Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Poznáte padělek? Víte, z čeho se jedna bankovka skládá?

Miroslav Zajíc
Před 12 roky

Každý den se dostáváme do styku s penězi. Ať už si jdeme něco koupit do krámu nebo platíme za nějakou službu. V poslední době jsou peníze velmi důležitým artiklem, nicméně dokážete rozlišit originál od padělku?

O peníze v České republice se stará Česká národní banka (ČNB). Ta peníze vydává a upravuje.  Aby se dal poznat originál od padělku, přidávají se na bankovky tzv. ochranné prvky. Tyto ochranné prvky mají ztížit vlastní práci samotným padělatelům. Postupně si jednotlivé prvky rozebereme a ukážeme si, jak vlastně vypadaj

Ceninový papír

Jedná se o největší ochranný prvek, který lze jen těžko napodobit. Díky jeho specifickým a unikátním vlastnostem se stává jedním z nejhůře napodobitelných. Ceninový papír je totiž pružnější a pevnější než normální papír, který známe a používáme v běžném životě. Dále je pak odolnější vůči natržení a rozlámání barvy po přeložení. Zároveň je také méně průhledný. Samotný papír pak také neobsahuje dřevní vlákna a má odlišné chemické složení. Normální typ papíru pod UV světlem v převážné většině případů bude zářit, kdežto ceninový papír nikoli.

Co se týče ceninového papíru, je ještě třeba zmínit tzv. akustický ochranný prvek. Jedná se o to, že ceninový papír má při muchlání naprosto odlišný zvuk, než který známe např. při muchlání papíru v sešitě apod.

Inzerce

Vodoznak

„Vzniká v mokré fázi výroby, kdy tekoucí masa papírní hmoty dospěla do fáze zplstění. Zplstěná vlákna jsou přitlačena válcem nazývaným egutér. Egutér nese plastický obrazec budoucího vodoznaku. Budou-li některá místa egutéru vystupovat, papírní hmotu smáčknou a v těchto slabších místech bude papír více prosvítat a v pozdějším průhledu budou světlejší.“
J. Pekárek (Poznáte padělek bankovky? str. 21)

Nicméně vodoznak je jeden z nejdéle používaných ochranných prvků. Vodoznak můžeme rozdělit na negativní, pozitivní a stupňovitý. Negativní vodoznak se vyznačuje světlejšími kreslicími místy. Pozitivní pak tmavšími místy. Stupňovitým vodoznakem jsou nazývány přechody mezi pozitivním a negativním vodoznakem. Vodoznaky pak můžeme rozdělit na ornamentální (procházejí celou plochou bankovky, tvary jsou např.: lístečky, vlnovky, kříže) a figurální (nalezneme ho u českých bankovek a je zde vyobrazen portrét ústřední postavy bankovky).

Ochranná vlákna a konfety

Tento ochranný prvek se již používá od minulého století. Jde o výrazně barevně odlišná vlákna, která se nepravidelně a nahodile objevují na bankovkách. Může se zdát, že tento ochranný prvek je lehce napodobitelný inkoustem nebo umělým nalepením, opak je ale pravdou. Ochranná vlákna jsou „zapuštěna“ do papíru, tzn., že není vidět celá část vlákna. Při dolepení vláken dochází k tomu, že vlákna jsou pak pouze na povrchu.

Zároveň ne všechna vlákna lze vidět pouhým okem. Většina vláken se zobrazí až pod UV lampou. V některých případech mohou vlákna pod UV světlem měnit svou barvu. Proto se vlákna dají padělat jen velmi obtížně. V některých zemích se používají i konfety. Jsou to malá kolečka o průměru 2 až 2,5 mm.

Ochranné proužky

Jsou to kovové proužky, které se při výrobě přidávají do papírní masy. Po vysušení se nám jeví tento proužek jako přerušovaný. Ochranný proužek se orientuje na kratší stranu bankovky. Dále si můžete všimnout, že v proužku jsou vyryty mikrotexty. Nejčastěji se jedná o vyrytí nominální hodnoty bankovky.

Co se týče padělání, padělatelé jsou zde velmi kreativní. Někteří rozstříhají staniolový pásek a potom ho v určitých rozestupech lepí na bankovku. Jiní nalepí pásek ještě před samotným tiskem a poté v místech, kde má být proužek zapuštěn, ho jednoduše přetřou bílou barvou. Velmi oblíbená je pak technika, kdy se pásky strhávají z bankovek s nižší nominální hodnotou a pak se lepí na bankovky s vyšší nominální hodnotou.

Luminiscence

Zkontrolování luminiscence patří k jednomu z nejrychlejších způsobů ověření pravosti bankovky. Při luminiscenci dochází k tomu, že se přidá do bankovky umělá látka s názvem lumigen. Lumigen funguje na principu tzv. studeného světla, které známe např. od světlušek. Přes den čerpá světelnou energii a v noci ji pak uvolňuje – svítí. Nicméně samotný lumigen je na denním světle bezbarvý a můžeme ho vidět leda až za použití UV lampy.

Magnetické potisky

V tomto případě se snažíme o to, abychom vyvolali elektrické napětí, které po zesílení vydá souhlasný či nesouhlasný zvuk. Toho docílíme tím, že budeme přejíždět aparátkem s magnetofonovou hlavou nad hustě potištěnými místy. Tento ochranný prvek je lehce překonatelný. Přístroj (dolartestr), který by měl odhalit pravost, případně nepravost, není zcela spolehlivým způsobem. Tento ochranný proužek se používá především v USA a několika jiných zemích. Česká republika však tento ochranný prvek zatím nepřevzala.

Ražený hologram

Hologram, který můžeme vidět na různých bankovkách, je zcela odlišný, než jak to známe z běžného života. Ražený hologram využívá odražené světlo od kovové fólie, tudíž je možné vidět v jednom hologramu 2 až 3 obrázky. Aby se nám ukázal jeden nebo druhý obrázek, musíme hologram méně či více naklonit. V České republice se taktéž zatím nepoužívá.

Opticky proměnlivá barva

Tento ochranný prvek je velmi drahý, proto se na bankovkách objevuje pouze na malých ornamentech (např. u bankovky 1 000 Kč se objevuje ve tvaru lipového listu). Specifická vlastnost tkví v tom, že při natočení bankovky se mění barva většinou ze zlatavé na zelenou či ze zelené na modrou.

Iridescentní tisk

Při změně úhlu dopadu světla dochází ke změně barvy. Při normálním pohledu je pruh lehce nažloutlý, stačí však bankovku lehce naklopit, abyste viděli, jak změní pruh barvu na fialově stříbřitou (popř. zlatavou) s kovovým leskem. Tento ochranný prvek můžeme vidět na bankovkách o nominálních hodnotách 1 000 Kč, 2 000 Kč a 5 000 Kč.

Soutisková značka

Jedná se o symbol, který při pohledu na rubovou nebo lícovou stranu bankovky není celistvý. Teprve až při pohledu proti světlu, můžeme vidět celistvý symbol. Tato značka má nejčastěji podobu číselné hodnoty bankovky nebo státního znaku. V České republice se používá symbol složený ze dvou písmen – ČR.

Ostatní ochranné prvky

Dalším ochranným prvkem může být suchá pečeť. Je to vlastně otisk z negativního razidla nasucho (bez použití barvy). Dále pak jimi můžou být speciální barvy, které mají odezvu pouze pod ultrafialovým zářením. Tuto barvu prodává jen několik firem. Vedle těchto prvků se ještě používají odrazné plošky. Pokud bankovku totiž zkopírujeme na kopírce, tak se plošky tmavě zbarví, což na první pohled vypadá nepřirozeně. Tyto plošky se u nás nepoužívají.

Tisícikorunová bankovka

Jako příklad ukázání ochranných prvků na našich bankovkách jsem zvolil tisícikorunovou bankovku

Líc

  1. Lokální stupňovitý vodoznak – portrét Františka Palackého a negativní číslo 1000 s lipovým listem.
  2. Ochranný okénkový proužek s mikrotextem „ČNB 1000 KČ“.
  3. Ochranná vlákna.
  4. Soutisková značka v podobě písmen „ČR“.
  5. Skrytý obrazec „1000“.
  6. Opticky proměnlivá barva – na listu v koruně stromu na levé straně (ze zlaté na zelenou).
  7. Iridescentní pruh – dvoubarevný, při sklopení zlatý a fialový nádech, negativně vyznačená 1000.
  8. Mikrotexty.

Rub

  1. Lokální stupňovitý vodoznak – portrét Františka Palackého a negativní číslo 1000 s lipovým listem.
  2. Ochranná vlákna.
  3. Soutisková značka v podobě písmen „ČR“.
  4. Mikrotexty.

Tak co, poznali byste padělek?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)

braverman-babinec-web

E-commerce: S čím se nyní potýkají české e-shopy? | Tomáš Braverman a Patrik Babinec

Premium
martin-komarek-web

Sklad pro rychle rostoucí e-shop. Jak ho buduje Grizly.cz? | Martin Komárek

marek-odehnal-web

Jak investuje největší hedge fond světa? | Marek Odehnal

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

Premium
gabriela-teissing-web

Expanze do zahraničí za 100 milionů. Jak Creative Dock dobývá svět? | Gabriela Teissing