Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jan Bělohradský: Jak může malý e-shop budovat zpětné odkazy?

Jiří Rostecký
Před 8 roky

LinkbuildingZapomeňte na profesionálního linkbuildera. V tomto rozhovoru si povíme, jak může i malý e-shop budovat zpětné odkazy a posilovat svoje pozice v SEO. Svépomocí a s minimálními náklady.

Na moje otázky odpovídal linkbuilder Jan Bělohradský.

Povězte mi, co je na linkbuildingu těžké?
Na linkbuildingu je nejtěžší vytrvalost. Mnoho klientů si myslí, že si otevřou e-shop, nakoupí tisíc odkazů z katalogů a nejrůznějších free PR článků a mají od linkbuildingu pokoj. Nicméně, abyste využili potenciál odkazů na maximum, je potřeba na jejich tvorbě pracovat neustále, a také pečlivě volit odkud povedou.

Zvládají ho dělat malé e-shopy?
Jak jsem řekl výše, mnoho provozovatelů e-shopů vnímá linkbuilding jako jednorázovou službu. Nakoupí někde balíček odkazů a myslí si, že mají vyhráno. Mnohdy taková činnost má pozitivní efekt, nicméně krátkodobý.

Jednoduše preferují kvantitu nad kvalitou, a přitom právě v ní je skrytá síla linkbuildingu. Jeden kvalitní promyšlený odkaz vás může ve vyhledávačích katapultovat na první pozice a přinášet vám třeba desetinu návštěvnosti a konverzí.

A mnohdy takový odkaz seženete zdarma a jeho tvorba vám zabere jen jeden e-mail, stačí přepnout z módu myšlení “kam všude ještě můžu strčit odkaz?” na mód “na jaké stránky chodí mí zákazníci?”.

Vyplatí se malému e-shopu investovat čas a peníze právě do linkbuildingu?
Do odkazů se rozhodně investovat čas i peníze vyplatí. Vždyť právě odkazy, obsah a rank brain jsou pro Google tři nejdůležitější faktory, podle kterých řadí výsledky ve vyhledávání, a pro tuzemský Seznam jsou také jedním z nejdůležitějších signálů. Navíc jsou odkazy skvělým zdrojem návštěvnosti. Nezřídka kdy k vám přijde třetina návštěvníků právě skrze ně.

Zvládne na něm ale pracovat i provozovatel e-shopu sám? V případě, že nemá dostatek financí na zaplacení profíka?
Mnoho provozovatelů e-shopů, které jsem poznal, si linkbuilding zvládá dělat samo, i když vlastně tak trochu nevědomky. A to sice skrze posilování vztahů s partnery, jako jsou třeba nejrůznější zmínky o dodavatelích a odběratelích nebo práce PR oddělení. Samozřejmě, pro využití všech kanálů linkbuildingu specialistu potřebujete. Nicméně je to investice, která se vám z dlouhodobého hlediska vždy vrátí.

Jak má ale v praxi takový člověk odkazy získávat?
Jak už jsem naznačil, nejlepší a nejjednodušší je začít u svých obchodních partnerů. Oslovit své odběratele a dodavatele a požádat je, aby na své stránky umístili odkazy na vás.

Dále určitě nezapomínejte na diskuzní fóra a komentáře. Právě z nich můžete získat tisíce návštěvníků denně. Je k tomu ale potřeba trochu umu. V první řadě se vám hodí analýza klíčových slov, abyste věděli, co vaše zákazníky nejvíce trápí.

Představte si, že třeba prodáváte herní konzole. Z analýzy klíčových slov zjistíte, že vaše zákazníky nejčastěji zajímá odpověď na otázku: “Mám si koupit Xbox nebo Play Station?” Je dost pravděpodobné, že tuto otázku budou řešit právě v diskuzích. A to je vaše příležitost, tedy povinnost, se v této diskuzi angažovat a nabídnout jim tu nejlepší odpověď na jejich problém právě na vašich stránkách a na toto řešení odkazovat.

Je ale nezbytné, abyste na své vstupní stránce nabídli opravdu kvalitní text. Ten nejkvalitnější, co je vůbec možné. Jestli si chcete vydělat, tak rozhodně nešetřete na copywriterovi.

Vidíte nějaké další příležitosti pro získání zpětného odkazu, které může využít většina e-shopařů?
Ano. Všichni by měli začít u sebe samých. Prolinkovat si pořádně e-shop. Napovědět lidem i vyhledávačům, které stránky jsou pro vás hodnotné. Zjednodušit lidem i vyhledávačům procházení vašeho webu. Prohlédněte si své aktuality, blogy, popisky kategorií a linkujte. Samozřejmě s citem.

Jaký vliv bude tohle všechno mít na pozice e-shopu ve vyhledávačích?
To se konkrétně nedá říci, záleží na mnoha faktorech, jako jsou texty odkazů, autorita stránek z níž povedou, to, kam odkazy nasměrujete, množství odkazů a tak dále. Je dost možné, že vytvoříte desítku odkazů, které na vaše pozice ve vyhledávačích nebudou mít vliv. Je také možné, že vás jeden odkaz katapultuje na top pozice.

V sázce je ale i to, že svým neodborným linkbuildingem vaše stránky vyhledávače zabanují. Je pak jen na vás, jestli chcete riskovat ban, nebo svěřit web odborníkovi.

Zkuste si udělat analýzu klíčových slov svépomocí

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

lukas-havlasek-web

Lukáš Havlásek (Shopsys): Řízení firmy, tvorba strategie, finanční plány

daniel-gamrot-web

Daniel Gamrot: Co udělat, když jste zavaleni prací a nestíháte?

martin-matejka-web

Martin Matějka: Začátky podnikání na volné noze, vlastní ego, pracovní návyky

jan-simkanic-2-web

Ján Simkanič: Jak se spouštěl český Deník N a jak se mu dnes daří?

jiri-kabelka-web

Jiří Kabelka (Del): Průmysl 4.0, inovace ve firmách, 23 let budování firmy

zuzana-petrofova-web

Zuzana Ceralová Petrofová: Krizové řízení firmy, navazování na rodinnou historii, dlouhodobý úspěch v podnikání

jiri-krejcik-web

Jiří Krejčík: Podnikání na volné noze, založení coworkingu, navazování kontaktů

miroslav-pesta-web

Miroslav Pešta: Jak se naučit anglicky a jak se vyvíjí aplikace Mooveez?