Inzerce
svislý 120x600
Inzerce
svislý 125x600
fc-745.jpg
Menu

Inzerce: Podstata a smysl úvěru nebo půjčky

Úvěr poskytuje banka nebo peněžní instituce firmě nebo jednotlivci. Půjčka se sjednává mezi různými subjekty, půjčovat si lze od nebankovních firem, známých, přátel. Poskytovatel úvěru tedy podniká a dosahuje půjčováním zisku. Stanoví si úrok, který považuje za výhodný. Tento úrok je jeho příjmem z úvěrového obchodu. Půjčovatel podnikat nemusí. Na druhé straně stojí zájemce o úvěr. Aby úvěr měl smysl, musí jeho zisk být větší než úrok od půjčovatele.

Dvě strany jedné mince

Zdálo by se, že jakýkoliv úvěr nebo půjčka bude mít co nejvyšší úročení. Kdo „drží kasu“ si přece může diktovat podmínky. Ve skutečnosti existuje mezi nabídkou úvěrování velká konkurence. Kvalitní podnikatel s dobrým záměrem si může vybírat.

Kdo může ručit, kdo má dobrý obrat peněz na účtu (cash-flow) je zajímavým klientem. A banka nebo nebankovní instituce s ním jedná v rukavičkách. Váží si prostředků na jeho účtu i jistoty, že peníze vrátí. Protože momentem půjčení peněz se oba subjekty stávají partnery, stávají se jednou mincí, která by měla padnout na stranu zisku.

Čekání na vrácení peněz

V době, kdy podnikatel horečně pracuje, aby získal svůj příjem, půjčovatel jen čeká. Čeká s nadějí, že obdrží prostředky, které půjčil a na bonus za trpělivost a čas. Historie toto čekání za odměnu někdy zakazovala, někdy povolovala. Úrok a dokonce i zisk z obchodů byl považován za nemravný. Nejprve židé a poté křesťané nesměli půjčovat a inkasovat vyšší částku. Až církev vnesla křesťanům naději na zisk z půjček. Tomáš Akvinský rozhodl, že čekání znamená „boží čas“ a úroky přisoudil církvi – zástupci Boha na Zemi.

reklama

Půjčování jako předmět podnikání

Půjčování peněz se stalo předmětem podnikání. Nikoho dnes nepřekvapí nabídka a množství různých druhů půjček a úvěrů. Peníze nesmějí ležet a musejí vyrábět další peníze. Money makes Money – peníze dělají peníze. Toto heslo se stalo symbolem kapitalizmu a přineslo pohled na svět přes finanční brýle. Úspěch podnikání je měřen objemem peněz, které dokázal podnikatel „vyrobit“ bez pomoci tiskárny cenin. Proto se některé nebankovní společnosti soustřeďují pouze na půjčování, disponují s volným finančním kapitálem a půjčování jim přináší dostatečný zisk.

Půjčit si není těžké

Existuje mnoho společností, které poskytnou půjčku. Výběr je veliký a velké je také rozpětí podmínek. Na klientovi ale vždy bude viset Damoklův meč. Musí si umět dobře spočítat, kolik peněz bude vracet a za jak dlouhé období. Musí porovnat svoje reálné možnosti s podmínkami úvěru. Čím vyšší míra rizika pro půjčovatele, tím bývá obvykle vyšší úrok. A úrok někdy není přesně vyčíslen, ale nazývá se třeba poplatkem.

Zhodnocení míry rizika

Půjčovatel pečlivě hodnotí míru rizika, příjemce půjčky často svoje možnosti přeceňuje. Vidina získaných prostředků a zajištění svých hmotných nebo finačních potřeb převažuje nad kvalitou rozhodnutí. Půjčit si je možné. Nebankovní instituce nabízejí půjčky od několika set korun do několika set tisíc.

Například společnost Ferratum od 500 Kč do 10.000 Kč. Velmi rychle, bez ručitele a bez zajištění. Částka do 10.000 Kč není vysoká a je vypočtena podle výše průměrného platu. Odložit si 10.000 Kč z přibližně 25.000 Kč by nemělo dělat půjčovateli problém. Proto má společnost poměrně velký úspěch. Termíny vrácení peněz jsou 15, 21 nebo 30 dní a půjčku si lze dokonce třikrát prodloužit při splacení poplatku za půjčení. Za 30 dní z 10.000 Kč je nutné vrátit 13.300 Kč. Sjednání půjčky se odehrává online přes internet nebo zasláním sms zprávy. Peníze mohou být na účtu druhý den.

Podmínky jsou tedy příjemné a každý musí zvážit svoji situaci. Dokáže vydělat více než 3.300 Kč za měsíc, aby půjčka měla smysl? Nebo by jeho ztráty byly vyšší než 3.300 Kč, kdyby si nepůjčil? Rozhodnutí bude vždy individuální. Člověk může být pod různým tlakem, může mít záznamy v registrech, může být před exekucí. Ale půjčku dostane vždy.

Nepropásněte ty nejlepší rozhovory!

Pokud vyplníte náš formulář, budeme vám na email zasílat upozornění na vybrané články, které vydáváme. Kdykoliv se můžete odhlásit. :)