Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Inzerce: Vyplatí se podnikat jako fyzická osoba nebo je výhodnější založit společnost?

inzerce
Před 12 roky

Ne jednoho živnostníka, který podniká jako fyzická osoba, napadá čas od času otázka, zda by nebylo výhodnější založení společnosti. Samozřejmě úplně odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Lze však snadno nastínit některé výhody a nevýhody přechodu OSVČ na nejčastější formu podnikání u nás, s.r.o.

První výhoda přechodu na s.r.o., které napadne asi každého, jsou nejrůznější daňové úlovy a lepší možnost daňové optimalizace. K tomu se pak váží i nižší platby za sociální a zdravotní pojištění. Každá mince má ale i svůj rub, který v tomto případě představuje nutnost vést složitější podvojné účetnictví, zatímco u podnikání fyzických osob stačí vést jednoduchou daňovou evidenci, kterou většina živnostníků zvládne sama.

Zůstaneme-li ještě u finanční stránky přechodu OSVČ na společnost s ručením omezeným, je nutné se zastavit u další výhody, kterou podnikání pod právnickou osobou nabízí. Jedná se o ručení, za případné způsobené škody. Jste-li fyzická osoba, ručíte samozřejmě celým svým majetkem, což je samozřejmě velmi nebezpečné, jak pro samotného podnikatele, tak pro jeho blízké. U s.r.o. je situace odlišná. Zde majetkem ručí pouze společnost. Od společníků je vyžadováno ručení pouze do výše nesplaceného vkladu.

Dalšími výhodami přechodu na právnickou osobu pak může být například i kladnější působení na zákazníky a obchodní partnery, snazší možnost čerpání dotací z EU nebo výhody při případném prodeji společnosti.

Inzerce

Nejjednodušší způsob přechodu z OSVČ na s.r.o.

Založení společnosti a převod podnikání fyzické osoby na právnickou je samozřejmě možné hned několika způsoby. Zdaleka nejjednodušším a ve většině případů také nejlevnějším způsobem je založení nové společnosti a současné podnikání fyzické osoby s postupným převodem majetku.

Při zakládání společnosti se většinou vyplatí využít předpřipravené ready made společnosti, které jsou vytvořené přímo za účelem prodeje novým právnickým osobám. Ty mají oproti klasickému zakládání společnosti výhodu zejména v nízkých peněžních i časových nárocích. Zejména drobnější podnikatelé ocení, že není třeba skládat ani základní kapitál.

Pokud máte jakékoliv dotazy k přechodu na s.r.o. nebo jste se rozhodli využít nákupu ready made společnosti, neváhejte kontaktovat společnost Profispolečnosti.cz, která pro Vás tento článek připravila. Další informace i kontakt najdete na webových stránkách http://www.profispolecnosti.cz.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)