem přidal klopové mikrofony. Nyní jsem na 3 kamerách.

Jak ByznysPark hodnotilo tvé okolí? Byl jsi student, určitě tě to muselo i na škole hodně proslavit.
Určitě si nepřipadám slavný. (smích) Občas mě někdo osloví na konferenci nebo nějaké akci a to mi udělá radost. Jsem rád, že je projekt pro někoho inspirující.

Sám rozhovory tvořím velice často. Poraď mi jako profesionál: co je pro vytvoření dobrého rozhovoru důležité?
Myslím, že nejdůležitější je přirozená zvědavost. Postupem času jsem zjistil, že je potřeba se také připravit. V začátcích byl ByznysPark pouze improvizace. Měl jsem připravenou první otázku a nechal se unášet situací.

A to nefungovalo? Proč?
Ono to fungovalo. Ale mrzelo mě, když jsem po vypnutí kamery při běžné konverzaci zjistil, že jsem nějakou zajímavou oblast ze života hosta pominul.

Jak se tedy připravuješ dnes?
Dělám si rešerši na internetu a podle ní stavím hypotetickou strukturu rozhovoru. V ideálním případě se snažím s hostem potkat před natáčením na kafe a pobavit se.

Zažil jsi nějakou situaci, kdy se ti rozhovor třeba vůbec nepovedl nebo ses při jeho vedení zasekl?
Musím zaklepat na dřevo, že ne.

A naopak, jaký rozhovor považuješ za svůj nejlepší? Máš favorita?
Je jich víc a netroufnu si jmenovat. Toto hodnocení nechávám na divácích.

Podle čeho si lidi, s nimiž rozhovor tvoříš, vybíráš? Kde vůbec získáváš inspiraci a kontakty?
Musí mě zaujmout svým příběhem nebo tím, co dělají. Dostávám tipy od známých. Chodím na konference a společenské akce. Občas mě lidé kontaktují sami.

Byli vždy všichni otevřeni vytvoření rozhovorů?
Ano. Zatím jsem byl odmítnut pouze jednou. Jednalo se o zajímavý projekt, ale jeho autor nechtěl prozradit svou totožnost.

Zval jsi všechny zadarmo, nebo jsi jim slíbil nějakou finanční odměnu? Vyžadoval ji po tobě někdo? Mně se to občas stává a nevím, co s tím.
Vždycky zadarmo. Naopak jsem se setkal s nabídkami odměny, pokud natočím rozhovor.

A přijal jsi je?
Nepřijal. (smích) Snažím se zachovat si nezávislost. Když mě nějaký projekt osloví a má zajímavý příběh, tak o něm rád video natočím.

michal-andera-2
Zdroj fotky: Archiv Michala Andery

Když jsi při vytváření rozhovorů slyšel všechny ty praktické příběhy, co sis z toho odnesl? Co ti poslouchání těch podnikatelů dalo?
V podstatě z každého si odnáším spoustu podnětů. Je úžasné potkávat aktivní lidi, kteří využívají příležitosti kolem sebe.

Dělal jsi rozhovory s řadou úspěšných byznysmenů. Našel jsi třeba i odpověď na to, jak se také stát úspěšným podnikatelem?
V podstatě každý člověk je jiný a musí si najít vlastní cestu. Myslím, že univerzální recept na úspěch neexistuje. Lidé se mohou inspirovat množstvím příběhů, ale každý divák si odnese něco jiného. Já u většiny lidí, se kterými jsem dělal rozhovor, vidím vášeň pro to, co dělají.

Inspirovalo tě to všechno v něčem?
Inspirovalo mě to k návratu na vysokou školu. (smích) Chci lépe pochopit podnikatele jako osobnosti.

Je vidět, že tě svět podnikání pohltil. Zabýváš se i psychologií podnikání. Co v rámci toho studuješ?
Zajímá mě, jak osoba zakladatele ovlivňuje rozvoj firmy. Aktuálně probíhá sběr dat mezi zakladateli IT a technologických firem. Pokud je někdo takový mezi čtenáři a téma psychologie podnikání ho zajímá, budu vděčný, pokud věnuje 10 minut času a vyplní můj dotazník.

A jak tedy zakladatel ovlivňuje rozvoj firmy?
V praxi se setkáme s tím, že hodně. Zakladatel je nositelem myšlenky a činí důležitá strategická rozhodnutí.

Myslíš si, že existuje nějaká ideální osobnost zakladatele?
Ideální osobnost ne. Ale existují určité vlastnosti a charakteristiky, které zvyšují pravděpodobnost úspěchu.

Jak by se měl správný zakladatel chovat? Jsou nějaká základní pravidla?
To je velmi široké téma. Podle mě by měl především otevřeně komunikovat se svými zaměstnanci. Měl by mít silnou vizi, kterou sdílí napříč firmou a se kterou se můžou zaměstnanci identifikovat a pomůže jim při rozhodování.

Máme podle tebe v Česku schopné zakladatele firem? Nebo v něčem děláme chyby?
Máme celou řadu skvělých podnikatelů. Co se týče rezerv, ty máme především v obchodních dovednostech, schopnosti prodat svůj nápad.

V kolika letech jsi s podnikáním přišel poprvé do styku?
Teoreticky na střední škole, prakticky během studia vysoké školy.

Tvoje hlavní činnost je momentálně vizualizace jako podklad k rozhodování. Zní to poměrně složitě, můžeš nám to vysvětlit?
Pomáháme firmám jednoduše vysvětlit podstatu jejich byznysu. Věříme, že pokud jsou informace sdělovány prostřednictvím obrazu nebo animace, je snadné pochopit jejich význam.

S tím jste přišli sami, nebo to už někdo nabízel před vámi?
V zahraničí podobné služby existují. U nás o někom, kdo dělá přesně to co my, nevím.

Proč to ale firmy potřebují? Myslíš si, že neznají podstatu vlastního byznysu?
Je to především o předávání informací a znalostí. Často se stává, že lidé chápou stejnou věc rozdílně. Ve firmě je důležité jít stejným směrem, táhnout za jeden provaz. Právě s tím vizualita pomáhá. Jedním z příkladů je nástup nového zaměstnance, kterému je potřeba předat rychle velké množství informací a pomoci mu se začleněním do firmy.

Takže nabízíte nějaké konkrétní služby firmám?
Ano. Nejčastěji se jedná o kombinaci workshopu, infografiky a animace. Nejdříve pracujeme se zaměstnanci/zákazníky firmy a zachycujeme klíčové informace. Většinou má každý člověk vlastní názor na danou problematiku, který se může lišit od ostatních lidí ve skupině. My se snažíme s účastníky vytvořit jednotný pohled na problematiku. Následně výsledný koncept zachytíme pomocí infografiky, animace nebo interaktivní aplikace. Tím zajistíme snadné šíření důležitých informací.

Jak jim to vše může pomoci?
Tato spolupráce přináší do firem porozumění a pomáhá s interním vzděláváním. Lidé snadněji komunikují a chápou svoji roli v rámci celé firmy. V případě animace pro zákazníky dochází k snadnému pochopení služeb a produktů. To vede ke zvýšení prodejů.

Ukázky videí z dílny clarity-lab.com:



Proč ses vrhnul zrovna do podobného oboru?
Věřím, že interní rozvoj firem je důležitý. Firmy nakupují drahé technologie, aby zvýšily efektivitu, ale zapomínají na své zaměstnance.

Máte už nějaké výstupy od vašich klientů? Například, jak se změnila komunikace v jejich firmě, spokojenost zaměstnanců atd.?
Bohužel tyto informace nemůžeme veřejně poskytovat.

Přijde mi, že psychologie podnikání a tyto vaše služby spolu do určité míry souvisí. Je to tak? A jak spolu souvisí?
Ano, máš pravdu, existují některé souvislosti. U mě je to především zájem o vnímání informací, tvorba mentálních modelů a rozhodování.

Co plánuješ do budoucna? Vytvoříš další projekty?
Nyní především rozvíjet www.clarity-lab.com, věnovat se výzkumu a ve volném čase natáčet rozhovory. Dalších projektů mám plnou hlavu. (smích)

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

braverman-babinec-web

E-commerce: S čím se nyní potýkají české e-shopy? | Tomáš Braverman a Patrik Babinec

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing