Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Když dobrý nápad nestačí. Kde a jak sehnat peníze na podnikání?

inzerce
Před 9 roky

Mít vlastní “business” je pro mnoho lidí synonymem svobodného života. Žádná pevná pracovní doba, hodně volného času a samozřejmě dost peněz na všechno. Stačí mít nápad, rozjet podnikání a hurá skvělý živote! Jaká je realita? A kde vůbec takový mladý a nadějný podnikatel sežene peníze?

Buďme upřímní. Realita není tak jednoduchá, ani tak zářivá. Běžní zaměstnanci často vidí jen pozlátko. Že jejich kámoš-podnikatel nemusí každý den vstávat v sedm ráno. Že na obědě klidně stráví dvě hodiny. Že si vezme dovolenou kdykoliv potřebuje.

Už se však nepodívá dál. Že ten samý kámoš maká i po večerech, protože musí dodržet termíny. Že když nesežene klienty, nebude mít práci a tudíž ani výplatu. Že nemá placenou dovolenou, ani nemocenskou. Že život podnikatele není o štěstí, ale o vůli a dřině. Mladí podnikatelé se musí sakra ohánět, aby si svůj sen o svobodném životě splnili.

Bez peněz do podnikání nelez

Domnívat se, že dobrý nápad stačí, se dost často ukáže jako chyba. A poměrně zásadní. Dobrých nápadů je kolem nás spousta, stačí se pořádně dívat. Ale takový dobrý nápad je nutné zrealizovat, vyrobit, nabídnout a prodat. Tím, že o něm budete mluvit s přáteli, kteří vás za to budou plácat po zádech, z vás podnikatele neudělá.

Inzerce

Bez čeho se jako začínající podnikatel tedy neobejdete? Odpověď je jednoduchá. Bez peněz. Jsou otravné a nikdy jich není dost. Podnikání však vyžaduje nemalé investice, jejichž výše závisí na mnoha faktorech. Pokud nemáte dostatek vlastních peněz ani štědré příbuzné, pravděpodobně si budete vzít nějakou tu půjčku.

Nečekejte, že si banka sedne na zadek

Ve chvíli, kdy už máte svůj vlastní “dobrý nápad”, proveďte důkladnou analýzu. Zjistěte, co vše potřebujete, abyste podnikání mohli úspěšně rozjet. A počítejte. Jakmile budete vědět, kolik peněz potřebujte, vyražte vyzbrojeni úsměvem a velkou dávkou trpělivost do bank. Sebou si rovnou přibalte následující dokumenty, které po vás s velkou pravděpodobností budou chtít.

  • 1 až 2 doklady totožnosti (občanský průkaz + řidičský průkaz, pas, rodný list)
  • aktuální doklad opravňující k podnikání (výpis z živnostenského rejstříku)
  • daňové přiznání s přílohami za poslední rok či dva (máte-li)
  • doklad o zaplacení daně z příjmu
  • účel úvěru

Banky se rádi a často prezentují jako ti, kteří pomáhají podnikatelům v jejich nesnadných začátcích. Pravdou však je, že většina z nich neposkytne půjčku podnikateli, který nemá “odpracovaný” alespoň jeden rok. Obvykle banky nabízí půjčky již “podnikajícím” podnikatelům, který může doložit daňové přiznání nejméně za dvě období. Podnikatel, který stojí na samém počátku své kariéry, tak snadno získá pocit beznaděje.

Pokud si nebudete jisti jakou banku zvolit, doporučujeme navštívit např. portál Úspory.cz, kde si můžete širokou nabídku půjček porovnat najednou. Případně si zde můžete konkrétní půjčku online rovnou vybrat a započít celý proces žádosti.

Může se zdát, že větší šanci uspět mají začínající podnikatelé u mladších a moderních bank, které se snaží získat nové klienty. Ale ani to není pravidlem. Je potřeba podívat se na nabídky jednotlivých bank detailněji. Zjistěte, jaké možnosti vám banky nabízí, a za jakých podmínek.

Některé banky úvěry pro začínající banky nemají v oficiálních nabídkách, jiné ano. Vystačit si můžete také s kontokorentním úvěrem, který získáte spíše než klasickou půjčku. Některé banky dokonce nabízí začínajícím podnikatelům podporu ve formě tzv. crowdfundingu. Možností, jak potřebné peníze získat, existuje vícero.

Jedna schůzka nestačí

Je možné, že budete mít šťastný den a hned na poprvé narazíte na banku, která vám půjčku ochotně poskytne. Spíše však počítejte s tím, že podobných schůzek absolvujete výrazně více. Větší šanci na půjčku si proto pojistěte důkladnou přípravou. Její součástí by měl být podrobný a hlavně realistický podnikatelský plán.

Uvědomte si, že banky nejsou charita, a chtějí vydělat. Banka vám půjčí pouze tehdy, bude-li si jistá, že se jí její investice vrátí. Čím nadějněji a profesionálněji tedy budete působit, tím spíše svou půjčku obdržíte.

Jako první navštivte banku či banky, u kterých máte vedený běžný účet. Banka vás zná a především má podrobný přehled o vašich aktivitách na účtu. I díky tomu si dokáže udělat lepší obrázek o “společné” budoucnosti. Člověk, který chce získat peníze, musí být připraven na dlouhá, nepříjemná a často odmítavá jednání. Bankovní úředníci se budou vyptávat, budou chtít všechny možné doklady a pak vám pošlou e-mail se zamítavou odpovědí.

V žádném případě se nenechte zviklat po první či druhé neúspěšné schůzce. Zatněte zuby, vydržte a hledejte dál. Za svoji snahu budete odměněni úspěchem.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého