Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Inzerce: Očekávané daňové změny pro rok 2014

inzerce
Před 11 roky

Od 1. ledna 2014 dojde opět k řadě změn v občanském a obchodním zákoníku, a to nejen ke změnám terminologickým, ale především věcným, které se dotknou problematiky daní a zákona o dani z příjmů. Nejdiskutovanějším tématem je každoročně zvyšování daní. Pro rok 2014 nás čeká stejné daňové zatížení, jako v tomto roce, zde se změny nekonají.

Nejvýznamnější změny v roce 2014

  • Dojde k rozšíření daně z příjmů o daň dědickou a darovací.
  • Nově zákon o dani z příjmu od roku 2014 stanoví osvobození příjmů fyzických osob z podílů na zisku a příjmů jim podobných. V daňovém přiznání už tak nebude tento příjem uváděn a nebude aplikována srážková daň. Jedná se však pouze o podíly na zisku, které vzniknou až po nabytí účinnosti zákona Všechny předchozí podíly budou zdaněny srážkovou daní.
  • Rok 2014 přinese zvýhodnění pro dárce. Dojde ke zvýšení maximálního limitu pro odpočet daru na veřejně prospěšné účely, a to na 15% u fyzických osob a 10% u právnických osob.
  • Pracujete-li na dohodu o provedení práce, čekají vás změny ve zdanění příjmů. Hranice nepodléhající pojistnému se zvedne z 5.000 Kč na 10.000 Kč.
  • U fyzických osob se navýší hranice příjmů z příležitostních činností. Nově budou od daně osvobozeny příjmy do 30.000 Kč, což je o 10.000 Kč více, než v roce letošním.
  • Rok 2014 podporuje odborné vzdělávání a dochází ke zvýšení částek na stipendia, které si firmy mohou odečíst z daňového základu. U SŠ studentů se jedná o 5.000 Kč měsíčně, u VŠ studentů o 10.000 Kč měsíčně.
  • Nově vznikne jednotné inkasní místo, kde budete moci elektronicky podávat některé formuláře týkající se daně z příjmů fyzických osob a pojistného na zdravotní a sociální pojištění.
  • Změny se dotknou i cenných papírů, kdy se prodlouží lhůta pro osvobození z šesti měsíců na tři roky.

Finální podobu změn daňových reforem se dozvíme až po dokončení celého legislativního procesu. Současná podoba návrhu však vypadá spíše pozitivně, a to jak pro malé živnostníky, tak pro právnické osoby. Velkým přínosem, pokud se opravdu realizováno, by mělo být i jednotné inkasní místo, které by ušetřilo podnikatelům mnoho času a starostí. Pro koho jsou však změny nevýhodné, jsou krátkodobí, kolektivní investoři a spekulanti. Uvidíme ale, jakou finální podobu bude daňová reforma opravdu mít.

Inzerce

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)