Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

4 způsoby, jak si pohodlně otestovat novou kariéru

Markéta Jeníková
Před 10 roky

Myšlenka na to, že zcela změníte své kariérní směřování, může být děsivá. Možná je ale vaše nespokojenost se současným stavem věcí tak velká, že takto zásadní změnu vidíte jako jediné možné východisko. Jak ale bezpečně zjistit, že je pro vás nová kariéra ta pravá?

Článek, který zveřejnil časopis Forbes, se týká spíše lidí ve středním věku, kteří vězí v zaměstnaneckém poměru. Zásady zde zveřejněné se ale mohou bez problémů uplatnit i u mladších lidí, kteří zjistili, že je zaměstnání neuspokojuje a touží si vyzkoušet, jaké to je být na volné noze – nebo obráceně.

1. Strategické dobrovolnictví

Zajímá vás práce v konkrétním oboru? Než se do ní skutečně pustíte, zjistěte nejdřív na vlastní kůži, jaké to je – se všemi klady i zápory. Nejsnadnější cestou je dobrovolnická práce. Přihlaste se do agentur, které shání dobrovolníky, nebo nastupte na neplacenou stáž do firmy, která se věnuje vaší vysněné oblasti.

Zajímá vás oblast ekologie a ochrany přírody? Přihlaste se jako dobrovolník a vyjeďte třeba sázet stromky. Chcete zjistit, jaký je denní chléb podnikatelů? Porozhlédněte se kolem sebe, zda byste se k někomu nemohli přihlásit na neplacenou výpomoc.

Inzerce

Dobrovolnickou činností někomu prospějete (což vás zahřeje samo o sobě) a navíc se z bezpečné vzdálenosti poučíte o všem, co vaše vysněná práce obnáší. Možná vás osobní zkušenost konečně přiměje učinit klíčové rozhodnutí, možná vám naopak spadnou růžové brýle – v obou případech se ale někam posunete.

Jako u čehokoliv jiného platí, že čím více úsilí vložíte, tím větší bude vaše odměna. Pro dobrovolnickou činnost si tedy vyhraďte aspoň tři až šest měsíců.

2. Přihlaste se na kurz nebo do školy

Ať už se jedná o dálkové studium nebo jen online kurz, jakékoliv systematické vzdělávání ve vaší vysněné oblasti je skvělou průpravou pro vaše budoucí povolání či podnikání. Během studia přinejmenším zjistíte, zda se pro danou oblast hodíte.

Kromě toho budete mít možnost navázat kontakt s profesory, lektory i studenty, kteří se třeba v oblasti vaší vysněné práce již delší dobu pohybují. Získáte kontakty i další neocenitelné poznatky a zkušenosti druhých lidí.

 A co když vás kurz přesvědčí, že nová kariéra je přesně něco pro vás? Pak nezbývá, než vám poblahopřát a doporučit třeba další, již intenzivnější formu vzdělávání.

3. Pořiďte si bokovku

Myšlena je samozřejmě vedlejší výdělečná činnost. Tímto způsobem třeba začala řada mladých podnikatelů – při studiu nebo zaměstnání pomalu rozjeli své podnikání, a když zjistili, že vše běží na výbornou, s jistotou a klidem vpluli do podnikání na plný úvazek.

Tento systém je z mnoha důvodů velmi výhodný: kromě finančního přilepšení zjistíte, zda vaše podnikání nestojí na hliněných nohou a zda je o vaše služby dostatečný zájem. Také se leccos přiučíte o realitě podnikání se všemi stinnými stránkami, které přináší.

Je však třeba dát pozor na to, aby vaše vedlejší činnost neohrozila vaši současnou pozici. Na co dohlédnout?

  • Ujistěte se, že svou činností neporušujete žádný odstavec své pracovní smlouvy.
  • Pečlivě plňte všechny své pracovní závazky a povinnosti.
  • A nikdy neřešte věci související s vaším podnikáním v pracovní době nebo za použití pracovního vybavení!

4. Vezměte si prázdniny

Delší volno vám umožní přihlásit se na dobrovolnou stáž, studovat, cestovat, poznávat vaši vysněnou kariéru. V České republice jsou bohužel pracovní prázdniny pojem prakticky neznámý, pokud se zrovna nebavíme o učitelích. Ve Spojených státech se jedná o menšinovou záležitost – neplacené dlouhodobé volno nabízí 16 % zaměstnavatelů, placené 4 %. Příkladem mohou být velké společnosti, jako třeba American Express, Charles Schwab nebo Hallmark – ty nabízí speciální programy pro zaměstnance, které jim umožní vzít si volno v délce od několika týdnů až po několik měsíců.

Tato možnost také obvykle není dostupná každému – často bývá omezena na dlouholeté zaměstnance na vyšších postech. Vždy ale existuje možnost si promluvit se svým šéfem a dohodnout se s ním individuálně.

Ať už se rozhodnete vyzkoušet kteroukoliv strategii (nebo jejich kombinaci), počítejte trochu s nečekanými a náhlými obraty a změnami. Setkáváním s novými lidmi, získáváním znalostí a zkušeností a nyní tak populárním opouštěním své komfortní zóny však možná konečně získáte odvahu pro tolik žádoucí změnu svého profesního života.

Zdroj: http://www.forbes.com/sites/nextavenue/2013/10/15/4-ways-to-quietly-test-drive-a-new-career

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)