Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Má naše osobnost vliv na příspěvky, které přidáváme na Facebook?

Jaroslav Beneš
Před 9 roky

facebook-webAmerická studie zkoumala 555 uživatelů Facebooku a zjišťovala například to, čí příspěvky mají nejvíce reakcí. Co zjistila?

Každý, kdo používá Facebook, ví, že se na své zdi může setkat se všemožnými příspěvky od přátel. Tyto příspěvky se mohou věnovat nejrozmanitějším tématům, od fotek dětí, vylévání psychických problémů, politických názorů až třeba po videa s roztomilými zvířátky.

Nová studie zkoumá, jaký vliv má naše osobnost na obsah, který vkládáme na sociální sítě. Studie, jejíž výsledky zveřejnil portál Psychology Today, se zúčastnilo 555 respondentů – uživatelů Facebooku. Při studii zkoumali vědci tak zvanou „Big 5“, což je sada znaků zkoumající osobnostní rysy. Patří mezi ně:

  • vstřícnost,
  • svědomitost,
  • extraverze,
  • otevřenost,
  • neuroticismus.

Vědci se též zaměřili například na sebeúctu nebo sklony k narcismu (nikoliv psychickou poruchu, ale osobnostní tendenci).

Inzerce

Co se zkoumalo?

Účastníci studie měli zhodnotit příspěvky, které na Facebook sami přidávají, a pokud to bylo možné, přiřadit je do některé ze specifických kategorií, jako třeba Společenské aktivity a život, Intelektuální témata (politika, věda), Úspěchy, Vlastní děti a podobně.

Dále odpovídali na otázky, například co je motivuje k tomu, aby používali Facebook, či jak často ho používají. Vědci zohledňovali i jejich pohlaví, věk nebo počet přátel.

Jaké jsou výsledky?

Studie ukázala, že mnohé výsledky byly očekávatelné, ale nechyběla ani řada překvapení. Extroverti nejčastěji sdílejí příspěvky týkající se sociálního života a jejich každodenních činností. Lidé se vztahem k neuroticismu pak na Facebooku hledají pozornost a potvrzení jejich názorů.

Překvapivým výsledkem naopak bylo, že vstřícní lidé nesdílejí příspěvky týkající se lidských vztahů a sociálních aktivit.

Vědci dále zjišťovali, kolik lajků a komentářů který příspěvek obdržel. Ukázalo se, že největší počet reakcí u svých příspěvků měli lidé se sklony k narcismu. To je překvapivým zjištěním, jelikož bylo všeobecně známo, že narcisté jsou na Facebooku méně oblíbení. Vědci uvádí, že možným důvodem oblíbenosti jejich příspěvků je to, že lidé „narcisté“ umí psát své příspěvky poutavě a tím zaujmout čtenáře.

Závěr studie je tedy takový, že lidé se razantně liší v tom, co se jim líbí a jaké příspěvky sdílejí. Proto je možné, že se o svých přátelích můžete ledacos dozvědět právě díky tomu, co na Facebook přidávají.

Zdroj: Psychology Today

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jaroslav Beneš

Jarda je člen týmu iParťáka, ve kterém se specializuje na tvorbu obsahu, zejména toho textového.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého